Dünyanın En Uzun Memelisi Olan Zürafaların Neslinin Tükenmek Üzere Olduğu Ortaya Çıktı

3PAYLAŞIM

Dünyanın en uzun boylu kara memelisinin nesli tükenmek üzere! Koruma altına alınan zürafa türlerinin haberini Business Insider'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.businessinsider.com/giraffes...

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayınlanan rapora göre, zürafaların iki alt türü ilk kez "kritik tehlike altındakiler" listesine eklendi.

Kordufan ve Nubian türleri ağırlıklı olarak Doğu, Orta ve Batı Afrika'da bulunuyor. Şu an nesli tükenmek üzere olan bu türlerin araştırma ve koruma altına alınma durumları göz ardı edildiğinden bulundukları durum herkese sürpriz oldu.

IUCN Zürafa ve Okapi Türlerinin Hayatta Kalma Komisyonu Özel Grubu eş başkanı Dr. Julian Fennessey; Doğu, Orta ve Batı Afrika genelinde baskı altında olduklarını ve birkaç yıl önce tehlikeyi fark edip alarmı çaldıklarını söyledi.

Dünyamızdaki bütün problemler gibi bu sorunun kaynağının da insanlar olduğunu vurguladı.

Zürafa türlerinin tehlikeye girmesinin başlıca nedenleri olarak; yasa dışı avlanma, sivil itaatsizlik, tarım ve madencilik nedeniyle yaşam alanı kaybı gösterildi.

Her ne kadar işler Kordufan ve Nubian zürafaları için kötüye gitse de, Batı Afrika ve Rothschild'ın iki zürafa alt türü koruma statüsüne alındı.

Zürafa Koruma Vakfı Doğu Afrika Koordinatörü Arthur Muenza: ''Bu bir muhafaza başarı hikayesidir. Zürafaları etkin biçimde korumanın ve kıtadaki kritik popülasyonların yönetiminin önemini vurgulamak isterim.'' şeklinde açıklamalarda bulundu. Özellikle "kritik tehlike altındakiler" listesine yeni giren zürafa türleri için çevrecilerin çalışmalarını hızlandırması gerektiğini söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir