Dünyanın En Derin Noktasına Dalan Amerikalı Kâşif Vescovo, 11 Kilometre Derinde Plastik Atık Buldu

 > 
202PAYLAŞIM

Amerikalı kâşif  Victor Vescovo, Pasifik Okyanusu'ndaki Mariana Çukuru'na rekor dalışı gerçekleştirdi. 11 kilometre derinde dört saat geçiren Vescovo, deniz canlılarının dışında bir plastik torba ve ambalaja da rastladı.

Basınca dayanıklı özel bir denizaltı ile dalış gerçekleşti

BBC Türkçe'den Rebecca Morelle'in haberine göre, Amerikalı kâşif Victor Vescovo, dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuru'nda bir rekor dalışı gerçekleştirdi.

4.6 metre yüksekliğinde ve 3.7 metre genişliğinde özel bir denizaltı ile dalışı gerçekleştiren Vescovo, 11 kilometre derinde canlı yaşamını da görüntüledi.

Okyanusun dibinde dört saat gözlem yapan kâşif, plastik poşet ve ambalaja da rastladı

Vescovo, indiği 10,927 metre derinlikte 4 saat zaman geçirdi. Derin deniz canlılarını görüntülemesinin yanı sıra, kâşif aynı zamanda plastik torva ve ambalaja da rastladı. Bu ilginç durum, çevre kirliliğinin geldiği noktayı da gözler önüne serdi.

Rekor dalışta dört yeni tür deniz canlısı keşfedildi

Rekor dalışta, aralarında karides benzeri kabuklu bir canlının da yer aldığı dört yeni deniz canlısı türünün de keşfedildiği düşünülüyor.

Elde edilen canlı örnekleri incelenerek, mikroplastik kalıntı barındırıp barındırmadıkları araştırılacak.

Keşifler diğer okyanuslarda devam edecek

Bu dalış, Vescovo'nun son dalışı olmayacak. Aynı zamanda bir yatırımcı olan ve daha önce yedi zirveye tırmanan Vescovo, Beş Derinler Keşif Gezisi kapsamında beş okyanusun en derin noktasına dalmayı amaçlıyor. Yaptığı dalışlarla, deniz teknolojisinde yeni bir çıta belirlediklerini söyleyen Vescovo, "Başardığımız şey hakkında ne kadar heyecanlı olduğumuzu kelimelerle anlatmak güç." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir