Görüş Bildir
Haberler
Erkan Oğur İlk Kez Konuştu: 'Sanırım Bu Benim Hatamdı'

Erkan Oğur İlk Kez Konuştu: 'Sanırım Bu Benim Hatamdı'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın seslendirdiği türküye eşlik etmesi sebebiyle eleştiri alan müzisyen Erkan Oğur, tartışmalar tardından ilk kez konuştu. Devrimci olduğunu ve iktidarın politikalarını tasvip etmediğini vurgulayan Oğur, 'Sanırım bu benim hatam idi. Hatasız bir insan gösterin' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın sözü, müziği kendisine ait olan ve bizzat seslendirdiği 'Hiç oldum' türküsünün klibi geçen günlerde Youtube ve diğer dijital müzik platformlarında yayınlandı. 

Klibin künyesinde kopuz ve gitarların karşısında sanatçı Erkan Oğur'un adının bulunması nedeniyle bazı medya kuruluşlarında müziğin düzenlemesinin Oğur tarafından yapıldığı iddia edildi.

Klibin yayınlanmasının ardından sosyal medyada bazı kişiler, Kalın'ın projesinde yer almasının Oğur'un muhalif kişiliğiyle özdeşleşmediğini belirterek eleştirilerde bulundu.

Buna karşılık başka kişiler de müzikle siyasetin birbirlerine karıştırılmaması gerektiğini söyleyerek, eleştirilere cevap verdi.

Konu sosyal medyada iki farklı görüşün dile getirildiği polemiğe dönüştü. Tartışmaların dışında kalmaya çalışan Erkan Oğur, Independent Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

"Düzenleme yapmadım, kopuzumla eşlik ettim"

"Düzenleme yapmadım, kopuzumla eşlik ettim"

Projeye nasıl katıldınız?

Ben sadece müzikle ilgili bir yaklaşımla ve İbrahim Kalın'ı bağlama seven, halk müziğiyle ilgili birisi diye hissettiğim için birkaç müzisyen arkadaşın ricası üzerine kopuzumla eşlik ettim. Düzenleme yapmadım. Onu yanlış yazıyorlar ya da yapımcı mı böyle yazmış bilemiyorum. Öylesine bir stüdyo işiydi, benim için ondan öte bir şey değildi.

İbrahim Kalın, çalmanız için ricacı oldu mu?

Kendisi de aradı, ricacı oldu. 'Çalarsam mutlu olacağını' söyledi. Ben de 'Benim için bağlama çalıp, halk müziği seven İbrahimsiniz. Tabii ki çalarım' dedim. Ama çalan müzisyen arkadaşlar daha önce bilgiliydiler herhalde. Daha önce çalışma yapmışlar çünkü. Müzik hazırlanmış. Sağına soluna benim de bir şeyler çalmamı istediler. Ben de dokundum.

Ne zaman oldu bu proje?

Neredeyse 1,5-2 yıl geçti. Ne çaldığımı bile unuttum.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Saray'ın verdiği ödülü almadım"

"Saray'ın verdiği ödülü almadım"

Çalışmaya katıldığınız için bir eleştiri bekliyor muydunuz?

İçimin bir köşesi cız etmişti, benim ne işim var diye. Belki benim de hatam olmuş olabilir, böyle bir şeyi kabul etmek. Ben sadece müzik tarafına baktığım için çalmakta pek sorun görmedim. İnsanlar başka taraflara çektiler. Beni tanımadıkları için. Ben bugünkü iktidarı, hükümeti politikaları nedeniyle tasvip eden biri değilim.

Son eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benim Saray ve kendi menfaati için müzik yapan birisi olduğumu ifade edenler oldu. Tersine Saray'ın verdiği ödülü kabul etmemiştim. Cumhurbaşkanı Müzik Ödülü'nü kabul etmemiştim.

Bazı kişiler sanatla, müzikle siyasetin farklı şeyler olduğunu söylerken bazıları da sanatın, müziğin içinde de siyasi tavır olacağını söyledi. Siz ne diyorsunuz bu konuda?

Olabilir. Birçokları böyle düşünebilir. Düşüncelere saygım var. İnsan varlığı, siyaset konusunun içinde olmamazlık edememiştir. Kimi aktif, kimi pasif olarak siyasetle ilgilenir. Ben solcu, devrimci birisiyim.

Yaşanan polemiğin ardından İbrahin Kalın sizi aradı mı?

Çok üzüldüğünü belirten mesajlar aldım.

"Hatasız bir insan gösterin"

"Hatasız bir insan gösterin"

Peki usta bir müzisyen olarak İbrahim Kalın'ın müzik yorumunu nasıl buldunuz?

Güzel, tok bir sesi var. Bağlamasını güzel çalıyor, deyişler söylüyor. Halk müziğini seven birisi olduğunu sezdiğim için bu işe eşliği kabul ettim. Sanırım bu benim hatam idi. Hatasız bir insan gösterin. Yoksa konumuyla, yaptığı işlerle, bulunduğu pozisyonla alakam yok. Elinde bağlamayla yürüyen ve halk müziğini seven biri benim için. Ben siyasetçi değilim. Müziğim siyaset üstüdür. Kendi felsefesini içerir. O da ses ve sessizlik oluşmaktadır. Şu an ses bölümündeyim. Bu demek değil ki ben apolitik birisiyim. Devrimci bir tarafım var. Tırnaklarımızla buraya geldik.

Kalın'ın seslendirdiği türküye eşlik etmeniz nedeniyle gelen eleştirilerde en çok sizi ne üzdü? 

Bodrum'un Gümüşlük Köyü'nde açmaya çalıştığım müzik okuluyla ilişkilendirilmesi beni fazlasıyla üzdü. Herhangi bir maddi beklenti karşılığında eşlik etmedim, böyle bir tarzım da yok. Beni rahatsız eden okul meselesinde insanların bilip bilmeden bir şeyler söylemesi. Derslerin verildiği yer, köyün eski okulu. Terkedilmiş, virane haldeydi. Burası bugün CHP belediyesine ait bir sanat merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Ben oranın kiracısıyım. Benim ne malım ne başka bir şeyim. Borç içinde bir şeyler yapmaya çalışıyorum.  Orada eğitim yapıyoruz ancak zaten pandemi koşullarında da fazla bir şey yapılamıyor. Pandemi öncesinden beri sahne ve konser çalışmalarını bırakmıştım. Okul ve eğitim işine yönelmiştim. Kendi bestelerimi yapıyorum. Bazen film müziği teklifleri geliyor onları değerlendiriyorum.  Son süreçleri böyle geçiriyorum.

Vermek istediğiniz son bir mesajınız var mı?

Yaşamın sonu sessizliktir. Bir gün ben de susarım. Sevgi kalır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
176
57
31
28
9
7
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Engin

Niye hata olsun yahu, müzik yapmakla siyaset yapmanın ne bağı var? Ben mühendisim, devletin bir projesinde çalışsam gidip oy vermediğim bir parti iktidar ols... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

bi akpli ile iş yaparken konuşurken filan bi düşünmek lazım. bunlar skmediği eşeğin önüne ot koymaz, bunların benle ne işi var, ne çıkarı var diye düşünmek l... Devamını Gör

Li

dipten gelen dalga, ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi...

mahir riha

Yahu iki farklı fikir sanatta buluşmuş işte. Sizin embesil ve yersiz algınız yüzünden Erkan Oğur gibi bir sanatçı açıklama yapmak zorunda kalmış.