Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Düşmanlarını Kaynar Suda Haşlayan, Altında Çalışanların Gözünü Oyan Bir Cani: Korkunç İvan

 > 
3.3bPAYLAŞIM

Ivan Grozni. 

Rus çarlığının kurucusu ve kurduğu bu çarlığın belki de en büyük hükümdarı. 

Lakabı ise Korkunç İvan. Bu lakabı almasının sebebi ise dil, din, ırk demeden herkese ağır işkenceler etmesi ve toplu bir şekilde insanları öldürmesi. 

İvan’ın içindeki işkence düşkünlüğünden sadece düşmanları değil, yakınında olan ve ihanetinden şüphe duyduğu herkes nasibini almış. 

Düşmanlarını suda boğmuş, kaynar suya atmış. Kendi emrinde çalışanların gözünü oymuş.

Kendi oğlunu ise elleriyle öldürmüş..

Bugün de Korkunç İvan'ın doğum yıl dönümü. Tarihe geçmesini sağlayan askeri dehasını ve caniliklerini tekrar hatırlamak için ne de güzel bir gün...

Korkunç İvan.

Tarihe Korkunç İvan olarak geçen ve adı pek çok işkence ve toplu ölüm ile anılan bu kişilik, pek çok psikopat gibi gençlik yıllarını oldukça silik ve çevresine karşı iyimser geçirdi. Özellikle karısı sayesinde pek çok insana iyilikler yaptı, sevildi. 

Ardından, genç yaşta Rus tahtına çıktı ve sonrasında da Rus çarlığını inşaa etti. Tahtta ilk yılları da oldukça başarılı geçti, pek çok savaş kazandı. 

Fakat seneler içinde bilinçaltında saklanan işkenceci kişilik kendini göstermeye, bu istek ve arzu ile beraber sadece düşmanlarına değil herkese akıl almaz işkenceler etmeye başladı.

Ruh halindeki karmaşalar.

Kendisi ilk eşi Anastasya'nın şüpheli ölümünün akabinde 7 kez evlenmiş. İngiliz Kraliçe Elizabeth'ten ve bir kısım Avrupalı’dan evlenmek için kadın talebinde bulunmuş. Normalde evli olan İvan’ın, bu kişilerden bu tarzda isteklerde bulunması, ruh halinin karmaşıklığını da açıklıyor aslında. 

Öz oğlunu ise boğarak değil, elindeki âsâyı oğlunun şakağına vurmak suretiyle öldürmüş. Sebebi ise, gelinini sarayda iç çamaşırı ile gezerken görüp azarlaması ve oğlunun müdahele etmesi sırasında çıkan münakaşa imiş.

Karmaşık kişiliğinin kurbanı oldu.

"Bu çocuk, insanların ona baş eğdiğini, onu yücelttiklerini fark etti. Fakat aynı zamanda ona saygı duymadıklarını da anlamıştı. Bu tezat, hiçkimseye güvenmeyen son derece karmaşık bir karakteri şekillendirdi. Emin olduğu tek şey, kendisinin yeryüzündeki Tanrı olduğuydu.’’ 

Bu tespit Ryazan Üniversitesinden, Rus tarihi profesörü Alla Sevastianova’ya ait. 

Bu görüştede belirtildiği gibi kişiliğindeki farklı kimliklerin birbirleriyle olan çatışmaları sonucunda işkenceci bir ruh haline büründü İvan Grozny.

Civa ile tedavi edilmesi deliliğin başlangıcı olabilir mi?

Yaptıkları ile Rus tarihine adını yazdıran İvan, bilinçaltında yetişen işkenceci kişiliğe karşı koyamadı. Sahip olduğu paranoyak ruh hali, onu günden güne daha da şüpheci bir hale getirdi ve tarihin belki de en önemli şizofreni vakalarından birisini doğurdu.

Rusya'nın görmüş olduğu en güçlü hükümdarken gittikçe paranoyaklaşan, aklına hakim olamayan ve geçtiğimiz yıllarda kemikleri üzerinde yapılan araştırmalar, İvan'ın ağrılarını iyileştirmek için, o zamanın tıbbi yöntemlerine uygun bir biçimde civayla tedavi edildiğini ortaya koymuş. 

Fakat, modern tıp artık civanın deliliğe yol açtığını biliyor…

İvan’ın korkunç işkenceleri.

Avrupa'dan kendisi ile müzakere etmeye gönderilen elçiler, gelenekleri sebebiyle şapkalarını çıkarmayınca, o şapkaları elçilerin kafasına çivi çakmak suretiyle sabitlemiş, bir kısım direnişçiyi voyvoda yöntemi olan kazığa oturtma işkencesiyle ağır bir ölüme terk etmiş, Saint Basil Katedrali'ni inşa eden İtalyan mimarın, başka kimseye aynı saraydan inşa etmesin diye gözlerini kör ettirmiş, suçlu olduğuna inandığı adamları kızgın yağda kaynatmış, hoşlanmadığı insanların dilini kesmiş, şüphelendiği bilumum insanı Kızıl Meydan'da asmış. 

Bu barbarlığını dayandıracak bir çıkış noktası mutlaka vardır. Sonuçta yaşıtları mama yerken kendisi Rus tahtına oturtulmuştur. Paranoyak oluşu, çocuk yaştayken kimsenin onu dikkate almaması ve arkasından sürekli iş çevirmiş olmalarından kaynaklanıyor olabilir.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
figen-ka

''Yaşadığı zamanın, şartlarına göre eleştirilmeli'' diye düşünsem de ''zamanının'' bile en vicdansızı, en delisi, en büyük sadistiymiş...ayrıca kendini TANRI sanan bir akıl hastasıymış!

mete-onggunt

Rus hayranı kendini unutmuş sonradan görme Azerbeycan Türkü mi ararsın İvan gibi sadist bir pisliği seven Türkler mi ararsın ne günlere kaldık ya

andy-walker

paylaşımları ısıtıp ısıtıp önümüze koymayın.

pamukcupasagil

ivan oglunu elleriyle oldurmedi. oglu tahti ele gecirmeye calisinca onu ve yol arkadaslarini yakalatmis. oglunun iskenceyle sorgusunu bizzat izlemistir. bunu da sadistlik olsun diye degil adamlarinin oglunu sorgusunu denetlemek icin yapmistir. bu arada o sapkalari civiletme olayini kara murat filmlerinden birinde gormustum cok yaratici gelmisti.

asin-bayraklari

amk saykosu asdnklnjnd olum nasıl yarıtıcı geldi lan piskopatmısın :D

pamukcupasagil

amcik. bir kotu karakter izledigini dusun. nuri alco gibi saga sola tecavuz eden birindense biraz daha zekisini tercih etmez misin. aq onlarin jokeri var sonra ulke neden gelismiyor :D

asin-bayraklari

Joker milleti kazığa mı oturtuyor :D

pamukcupasagil

ulan adam sirf kotuluk olsun diye aldigi fidyeyi yakiyor. jokerin bir felsefesi var. kostokun nesi var :D

asin-bayraklari

Biliyorum.Joker'le alakalı en az 100 çizgiroman okumuşumdur.Türkler sayko karakterden önce normal bir karakter yaratsın sonra düşünürüz kötü adamı :D

pamukcupasagil

kult olacak bir roman ya da film karakteri diyorsan o zaten umutsuz vakaa. kreatiflik sifif aq

hee-ben

burada hoşuna gitmeyen paylaşımlara bık bık edenleri pek haklı bulmuyorum. Paylaşımı seçip okuma şansın var. Seçip okumak tamamen senin iradende. Ancak bu paylaşımın ana sayfasındaki ufak fotoğrafı oyulan bir göz, bu konuda ben bık bık etmek istiyorum, hassas kişileri etkileyebileceğini akla getirmek gerekir. Paylaşım görseli, başlığı çok önemli, kişinin paylaşımı okumaya devam etmesi yönünde giriş cümleleri de çok önemli. Çoğunluğun benim gibi bu tür paylaşımlardan etkilenmeyeceğinin farkındayım ama dehşetten, cinsellikten etkilenebilecek kişileri uyarmakta fayda var. Güzel bir şekilde uyarılmış paylaşımların da altına bık bık edenlerin hakkı yok.

Görüş Bildir