En Büyük Rakibinden Clinton'a Destek

 > 
11PAYLAŞIM

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı olması beklenen Hillary Clinton, rakibi Bernie Sanders'ın desteğini aldı.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçimleri öncesinde Demokrat Parti'nin aday adaylarından Sanders, New Hampshire eyaletinin Portsmouth kentinde düzenlenen toplantıda, partinin muhtemel başkan adayı Clinton'a destek vereceğini ilan etti.

Clinton ve Sanders, Clinton'ın başkan adaylığını garantilediği geçen aydan bu yana müzakere ediyordu.

Vermont Senatörü ve eski Başkan aday adayı Sanders "Clinton Demokrat başkan adayı olacak ve bir sonraki ABD Başkanı olması için elimden gelen her şeyi yapmaya niyetliyim. Bu kampanyada mesele Amerikan halkının ihtiyaçları ve karşılaştığımız çok ciddi krizlerle yüzleşmek. Hillary Clinton'ın bunları yapmak için uzak ara en aday olduğuna dair hiçbir şüphem yok" dedi.

Sanders, geçen Şubat'taki New Hampshire ön seçiminde Clinton'ı yenmişti.

Sanders önseçim sürecinde önemli destek alsa da Clinton'ın topladığı delege sayısına yetişememişti.

"Trump'ı yenmek için güçlerimizi birleştiriyoruz"

Sanders'ın Clinton'ı destekleyeceğini açıklamasıyla ay sonunda yapılacak parti kurultayı öncesinde Demokrat Parti içindeki adaylık yarışının önemli bir düğümü çözülmüş oldu.

Sanders, eski rakibine destek konuşmasında, "Clinton, Demokrat Parti'nin başkan adayı olacaktır" ifadelerini kullandı ve kendisine oy veren tüm seçmenleri Cumhuriyetçilerin muhtemel başkan adayı iş adamı Donald Trump karşısında Clinton'a oy vermeye çağırdı.

"ABD'nin yeni başkanı Clinton olmalıdır"

"ABD'nin yeni başkanı Clinton olmalıdır" diyen Sanders, Trump karşısında elinden gelen tüm çabayı göstereceğini ve ülkenin sorunlarını hep birlikte çözeceklerini kaydetti.

Sanders'ın ardından kürsüye gelen Clinton da bu birlikteliğin Demokratlar için çok değerli olduğuna vurgu yaparak, "Trump'ı yenmek için güçlerimizi birleştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Sanders'ın Clinton'ı destekleyeceğini açıklamasından birkaç saat önce konuyla ilgili sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaşımda bulunan Trump ise "Sanders'ın kendisine ve sevenlerine karşı dürüst davranmadığı" iddiasında bulundu.

Anketlerde son durum

Reuters/IPSOS anketinde cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, rakibi Hillary Clinton ile farkı kapatmıştı.

CNN'in aktardığı 8-12 Temmuz arasında yapılan ankette ise demokrat adayın farkı bir kez daha 10 puanın üzerine çıkardığı görüldü.  

Buna göre Clinton ankete katılanların yüzde 46’sının desteiğini alırken Trump ise yüzde 33 seviyesinde kaldı.  Katılımcıların yüzde 21 ise iki adayı da desteklemediğini belirtti.

BBC Türkçe,AA ve CNN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir