Görüş Bildir
Haberler
Dünyanın En Ölümcül Terör Saldırısı: 11 Eylül’ün 20’nci Yıl Dönümü

Dünyanın En Ölümcül Terör Saldırısı: 11 Eylül’ün 20’nci Yıl Dönümü

ABD’de 11 Eylül 2001’de düzenlenen terör saldırılarının üzerinden 20 yıl geçti. Dünyada en fazla can kaybının yaşandığı terör saldırılarından biri olan 11 Eylül saldırıları, yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

ABD’de 11 Eylül sabahı, saat 8.45’te 75 bin litre yakıt taşıyan Boeing 767 tipi American Airlines’a ait yolcu uçağı, El Kaide mensubu teröristlerce kaçırılarak New York’ta İkiz Kuleler olarak da bilinen Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey binasına çarptı. Birinci saldırıdan yaklaşık 20 dakika sonra, saat 9.05’te United Airlines’a ait aynı model uçak ise güney binasına çarptı.

Pentagon ve Kongre Binası da hedef oldu

Pentagon ve Kongre Binası da hedef oldu

19 teröristin düzenlediği saldırıların üçüncüsü, ABD’nin askeri yönetim merkezi olan Pentagon’a düzenlendi. Sonuncu saldırı ise teröristlerce Kongre Binası’na yönelik planlanmıştı ancak Pensilvanya eyaleti hava sahası üzerinde, uçaktaki yolcuların teröristlere müdahale etmesi sonucu Kongre Binası’na ulaşamadan düştü.

3 bine yakın kişi hayatını kaybetti

3 bine yakın kişi hayatını kaybetti

Saldırılar, toplam 2 bin 977 kişinin ölümüyle sonuçlandı. New York’ta 2 bin 753 kişi, Pentagon’da 184 kişi ve Pensilvanya’da ise 40 kişi hayatını kaybetti. Düzenlenen saldırılarda toplam 93 farklı milletten insan yaşamını yitirirken; hayatını kaybedenler arasında Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey binasındaki bir ofiste bilgisayar programcısı olarak çalışan Zühtü İbiş isimli bir Türk vatandaşı da vardı.

Belgelerin gizliliğinin kaldırılması için çalışma

Belgelerin gizliliğinin kaldırılması için çalışma

Saldırılarda yakınlarını kaybeden ve kendilerini 9/11 Topluluğu olarak adlandıran yaklaşık 1800 kişi, ABD Başkanı Joe Biden’a hitaben yaptıkları basın açıklamasında, Suudi Arabistan liderleri ile saldırılar arasında bir bağlantı olduğuna inandıklarını, kanıtların gizliliğini kaldırma taahhüdünü yerine getirmesini talep etti. Aksi durumda, Biden’a anma törenlerine katılmaması konusunda çağrı yapıldı. Biden da saldırılar hakkındaki belgelerin gizliliğinin kaldırılması konusundaki yürütme emrini imzaladı. Gizliliğinin kaldırılması uygun görülen belgelerin altı ay içinde kamuoyuyla paylaşılacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kunti kunti

Amerika Birleşik devletleri böyle bir ülke işte! Gücünü korumak ve hep bir numara olarak kalmak için kendi inşaa ettiği terör örgütlerine kendi vatandaşların... Devamını Gör

TİRYAKİ

sırf 2. dünya savaşına girebilmek için pearl harbor'ın bombalanmasına müsade etti (istibaratı vardı).. 11 eylül bir şey mi :)

Erci_E

Ve 20 yıl sonra bu saldırının sorumlusu olarak gördüğü talibana ülke bıraktı!

Eysanatay

Dünyadaki bir çok insanın kanları elinize bulaşır heryeri sömürürsünüz aynısı size yapılınca kudurursunuz amerikanın özeti