Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emma Watson'ın "Üstsüz" Fotoğraf Çekimi Feminizm Tartışmalarına Neden Oldu!

-
Abone ol

Feminizmin büyük destekçisi ve savunucu olan, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi, Hollywood yıldızı Emma Watson'ın geçtiğimiz günlerde gerçekleşen fotoğraf çekimiyle büyük tartışmaların odak noktası olduğu bu haberi sizler için derledik.

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/film/emma-watson...

Emma Watson, Vanity Fair dergisinin kapak fotoğrafı için gerçekleştirdikleri fotoğraf çekimiyle bir anda tartışmaların odağı haline geldi.

Harry Potter ile kazandığı ününü şimdilerde vizyona girmesine günler kalan Güzel ve Çirkin ile pekiştirecek olan Watson, kapak fotoğrafları için üstsüz poz verdiği bu fotoğrafıyla dikkat çekti.

Tartışmaların sebebi, feminist duruşuyla verdiği bu pozun tutarlı olmamasından kaynaklanıyordu.

Eleştirmenler, kadın bedeninin cinsel obje olarak kullanılmasının feminizm ile örtüşmemesinden ve yeni filmini izleyecek küçük çocuklara bu şekilde örnek olmasının yanlışlığından yakındı.

Watson'ın da daha önce kadın bedenini bu şekilde kullanılmasına karşı olduğu söylemleri olmasına rağmen böyle bir fotoğraf çektirmesi "iki yüzlülük" olarak adlandırıldı.

Hollywood'un çocuk yıldızlığından, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmalar için güçlü bir sese dönüşen Watson, 2014 yılında Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olmuştu..

Ancak her zaman, feminist olmanın cinselliğe karşı olmak anlamına gelmediğini savunan Watson, Vanity Fair çekimleri ile de savunduğu şeyi göstermiş oldu.

Twitter'dan Watson'a birçok eleştiri geldi:

"Feminizm, feminizm, cinsiyet eşitliği... Neden ben ciddiye alınmıyorum... Feminizm... Buyurun bunlar da memelerim!"

"Feminizmin ilk kuralı - isterseniz sutyeninizi yakın. Bazılarının biraz kafası karışmış gibi görünüyor. "

Feminizm, tanım olarak, erkeklerin ve kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda eşit fırsatlar ve haklara sahip olmaları gerektiği inancıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
itsgoddes

Siz olayı çok yanlış anlamışsınız bile demeyeceğim çünkü hiç anlamamışsınız. Feminizm eşitliği savunur evet, kadının bedeninin cinsel obje olarak görülmesine de karşıdır evet, ama feminizm der ki herkes özgürlükte eşittir ve kim ne istiyorsa yapabilir. Burada Emma eğer bir üstsüz poz vermiş kadının fotoğrafını paylaşıp ona sırf üstsüz diye kötü yorum yapsaydı savunduğu her şeyi batırmış olurdu. Kendi isteğiyle kendi vücudunu açıyorsa bunda yanlış ne var? Kendi vücudu üzerinde söz sahibi olup kendi vücudunu kullanabiliyor. Bu yanlış değil doğrudur. Zaten kimse size çıplak poz vermiş kadınlara bakın ama azmalık bir hareket sergilemeyin demiyor. Yolda yürüyen şortlu ve askılı bluzlu kadını cinsel obje olarak görmeyin diyor.

itsgoddes

Sensin.

nikolatexla

Bunların hiçbirisinden bişey anlamıyorun ama bu kadın cidden çok saf, çok zeki, çok güçlü bir kadın. Ününü kaybettiği için açtığını söylüyorlar fakat bu kadın öyle bir kadın değil.

benzodiazepin

hayırdır bacanağın mı?

nikolatexla

illa laf sokup kendinin üstün olduğunu göstermek zorundasın değil mi? seviyene inmek istemiyorum zorlama beni.

benzodiazepin

adeta bir saray kedisi :p

idilozturk

Emma Watsonın yaptığı yanlış olan hiçbir şey göremiyorum, bazıları feminzmi yanlış anlamış

yilmaz-onal

örnek kadın emma watson da bozdu kendini sonunda

itsgoddes

Örnek kadın nedir? Hanım hanımcık takılan, cinsel aktivitelerde bulunmayan, sus pus uslu uslu oturan kadın mıdır? Böyle düşünüyorsan düşünme. Örnek kadın olmak istediği kişi olan ve toplumsal baskılara aldırmadan kendini savunan kadındır.

mehmetygt.yoruk

O değilde Beyonce Jennifer Lopez Rihanna gibi kliplerde göt bacak sallayarak hatta instagramda tamamen çıplak fotoğraflar atarak feminizm den zerre kaybetmemiş olmasımı gerçek yoksa bu fotoğraflar dışında başka birşeyi olmayan Emma Watson un yere gömülmesini gerçek Emma Watson eğer çok daha ünlü olsaydı hollywood un vazgeçilmezlerinden biri olsaydı birşey diyemezlerdi bu tepkiler Emma Watson a değil Jennifer Lopez Beyonce gibi feminizmin ne olduğunu bilmeyenlere gösterilmeli

itsgoddes

Rihanna zaten feminizm adına bir cümle dahi kurmadı, feministim demiyor. Jennifer Lopez'in feminizmliği hakkında bir bilgim yok. Beyonce'yi biliyoruz zaten de kliplerinde göt bacak açmakta yanlış olan şey nedir? Kendi vücutlarını kendileri açıyorsa ve bu onları rahatsız etmiyorsa feminizmden bir şey kaybetmiş olmuyorlar. Kendi vücutları hakkında söz sahibiler çünkü.

mehmetygt.yoruk

kendi vücutları hakkında söz sahibiler evet kadınlar cinsel obje değil dedikten sonra o şekilde +18 hareketler ve giyimler sencede iki yüzlülük değil mi ? üstelik milyonlarca çocuğu yanlış bilgilendirmelerini doğrumu buluyorsun Emma Watson hem kişilik benim beğendiğim ve taktir ettiğim biri bir kere yanlış birşey yaptı diye onun bu kadar aşşağılanması güzel birşey değil

itsgoddes

İyi de kendin diyorsun +18 diye, aileler çocuklarına sahip çıksınlar o zaman, değil mi? +18 hareketler yapan kadınları izletip dinletmesinler.

mehmetygt.yoruk

aileler çocuklarını her saniye kontrol altında tutamaz tutmamalı zaten ayrıca bu konularla ilgili çocuklarını düzgün bir şekilde bilgilendirmeliler yoksa abaza nesiller daha çok gelir dünyaya

Görüş Bildir