Duygusal Zekan mı Yüksek Matematiksel Zekan mı? Testi Çöz ve Öğren!

Iq-Genel Kültür Testleri
314PAYLAŞIM

Bakalım hangi zeka türü sende baskın çıkacak! Hemen öğrenelim... 👍

1. Küçük bir çocuğun var ve onu eğlenmesi için parka götürdün. Çocuk ağlayarak yanına geldi ve kendisinin yalnız kaldığını kimsenin onunla oynamadığını söyledi. Çocuğa vereceğin tepki ne olurdu?

Çocuğun ilgisini başka yönlere çekerek onu sustururum.
Ona kızarım ve ağlamamasını söylerim.
Diğerlerinden uzak durmasını ve kendi kendine oynamasını söylerim.
Onunla konuşup diğer çocukların arasına katılması için yardım ederim.

2. Gayet sakin bir şekilde tatile gitmek için uçağa bindin ve uçak türbülansa girdi ve sallanmaya başladı. Nasıl bir tepki verirsin?

Biraz telaşlanırım. Hemen kaptana kulak kesilip, acil durum kartında yazılanlara bakarım.
Kitabımı okuyup, filmimi seyretmeye devam ederim. Ancak göz ucuyla da uçağın durumunu kontrol ederim.
Yukarıdakilerin ikisinden de birazcık.
Bilmiyorum. Türbülansı bile hissetmeyebilirim.

3. Karar alırken seni hangisi yönlendirir?

Mantık
Duygu

4. Arkadaşınızla iş çıkışı evine gitmek için arabaya bindiniz ve gidiyorsunuz. Aniden önünüze bir araç çıktı ve aracı süren arkadaşın bu duruma çok sinirlendi. Ona nasıl davranırdın?

En sevdiği müziği açarak dikkatini başka yöne vermesini sağlarım.
Hemen şoför koltuğuna ben geçerim ve ona abarttığını söylerim.
Trafikte böyle şeyler olacağını çok da büyütmemesi gerektiğini.
Ona daha önce benim de böyle bir şey yaşadığımı ve gereksiz yere sinirlendiğim için az kalsın kaza yapacağımı anlatır, onu da dikkatli olması konusunda uyarırım.

5. Tarihte yaşamış önemli biriyle tanışma fırsatın var. Hangi kişiyle tanışmak isterdin?

Nikola Tesla
İbni Sina
Leonardo da Vinci
Kanuni Sultan Süleyman
Sigmund Freud

6. İlk önce hangi renk gözüne çarptı?

Kırmızı
Mor
Sarı
Mavi

7. İlk üniversiteni bitirdin. Hızını alamadın tekrar okumak istiyorsun. Hangi bölümü okurdun?

Tarih
Psikoloji
İşletme
Arkeoloji
Mühendislik

Bilgilerle resmen oynuyorsun!

Senin matematiksel (mantıksal) zekan daha baskın! Çok meraklısın… Olayların nasıl olduğunu bir aletin ne işlevi olduğunu bilmek senin için değerli! Zeka oyunlarını da çok seviyorsun. Satranç gibi…  Sen her zaman mantığınla hareket ediyorsun. Her zaman mantığın senin kararlarını yönlendiriyor. Düzeni de seviyorsun. Bu düzen sevdan, bilgilerin içinde geçerli. Bilgilerle ve sayılarla oynamayı seviyorsun. Matematiksel işlemler yapacağın kart oyunları oynamalısın! Hem eğlenip hem de matematiksel zekanı daha çok geliştirebilirsin.

Düşünmek senin işin!

Senin duygusal zekan daha basın! İşinde ve özel hayatında başarılı ya da mutlu olman duygusal zekana bağlı! Bu nedenle sen mutlusun. Öncelikle bir olay karşısında başkalarının ne düşündüğü senin için önemli. Yaşanmasını istemediğin bir olay yaşadığında hemen tepki vermiyorsun ve olayı her yönüyle değerlendiriyorsun! Bu çok iyi bir şey. Depresiflik ve negatiflik senin yanından geçmez. Kendini başkalarının yerine koyabiliyorsun. Empati, insan ilişkilerindeki en önemli unsurdur ve sen bunu çok iyi biliyorsun! Eleştiriye de fazlasıyla açıksın. Eleştirinin seni geliştireceğine, sana fayda sağlayacağına inanıyorsun. Böylece başarıyı yakalayabiliyorsun. Değişimlere de açıksın ve kolayca ayak uydurabiliyorsun. Kendini de çok iyi tanıyorsun. Nerede nasıl davranacağını, güç ve zayıf yönlerini çok iyi biliyorsun! Kendine çok fazla zaman ayırmayı seviyorsun.

İkisinden de biraz biraz var sende!

Sende her iki zeka türünden biraz biraz var! Hem matematiksel zekaya hem de duygusal zekaya sahipsin! Bütün kararlarını duygularına ya da mantığına göre vermiyorsun. Vereceğin karar neyi gerektiriyorsa ona göre hareket ediyorsun. Sorunlarla karşılaştığında pratik zekanla hemen üstesinden geliyorsun. Ama bazı konularda ne yapacağını bilmiyorsun ve kitlenip kalıyorsun. Önemli olan da bu değil mi? Sorunları, karşılaştığın engelleri kaldırmak ve mutlu başarılı bir hayat sürmek… Mutlu olmanın yolunu bulmuşsun. Bazen sinirlensen de kolayca kendini sakinleştirebiliyorsun. Hissettiklerini söylemekten çekinmiyorsun. Senin için karşındaki insanların senin hakkında neler düşündüğünü merak ediyorsun. İnsan ilişkilerinin iyi olmasının nedeni empati kurmaktır. Sende empati kurma alışkanlığı oldukça az. Hemen bu yönünü değiştirmelisin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bozan

MATIKSAL ÇOK DOĞRU

veysel-ozgenc

BILDIGIN BENI ANLATTI LAN

ayse-ozmen-koca

ßravo Çok Güzel Analiz Ettin Her Zaman Düşünerek Hareket Ederim 👌👌👌

tahir-yildiz1

aptalmışım :)

berivan44

Bilgilerle resmen oynuyorsun!

Görüş Bildir