Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan'dan Trump'a 'Medeniyet' Eleştirisi: 'Şekilci Bir Tipoloji'

Erdoğan'dan Trump'a 'Medeniyet' Eleştirisi: 'Şekilci Bir Tipoloji'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'yi ve doğrudan Başkan Trump'ı sert sözlerle hedef aldı. Erdoğan, 'Sayın Trump, bana göre medeniyet olayını şekil olarak değerlendiren bir tipolojidir. Bizim anlayışımızda biz farklı düşünce insanlarına kapıları kapatmadık ama şu anda eğer Amerika'da Müslümanlar oradan kovulmanın hesapları içerisine mahkum edilmişse Amerika'da bir sıkıntı var demektir. Önce Trump'ın bunu masaya yatırması lazım' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Uluslararası Medeniyet Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Devlet Başkanı Trump'a sert sözlerle yüklendi. 

Erdoğan konuşmasında şunları dile getirdi:

"Müslümanların kovulması hesabı yapılıyorsa bir sıkıntı var demektir"

"Müslümanların kovulması hesabı yapılıyorsa bir sıkıntı var demektir"

'Bir şehrin Batı ölçüsüne göre medeni sayılması için yollarda aydınlatma olması, sokaklarda çamur bulunmaması gibi görünür özelliklere bakılır, halbuki İslam'ın ölçüsüne göre bir şehrin medeniliğinin işareti, mesela kapı kilitlemeden dışarı çıkılabilmesi, ihtiyaç sahibi herkese el uzatılması, sokak hayvanlarına dahi şefkatle davranılması demektir. Bizim medeniyetimizde medenilik budur. Fakat bu tuzağın içine biz farklı şekilde düştük. 40 kat, 100 kat bu tür binaları yapmak sizi medeni yapmıyor ama biz de bu tuzağın içine düştük, onu da söyleyeyim. Sayın Trump, bana göre medeniyet olayını şekil olarak değerlendiren bir tipolojidir. Bizim anlayışımızda biz farklı düşünce insanlarına kapıları kapatmadık ama şu anda eğer Amerika'da Müslümanlar oradan kovulmanın hesapları içerisine mahkum edilmişse Amerika'da bir sıkıntı var demektir. Önce Trump'ın bunu masaya yatırması lazım. Bizim hedefimizde insan, yaratılmışların en şereflisidir. Fakat görüyorum ki Amerika'da durum böyle değil ve şu andaki gidiş orada sıkıntıdadır.

"Böyle adalet olur mu?"

"Böyle adalet olur mu?"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Benim 13 tane korumam kendi davetine gittiğim bir ülkede eğer kalkıp da daha Amerika'da tanımadan, görmeden, bilmeden haklarında, gıyaplarında kalkıp gözaltına alma kararı çıkıyorsa kusura bakmasınlar, ben bu ülkeye medeni demem. Beni davet edeceksin, yanımda korumalarım, ben bir ülkenin Cumhurbaşkanıyım ve teröristlere orada adeta bizi dövdürmeyle, tehditle karşı karşıya bırakacaksın ve kendi korumalarım bizimle ilgili tedbir alacak, hele hele iki tanesi orada hiç yok, eşimin korumaları ve bunlarla ilgili savcı gözaltına alma kararı verecek. Böyle adalet olur mu?

"Beş ülke dünyanın kaderini belirliyor, böyle bir şey olamaz"

"Beş ülke dünyanın kaderini belirliyor, böyle bir şey olamaz"

Dünya 5'ten büyüktür itirazımız, adalete çağrı boyutuyla aynı zamanda bir medeniyet çığlığıdır. Ne demek dünya 5, olur bu böyle bir şey? İkinci Dünya Savaşı'nın şartları bir kenarda, bugünün şartları bir kenarda. Beş ülke dünyanın kaderini belirliyor, onların dudaklarından ne dökülürse netice o. Böyle bir şey olamaz. İkinci Dünya Savaşı geride kaldı, bugün başka bir dünya var. Bütün hadiseler güncellenirken siyasetin bu noktadaki kaderinin güncellenmesi gerekir.

"Budistlere terörist diyemiyorlar. Niye? Onlar yoga yapıyor"

"Budistlere terörist diyemiyorlar. Niye? Onlar yoga yapıyor"

Amerika'da Sayın Trump bakıyorsunuz Müslümanlara 'terörist' ifadesini kullanıyor. 'Bak böyle bir şey yok' dediğimizde de savunamıyor. Hadi buyur, Myanmar'da bazı Budistler terörist olarak Rohingya Müslümanlarını öldürdüler. Peki Budistlerle ilgili aynı şeyi söyleyebiliyorlar mı, yok. Niye? Onlar yoga yapıyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Hristiyan teröristler için böyle bir şey söylüyorlar mı, Yahudi teröristler için böyle bir şey söylüyorlar mı, yok. Varsa yoksa İslami terör diyorlar. Defaatle anlatıyoruz, olamaz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Ücretsiz silahları da veriyorlar"

"Ücretsiz silahları da veriyorlar"

DEAŞ'a karşı en büyük mücadeleyi veren ülke biziz. Ve bu mücadelemizi verirken de DEAŞ'ın İslam'la alakası olmadığını söylüyoruz. Bunu çok açık, net tüm uluslararası toplantılarda, İslam ülkeleriyle yaptığımız görüşmelerde DEAŞ'ın İslam'la alakası olmadığını söylüyoruz. Ama bunlara bunu anlatamıyorsunuz ve ne yazık ki Müslümanı Müslümana bunlar kırdırıyor. Ücretsiz silahları da veriyorlar. Biz savunmak için paramızla silah istiyoruz, bize silah vermiyorlar. Böyle garip bir dünyanın içerisindeyiz.'

Erdoğan'ın konuşmasına sosyal medyadan yorumlar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
113
35
23
16
14
5
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Firat Aydin

5 ülke dünyanin kaderini belirliyor olmaz ama 1kisi bir ūlkenin kaderini belirleyebilir :)

Can Kocabey

Ne kadar muhalif tweet varsa koymuşsunuz, teşekkürler TARAFSIZ Onedio !

Sevde Nur

sen burada yorumlarınla eşitliyorsun diyedir :D

görüncek adam

Duble yolcu'lara yine hüsran. Bu adam bir gün zırvalamayıp aklı selim konuşacağı günü göremeyeceğiz sanırım. Gerçi bunun seçmeni salatalığı olanı görse tuzla... Devamını Gör

he amk he buna oy veren herkes aptal bi sen zekisin tabiiiii amk yaaaa bunu hiç düşünememiştim