Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emma Watson'ın "Üstsüz" Fotoğraf Çekimi Feminizm Tartışmalarına Neden Oldu!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Feminizmin büyük destekçisi ve savunucu olan, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi, Hollywood yıldızı Emma Watson'ın geçtiğimiz günlerde gerçekleşen fotoğraf çekimiyle büyük tartışmaların odak noktası olduğu bu haberi sizler için derledik.

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/film/emma-watson...

Emma Watson, Vanity Fair dergisinin kapak fotoğrafı için gerçekleştirdikleri fotoğraf çekimiyle bir anda tartışmaların odağı haline geldi.

Harry Potter ile kazandığı ününü şimdilerde vizyona girmesine günler kalan Güzel ve Çirkin ile pekiştirecek olan Watson, kapak fotoğrafları için üstsüz poz verdiği bu fotoğrafıyla dikkat çekti.

Tartışmaların sebebi, feminist duruşuyla verdiği bu pozun tutarlı olmamasından kaynaklanıyordu.

Eleştirmenler, kadın bedeninin cinsel obje olarak kullanılmasının feminizm ile örtüşmemesinden ve yeni filmini izleyecek küçük çocuklara bu şekilde örnek olmasının yanlışlığından yakındı.

Watson'ın da daha önce kadın bedenini bu şekilde kullanılmasına karşı olduğu söylemleri olmasına rağmen böyle bir fotoğraf çektirmesi "iki yüzlülük" olarak adlandırıldı.

Hollywood'un çocuk yıldızlığından, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmalar için güçlü bir sese dönüşen Watson, 2014 yılında Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olmuştu..

Ancak her zaman, feminist olmanın cinselliğe karşı olmak anlamına gelmediğini savunan Watson, Vanity Fair çekimleri ile de savunduğu şeyi göstermiş oldu.

Twitter'dan Watson'a birçok eleştiri geldi:

"Feminizm, feminizm, cinsiyet eşitliği... Neden ben ciddiye alınmıyorum... Feminizm... Buyurun bunlar da memelerim!"

"Feminizmin ilk kuralı - isterseniz sutyeninizi yakın. Bazılarının biraz kafası karışmış gibi görünüyor. "

Feminizm, tanım olarak, erkeklerin ve kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda eşit fırsatlar ve haklara sahip olmaları gerektiği inancıdır.

Onedio Gıybet'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sadece-komedi

Obu degilde elimizde büyümüş gibi geliyor keşke hep küçük kalsalardı 😀😀

missperfect00

Siz olayı çok yanlış anlamışsınız bile demeyeceğim çünkü hiç anlamamışsınız. Feminizm eşitliği savunur evet, kadının bedeninin cinsel obje olarak görülmesine de karşıdır evet, ama feminizm der ki herkes özgürlükte eşittir ve kim ne istiyorsa yapabilir. Burada Emma eğer bir üstsüz poz vermiş kadının fotoğrafını paylaşıp ona sırf üstsüz diye kötü yorum yapsaydı savunduğu her şeyi batırmış olurdu. Kendi isteğiyle kendi vücudunu açıyorsa bunda yanlış ne var? Kendi vücudu üzerinde söz sahibi olup kendi vücudunu kullanabiliyor. Bu yanlış değil doğrudur. Zaten kimse size çıplak poz vermiş kadınlara bakın ama azmalık bir hareket sergilemeyin demiyor. Yolda yürüyen şortlu ve askılı bluzlu kadını cinsel obje olarak görmeyin diyor.

missperfect00

Sensin.

nikolatexla

Bunların hiçbirisinden bişey anlamıyorun ama bu kadın cidden çok saf, çok zeki, çok güçlü bir kadın. Ününü kaybettiği için açtığını söylüyorlar fakat bu kadın öyle bir kadın değil.

benzodiazepin

hayırdır bacanağın mı?

nikolatexla

illa laf sokup kendinin üstün olduğunu göstermek zorundasın değil mi? seviyene inmek istemiyorum zorlama beni.

benzodiazepin

adeta bir saray kedisi :p

idilozturk

Emma Watsonın yaptığı yanlış olan hiçbir şey göremiyorum, bazıları feminzmi yanlış anlamış

yilmaz-onal

örnek kadın emma watson da bozdu kendini sonunda

missperfect00

Örnek kadın nedir? Hanım hanımcık takılan, cinsel aktivitelerde bulunmayan, sus pus uslu uslu oturan kadın mıdır? Böyle düşünüyorsan düşünme. Örnek kadın olmak istediği kişi olan ve toplumsal baskılara aldırmadan kendini savunan kadındır.

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerHarry PotterTwitter
Görüş Bildir