En Geleneksel Yatırımlardan Biri Olan Arsa Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0PAYLAŞIM

Arsa alım satımı orta vadede kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar için en ideali! Peki arsa alım satımı yaparken nelere dikkat edilmeli?

1. Arsa almadan önce yapmanız gereken ilk şey, arsanın yerini, çevresini iyice incelemek.

Arsanın fiyatının belirlenmesinde çevresinin etkisi oldukça büyük. Ayrıca arsanın şehre, yaşam alanlarına uzaklığı da önem taşıyor. Bir diğer önemli nokta da zemin. İleride inşaat yapılacağı için arsanın zemini de incelenmeli.

2. Satın alacağınız arsanın imar durumunu araştırın.

Arsa satın alınmadan önce mutlaka imar izni olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunmalı. Eğer imar izni varsa, arsanın imar durumu detaylıca incelenmelidir. Buna göre arsanın imarının konut, ticari alan, iş yeri veya sosyal hizmet alanı olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

3. Size gösterilen ile satılan yerin aynı olduğundan emin olun.

Satın aldığınız yerin tapusunu görmeniz oldukça önemli. Tapu senedini kadastral açıdan kontrol ederek, ada, pafta ve parselin size gösterilen arsa ile aynı olduğunu kontrol etmelisiniz.

4. Satış için en ideal zamanı belirleyin.

Resesif dönemler arsa alım satım işlemlerini gerçekleştirmek için doğru zamanlar değildir. Ancak henüz resesif dönemin başlangıcı ise arsanızı satabilirsiniz. Eğer risk almaktan korkmuyorsanız resesif dönemin geçmesini bekleyip tekrar artışa geçilen dönemde satışı gerçekleştirebilirsiniz.

5. Takip ettiğiniz arsanın satılmasına üzülmeyin.

Satın alamadığınız arsa size büyük bir fırsat gibi görünse de elbette piyasadaki tek arsa o değil. Kaçırdığınız arsaya üzülmekle zaman harcamak yerine vakit kaybetmeden yeni fırsatların peşinden koşun.

6. Bölgedeki imar planları hakkında bilgi edinin.

En doğru yatırımı yapabilmek için arsanızı satın almadan önce bölgedeki imar planlarını okumayı ihmal etmeyin. Böylece bölgenin geleceği hakkında daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

7. Yatırımlarınızı kısa, orta ve uzun vadeli olarak üçe ayırın.

Kısa vadeli yatırımlar için ucuz, orta vadeli arsa yatırımları için proje bölgesindeki, uzun vadelide ise büyük kazançlar elde edebileceğiniz arsaları tercih edin.

8. Arsayı satın almadan önce Tapu Müdürlüğü'ne gidin.

Arsanın bağlı olduğu Tapu Müdürlüğü'ne giderek arsanın mülkiyet haklarını sınırlayacak herhangi bir durumun söz konusu olup olmadığı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

9. Emlak vergisi borcunu kontrol edin.

Belediyeye giderek arsanın üzerinde geçmiş yıllara ait emlak vergisi borcu olup olmadığını kontrol ederseniz daha sonra herhangi bir istenmeyen sürprizle karşılaşmazsınız.

10. Son olarak, arsa yatırımlarında kazancınızı alış fiyatının belirlediğini unutmayın.

Eğer arsa yatırımında başarılı olmak istiyorsanız satın alma işleminde stratejik adımlar atabilmelisiniz. Başarılar!

Türkiye'nin dört bir yanındaki gayrimenkullerin değerini Endeksa üzerinden öğrenebilir ve elektronik değerleme raporu alabilirsiniz.

Emlak piyasasındaki evlerin, iş yerlerinin değeri hakkında güncel bilgiye sahip olabilir, aradığınız muhitin demografik özelliklerinden, konut fiyat ortalamalarına kadar birçok bilgiye Endeksa aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey aradığınız gayrimenkulun lokasyonunu ve özelliklerini girmek!

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa'ya göz atmak için tıklayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir