Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En İyi 10 Borsa Filmi

132PAYLAŞIM

Kimi borsa yatırımcısı için zirveye ulaşmada bir rehber, kimisi için ise kazanılan paranın 3'te 2'sinin kira ve faturalara harcandığı ülkelere alternatif bir ütopya... Borsacılar, hisse senetleri, brokerlar, sınırı olmayan minibüs dolusu para ve bir günde gelen zenginliğin hikayesi; en iyi borsa filmlerini sizin için derledik.

Assault on Wall Street - Borsaya Saldırı

Jim onu seven bir karısı olan ve iyi maaşlı sıradan bir New Yorkludur. Ancak bir ekonomik kriz yaşanmasıyla birlikte Jim bir anda her şeyini kaybeder. Buna bir de eşinin ani gidişi eklenince, adaleti kendi elleriyle sağlamaya karar verir ve hayatını bu denli mahveden kişileri tek tek cezalandırmaya başlar.

Margin Call - Oyunun Sonu

Bir yatırım bankası, müşterilerine yüksek riskli yatırım araçları satarak milyon dolarlar kazanırken, bu satışları, piyasanın giderek kararsızlaşan durumdan haberdar etmeyerek yapmaktadır. Olayın patlak vereceği gün öncesi, 2 genç broker risk seviyesinin güvenlik bariyerini geçtiğini ve şirketin tüm mal varlığı portföyünün felakete doğru gittiğini fark eder. Durumdan haberdar olan firmanın üst yönetimi acilen gece yarısı toplantısı düzenler ve 2 ana seçenek üzerinde müzakereye başlar. Ya 107 yıllık firmanın Wall Street'in kalanıyla birlikte iflas etmesine göz yumacaklardır ya da durumdan ilk haberdar olan kişiler olmalarının avantajını kullanarak firmanın ayakta kalabilme şansının olduğu ancak müşterilerini kazıklayacakları bir planı uygulayacaklardır.

Arbitrage - Arbitraj

Hedge fon yöneticisi olan Robert Miller, fonu satıp servetine servet katmayı amaçlar ve planladığı gibi de satar. Atlanan nokta ise fonun muhasebesinde yapılan usulsüzlüklerdir. Miller’in metresinin kendi yaptığı bir kazada ölmesi sonucunda da işler çığırından çıkar ve çıkar yolu aramaya başlar. Bu yolu da hiç beklenmedik bir yerde aramaktadır.

Too Big To Fail - Büyük Başarısızlık

2008 yılında Amerika’da başlayan ve tüm dünyayı saran ekonomik krize sebep olan olayları, kriz sürecinde büyük şirketlerde yaşananları ve Amerikan Hükümeti'nin ekonomik sistemi ve kendisini kurtarmak için gösterdiği çabayı konu alan film, akıcı anlatımıyla dikkat çekiyor.

Wall Street: Money Never Sleeps – Wall Street: Para Asla Uyumaz

1987 yılında Wall Street filmiyle tanıdığımız Gordon Gekko, 2010 yılında yine karşımıza çıkıyor. Wall Street: Money Never Sleeps ismi ile seri haline dönüştürülen bu borsa filmi, efsane broker Gordon Gekko’nun, sinema tarihine en büyük anti - kahraman olarak geçmesine neden olmuştur. Aldığı sert kararlar, kural tanımaz tavırlar ile hafızalardan silmeyen Gekko’nun 20 yıl sonra beyaz perdedeki hali izlemeye değer.

Other People’s Money – Başkalarının Parası

Batmakta olan kurumların üstüne konan bir şirket avcısı, bu sefer gözünü bir aile şirketine diker. Şirketin sahibi, bu durum üzerine avukat olan kızından yardım ister. Ancak şirket avcısı, genç kadını görür görmez çarpılır. Şimdi, ustaca manevralarla hem şirketi devralacak hem de genç kadının kalbini kazanacaktır. Başrolünde Danny DeVito'nun yer aldığı film, yayınlandığı dönemde oldukça ses getirmişti.

Boiler Room - Kazan Dairesi

Seth Davis, kendine ait küçük çaplı bir kumarhane işleten bir gençtir. Bir takım adamlar ona, şehrin kural tanımayan yeni borsa şirketlerinden birinde çalışmasını teklif ederler. Seth kısa sürede çok para kazanır ve bu hızlı hayatın zevkine kapılır. Fakat Greg bu başarının ardında bilmediği korkunç bir gerçekle yüzleşmek ve tüm dünyası yıkılmak üzeredir…

The Wolf of Wall Street - Para Avcısı

Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir… Başrolünde Leonardo Di Caprio'nun oynadığı filmin yönetmen koltuğunda Martin Scorsese oturuyor.

Enron: The Smartest Guys in the Room - Enron: En Zeki Çocuklar

Amerika’da yapılan deregülasyonlar Kenneth Lay’i 1985 yılında Enron şirketini kurmaya iter. Hükümetin getirdiği enerji piyasalarındaki dalgalı rejim, Enron şirketi için yararlanılabilecek büyük bir kaynaktır. Amerika’daki tüm şirketler dalgalı rejimin olumsuz sonuçlarından dolayı farklı kaynaklar arayışına girdiğinde Enron şirketi yöneticileri muhteşem bir fikir bulmuş; enerji piyasalarındaki ham maddelere dayalı futures işlemleri yapmaya başlamıştır. Kumardan farksız olan petrol piyasalarında şirketler her zaman kar edemezken, enron şirketi türlü hilelerle her çeyrek ciddi karlar kaydeder. Buralardan ciddi karlar elde eden Enron şirketi, zamanla sonucu kestirilemeyen zararlı birçok projeye daha imza atar. Bu şirketinin ilginç hikayesini konu alan belgesel kategorisindeki film, ilginizi çekebilir.

The Company Men – Şirket Adamları

Ekonomik durgunluk ekonomi üzerinde makro ve mikro etkiler yaratır. Düşük üretim, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla da düşüş ve yüksek işsizlik oranı bunların başında gelir. Mavi yaka çalışanları temsil eden Ben Affleck bu filmde, yaşanan sıkıntıları gösteriyor. Yaşantısında ve sosyal statüsünde meydana gelen düşüş depresyona girmesine neden oluyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
samet-altun4

The Wolf of Wall Street- Para Avcısı filmi için Türkçe altyazıyı süper yapmış adamlar alın izleyin

mehmet-yildizli

Bir de borsacı dayı ve Tümer Bey var... :)

Gizli Kullanıcı

wolf of wall street borsa adına çekilmiş çok kötü bir filmdir. uyuşturucu, seks ve dolandırıcılıktan başka bir şey içermez. zeka yanı yoktur. görsellik kadın istismarından öte gitmez. leonardo bu film ile oscar alsa hakikaten yazık olurdu. film herkesi çekmeli diye temel içgüdülere oynamak ve zeka faktörünü unutmak... insanı insan yapan içgüdüleri mi yoksa zekası mı? wolf of wallstreet izleyene kadar peş peşe mind fuck filmleri izleyip beyin yakmayı tercih ederim.

umut-demirbilek

The Wolf of Wall Street, kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi borsa filmidir.

Görüş Bildir