Dünyayı Nasıl Mahvettik? Ölü Mercanların Neon Renkleriyle, Okyanusun Karanlık Dünyası Aydınlanıyor!

-
Abone ol

İklim değişikliği, mercan resif ekosistemleri için en büyük küresel tehdit. Bilimsel kanıtlar artık açıkça atmosferin ve okyanusların ısındığını ve bu değişikliklerin temel olarak insan faaliyetlerinden elde edilen sera gazları nedeniyle olduğunu gösteriyor. Bu duruma farkındalık yaratmak için Pantone kolları sıvamış...

Kaynak: https://mymodernmet.com/glowing-glowing-...

Mercan resiflerine neler oluyor?

Sıcaklıklar arttıkça, mercan ağartma durumu ve bulaşıcı hastalıklar daha da artmaktadır. Ek olarak, atmosferden okyanusa aktarılan karbondioksit, deniz suyu kimyasını değiştirerek resif oluşturma ve resifle ilişkili organizmaları azaltmaya başlamıştır. Bu sürece okyanus asitlenmesi denir.

Bu dramatik değişimin sebebi neler?

İklim değişikliği, deniz seviyesinin yükselmesi, tropik fırtınaların sıklığı, değişen okyanus dolaşım modelleri gibi sebepler, mercan resif ekosistemlerinin dünyadaki insanlara sağladığı hizmetlerin dramatik biçimde yok olmasına sebep olmaktadır.

Kısacası...

İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan artan sera gazı, iklim değişikliğine ve okyanus asitlenmesine neden oluyor. İklim değişikliği = Okyanus değişimi. Okyanusları karbondioksiti (CO2) emen devasa bir sünger gibi düşünebiliriz. Bu sayede, küresel ısınmayı yavaşlatıyor fakat okyanus kimyasını da oldukça değiştiriyor.

Farkındalık yaratmak için kolları sıvayan, Pantone, Adobe Stock ve The Ocean Agency'den "Glowing Glowing Gone" kampanyası!

Pantone, Living Coral'ı 2019 Yılın Rengi olarak ilan ettiğinde, birçok okyanusun korkunç durumu göz önüne alındığından, ironiyi ortaya koymak da hızlı oldu. Son 30 yılda, dünyadaki mercan resiflerinin% 50'si kayboldu.

Şimdi, Pantone, Adobe Stock ve kar amacı gütmeyen The Ocean Agency, "Glowing Glowing Gone" ile bu duruma dikkat çekmek için bir araya geldi. Bu kampanya için, mercanların ölümden hemen önce yayılan floresan tonları, üç renk kümesi şeklinde halka duyuruldu.

Çapıcı renklerin, tehlikeli güzelliği!

Parlak mavi, parlak mor ve parlak sarı ile ilgili bir koleksiyonu ile tehlikeyi en çarpıcı şekilde bizlere sunuyor. Küratörlüğünü yapan Adobe Stock, bir kez daha halka açık bu tasarımların, farkındalık yaratacak sosyal bir etkiye sahip olacağını hedefliyor. Bu etki Living Coral’ın Yılın Rengi olarak ilan edilme zamanından itibaren amaçladıkları bir kampanya.

Bu görsel şölen aslında bir yardım çağrısı!

Pantone Color Institute Başkan Yardımcısı Laurie Pressman, “Mercanlar şöyle yazan renk kodlu yardım çağrısı gönderiyor gibi: Lütfen bana bak; Ölmeden önce beni fark etmeni istiyorum. Bu anlamda, inanılmaz derecede canlı olan bu renkler iklim krizinin renkleri olarak düşünülebilir.”

Pantone, Adobe Stock ve The Ocean Agency #GlowingGone etiketini kullanarak çalışmalarınızı paylaşmanızı bekliyor...

Bonus: Pantone'un bu yılın rengi olarak seçtiği Living Coral'ı referans alan, The Raccoons reklam ajansı, 2043 Yılının Rengi'ni Dead Coral (Ölü Mercan) olarak belirledi.

Dahası, Melbourne merkezli iki reklamcı, 2020'de dünyanın en büyük mercan kayalığı sisteminin ne kadar tehlikede olduğunu vurgulamak için Pantone'a "Bleached Coral" rengini önerdi.

Sanat yönetmeni Huei Yin Wong ve metin yazarı Jack Railton-Woodcock, Pantone'un 2019 Yılı "Living Coral" Renk seçimini "duyarsız ve düpedüz sorumsuz" olarak nitelendirdi.

Farkındalık adına atılan bu güzel adım ve daha fazlasını merak edenler için...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir