E-Postanın Mucidi Ray Tomlinson Hayata Veda Etti

 > 
100PAYLAŞIM

İlk e-posta bundan tam 45 sene önce gönderildi. Bunu başaran ise, e-postanın ve "@" sembolünün yaratıcısı Ray Tomlinson'dan başkası değildi. E-postanın babası Tomlinson, 74 yaşında hayatını kaybetti.

E-posta ve “@“ işaretinin mucidi Ray Tomlinson hayatını kaybetti. 74 yaşında kalp krizi sonucu vefat eden mucidin insanlık tarihine en büyük katkısı elektronik haberleşme alanında oldu. Günümüzde kullandığımız e-posta iletişimini ortaya çıkaran Tomlinson, internetin en erken sürümü sayılabilecek ARPANET’in geliştirilmesinde de büyük rol oynadı.

İlk E-postasında Ne Yazmıştı?

Tarihteki ilk e-postanın sahibi olan Ray Tomlinson’un gönderdiği ilk mesaj “QWERTYUIOP” harflerinden oluşuyordu. Bu e-posta muhtemelen Tomlinson’un gerçekleştirdiği sayısız denemeden biriydi ve klavyedeki QWERTY dizisi harflere deneme amaçlı basılmasıyla oluştu. İlk başarılı e-posta gönderildiğinde takvimler 1971 yılını gösteriyordu. Ray Tomlinson’un “@“ işaretini kullanmasının sebebi ise, e-posta kullanıcı kişilerini birbirinden ayırt edilebilmesini sağlamaktı. Mucidin ortaya koyduğu standartı bugün hepimiz kullanmaya devam ediyoruz.

İlk e-postanın üzerinden 45 yıla yakın bir zaman geçti. Bugün dünya çapında günde 200 milyar e-posta gönderiliyor. Belki de bu e-postaları gönderen milyonlarca kişinin çok azı, gönderdiği e-postanın kimin tarafından ortaya çıkarıldığını bilmiyor. Buna rağmen, Ray Tomlinson’un adı her gönderilen e-postada biraz daha yüceliyor. Ray Tomlinson ve ilk e-posta hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirisiniz.

Web Tekno

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir