Eski Rahip, Yeni Antrenör: Tayland'da 12 Çocukla Mağarada Kalan Ekapol Kim?

 > -

Tayland'da futbol maçına giderken kestirme olsun diye girdikleri mağarada mahsur kalan ve günler sonra onlarca dalgıcın canını tehlikeye atarak kurtardığı 12 çocuğun antrenörü merak konusu oldu. Bir dönem rahiplik de yapan şimdinin Wild Boars takımının antrenörü Ekapol Chantapong kim birlikte bakalım.

Antrenör, Ekapol Chantapong son 5 yıldır Wat Phra That Doi Wao Tapınağı'na kendini adamış.

BBC Türkçe'nin elde ettiği bilgilere göre, Manastırdaki başrahip Prakhruprayutchetiyanukan, antrenörü "nadiren şikayet eden, çok inatçı olmayan, içki ve sigara içmeyen nazik ve arkadaş canlısı biri" olarak tanımlıyor.

'Antrenman yapmayı, çocukları ve gönüllü çalışmalarda bulunmayı çok seviyor'

Mağarada mahsur kalan 12 çocuğunu takimi olan Wild Boars takımının baş antrenörü Nopparat Kantawong, antrenör Ekapol'ü ve ailesini çocukluğundan beri tanıyor. Ekapol, tapınağa kendini adayınca, iletişimleri kesilmiş. Ancak 5 yıl önce yeniden karşılaşmışlar. Kantawong, antrenör Ekapol'ü şu sözlerle anlatıyor:

"O zamanlar rahipliği çoktan bırakmıştı. Onu tanıyamadım, çünkü iletişimimiz kopmuştu, ancak çocuklarla çalışırken geldi ve kendini tanıttı. Antrenman yapmayı ve çocukları çok seviyor. Gönüllü çalışmalarda bulunmayı da. Antrenör yardımcısı olmak istediğini söyledi. Çocukları uyuşturucu ve diğer belalardan korumak için onlarla boş vakitlerimizde de vakit geçirmemizi öneren oydu."

Kaybolduklarında Ekapol ilk olarak geniş bir kitle tarafından kınandı.

23 Haziran'da, Ekapol ve (yaşları 11 ile 16 arasında değişen) Wild Boars genç futbol takımının 12 üyesi, Mae Sai bölgesindeki Tham Luang mağarasına doğru bisikletlerini sürdüler.

Çocukların başlarının belada olduğu haberi ilk yayıldığında, kamuoyunun ilk tepkisi öfke oldu. Çocukları tehlikeli bir mağaraya soktuğu için Ekapol geniş bir kitle tarafından kınandı.

Ancak dokuz gün sonra dalgıçlar çocukları bulduğunda bu algı değişti.

İngiliz dalgıçlar tarafından paylaşılan video sonrasında, pek çok insan antrenörün ve çocukların bu kadar uzun süre boyunca mağarada nasıl hayatta kaldığını sormaya başladı.

Başrahibe göre hayatta kalmalarının sırrı sati ve samadhi.

Başrahip Prakhruprayutchetiyanukan, 'sati' (farkındalık) ve 'samadhi'nin (meditatif bilinç hali) hayatta kalmalarının temel nedeni olduğuna inanıyor:

"Antrenör Ekapol tapınakta eğitim gördüğü için, farkındalığın temellerini öğrendi. Bu eğitimi almayanlar, yardım beklerken çaresizlik içinde oturup, ağlarlardı. Ancak ne kadar fazla ağlarlarsa, o kadar enerjileri tükenirdi. Antrenör Ekapol içinden ağlamış olabilir, kimsenin duymayacağı şekilde. Ancak 12 çocuğu koruma ihtiyacı onun devam etmesini sağlamıştır."

Kurtarma operasyonuna katılan Tayland Deniz Komandosu da, hayatta kalmalarının sırrının meditasyon olabileceğini söylüyor.

Komutan Apakorn Yookongkaew, meditasyonun çocukları yatıştırmaya yardımcı olarak, oksijen kullanımını azaltmış olabileceğini düşünüyor.

Habere göre, meditasyon, nefes almayı kontrol etme ve stres ile endişeyi azaltma konularında birebir. Dalış için de yaygın kullanılan bir teknik, su altında uzun ve zor yolculuklarda oksijenden tasarrufu sağlıyor.

Antrenör Ekapol şimdi hastanede mağaradan kurtartılan diğer çocuklarla birlikte tedavi görüyor.

Aileler onu affettiklerini söylediler, ancak antrenörün bir süre tapınağa geri dönmesi istenebilir. Taylandlılar arasında bu yaygın bir uygulama. Bir nevi kefaret, tazelenme ya da ruhani temizlenme.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntrenmanİngiltereUyuşturucufutbol
Görüş Bildir