Ece Temelkuran'ın 'Bol Bol Tweet Attık' Sözleri ve Cinsiyet Eşitliği Bilinci Konusunda Sosyal Medyanın Küçümsenmeyecek Gücü

126PAYLAŞIM

Biz yine tweet atmaya, sesimizi duyurmaya, birilerinin sesi olmaya devam edeceğiz!

Pınar Gültekin'in canice katledilmesinin ardından sosyal medyada çığlıklar yükselirken, Ece Temelkuran'ın "bol bol tweet attık" sözleri tepki gördü.

Aslında anlatmak istediği sadece tweet atmakla kalmamalı harekete geçmeliyiz olsa da, sosyal medya aktivizminin bu konuda küçümsenmeyecek etkileri olduğunu biliyoruz.

Hatırlayalım. Şule Çet davasında katil Çağatay Aksu haftalarca, aylarca gündemden düşmeyen #ŞuleÇetİçinAdalet hashtag'ini şikayet etmişti.

Katil Çağatay Aksu "Biz sosyal medyadan dolayı tutuklandık. Bir gecede 11 milyon tweet atıldı." demişti.

Sonuç ne mi oldu? Bol bol tweet atarak Şule Çet için adalet yerini bulması sağlandı.

twitter.com

Mesela "ben zarar görmek, ölmek istemiyorum" diyen Tuğçe sesini sosyal medyadan duyurdu.

Cinayet davalarında kamuoyu oluşturma konusuna Twitter'ın ne kadar önemli bir platform olduğunu gördük.

Şimdi geliyoruz cinsiyet eşitliği konusunda bilinç oluşturmaya...Twitter'da 'ucurumkuryesi'nin tam da bu konuda çok güzel bir hikayesi var, sizi baş başa bırakıyoruz.

twitter.com

👇

👇

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Elbette ki sadece tweet atmak tek çaremiz olmamalı, ama bir tweetle bile neleri değiştirebileceğimizi daha önce gördük, görmeye de devam ediyoruz.

twitter.com

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bodrum'da Genç Kadını Bir Buçuk Yıldır Taciz Eden Şahıs Tutuklandı - onedio.com
Bodrum'da Genç Kadını Bir Buçuk Yıldır Taciz Eden Şahıs Tutuklandı - onedio.com
Sosyal Medyadan Yükselen Çağrı: #ŞuleÇetİçinAdalet! - onedio.com
Sosyal Medyadan Yükselen Çağrı: #ŞuleÇetİçinAdalet! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elg

Herkes gösterebildiği şekilde tepkisini göstermek zorunda genelde (özellikle de çok fazla temas halinde olamayacağımız corona günlerinde) tepkimizi gösterebildiğimiz ortamlar sosyal medya oluyor. E, o zaman bunu kullanmak lazım. Bunu unutmayın susarsanız susarlar. Benim bir şey dememe gerek yok başkaları diyor zaten demeyin, saygı çerçevesinde düşüncelerinizi beyan edin. Sesiniz başkalarına da ulaşırsa eğer, işte o zaman bir şeyleri değiştirmeye başlayabilirsiniz, başlayabiliriz.

gunec71

Ben iş işten geçtikten sonra tweet atıp taziyede bulunmanın faydasızlığından bahsettiğini düşünüyorum

eppursimuove

Aman ekşiye taşımayın meriç derler orda. Kadınların rahatsız oldukları şeyleri öğrenip yapmamak meriçlik onlara göre. Ben bu beyfendiyi tebrik ederkm tabi öğrenmeye gelişmeye açık olduğu için. Hepimiz böyle olmalıyız yoksa ottan ne farkımız kalır? 10-40 yaş arasında insan her sene değişir kaldı ki bir insanın 70 yaşında bile tüm hayat görüşü, doğru bildikleri değişebilir her konuda. Ki öyle de oluyor değişime açıksa.

haralagurele

5 sene önceki ben ile şimdiki halim arasında uçurumlar var. O zaman kendimi lin.ç aederdim. Hala öğreniyorum, okuyorum... O yüzden birilerini linçlemeden, küfretmeden önce daha sakin olun. belki sadece bilmiyordur.

Görüş Bildir