Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eş Zamanlı 3D Görüntüleme Tek Kullanımlık Lityum Pillerin Nasıl Bozunduğunu Gösteriyor

0PAYLAŞIM

Zaman zaman denk geldiğimiz haberlerden aşina olduğumuz üzere lityum-iyon piller korkunç biçimde tehlike saçabiliyor. Buna karşın diğer tür piller de görünürde herhangi bir gerekçe yokken alev alabiliyorlar. Araştırmacılardan kurulu bir takım ise eş zamanlı 3D görüntüleme ile bunun tam olarak nasıl gerçekleştiğini anlamaya çalıştı.

University College London’dan bir grup mühendis x-ışını görüntüleme tekniğini kullanarak lityum iyon pillerin içerisinde neler olduğunun 3D görüntülerini yakaladı. Bu ihtiyacın neyden kaynaklandığını sorabilirsiniz. 2013 yılında Heathrow Havaalanı’nda Boeing 787 Dreamliner tipi bir uçakta çıkan ve tek kullanımlık lityum iyon pilden kaynaklanan yangın sonrası başlatıldı.

Genellikle bu tür piller takılır ve sonrasında unutulur. Böylece sistem herhangi bir müdahale ihtiyacı duymadan uzun süre -düşük enerji tüketimi yüzünden- bağımsız biçimde çalışabilir. Buna karşın pilin içinde nelerin olduğuna dair alınan görüntüler bu konuda biraz endişe verici. 

Ekip üyelerinden Donal Finegan şu şekilde özetliyor: “Dışarıdan piller görevlerini normal biçimde yerine getiriyor gibi görünüyor, ancak içeride yapısal olarak büyük değişiklikler olduğunu gördük. Elektriksel aktivite bazı hücrelerde yüksek iken bazılarında çok düşük oluyor. Bu da iletken malzemede çatlamalara ve ayrılmalara yol açıyor. Tüm bu yapıdaki bozunumu elektrik kapasitesindeki ve performanstaki düşüş takip ediyor.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir