Eğitim İçin Hayatınızı Riske Atar mıydınız? Vietnam'daki Bu Köyde Çocuklar Okula Gitmek İçin Nehirleri Poşetler İçinde Geçiyorlar!

13PAYLAŞIM

Vietnam'daki aileler çocuklarının hak ettikleri eğitimi alabilmeleri için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar...

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/life/children-i...

Unilad'a göre, Huoi Ha köyünün sakinleri, çocuklarını okula götürmek için önce onları devasa poşetler içerisine yerleştirip sonrasında da Nam Chim nehrini geçerek hayatlarını riske atıyorlar.

Kurak mevsimlerde çocuklar eğreti bambu köprülere güvenerek akıntı üzerinde yolculuk yapıyorlar. Fakat yağışlı mevsimlerde sallarla bu nehri geçmek zorunda kalıyorlar. Akıntının hızlandığı zaman ise boğulmaları an meselesi! Nehri geçmek için en sık kullandıkları yol ise yüzmek. Bölgedeki çocukların babaları, çocuklarını korumak için onları devasa plastik poşetlere koyarak nehrin bir ucundan diğer ucuna yüzerek geçiyorlar.

İşte okula böyle gidiyorlar:

"Bölge sakinlerini bu şekilde yolculuk yapmanın potansiyel riskleri konusunda uyardık ama bu su salları da sürükleyebilecek kadar kuvvetli. Bu nedenle yüzerek geçmeyi tercih ediyorlar. Daha önceleri alabora olan bir salda bölge halkından biri yaralanmıştı." dedi.

Muong Cha bölgesinin başkanı Nguyen Minh Phu plastik poşet fikrinin bölgede sıkça kullanıldığını fakat bölge sakinlerinin bu metodu yalnızca su seviyesinin yükseldiği veye köprüden geçmenin güvenli olmadığı zamanlarda tercih ettiğini söyledi.

Bütün bu sıkıntılı sürece rağmen maalesef ailelerin yolculukları bitmiyor. Okula kadar beş saat hiç düzgün olmayan yollarda yürümek zorunda kalıyorlar. Çocuklar da bu nedenle evlerine yalnızca hafta sonu gidiyorlar. Geri kalan zamanlarını okulda geçiriyorlar ve orada kalıyorlar.

Buradaki insanların sadece okula gidebilmek için hayatlarını ne kadar riske attıklarını bilmek gerçekten çok üzücü.

Hele ki elinin altında imkanlar varken, bunu geri tepen onca insan olduğunu görünce.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coldhearted

Şikayet ettiğiniz yaşam belki de bir başkasının hayalidir.

fakelord

Bu kadar zahmet çekeceklerine el birliğiyle köprü yapsınlar

dremor

senin kadar akılları yok herhalde geçtikleri su azgın tahta köprü dayanmaz beton köprü lazım ona da para mı dayanır devletin yapması gerekir o da yapmıyor mecbur böyle uğraşacaklar keyiflerinden değil ki paraları yok ilgilenen devleti yok

Görüş Bildir