Görüş Bildir
Haberler
Dünyanın En Büyük Uçağı Görücüye Çıktı

Dünyanın En Büyük Uçağı Görücüye Çıktı

Caner
01.03.2015 - 14:29

Dünyanın en büyük uçağı ünvanına sahip olacak olan uçak ilk kez görüntülendi.

72 metre gövedeye ve 117 metre kanat uzunluğuna sahip olan uçak 6 adet Boeing 747 motoru ile çalışacak. Kullanıma girdikten sonra yörüngeye uydu ve uzay aracı taşıyacak olan uçak, maksimum 6 bin 124 kilo ağırlığındaki araç ile havalanabiliyor. Bugüne kadar inşa edilen en büyük uçak ünvanına sahip olacak uçağın ilk uçuşunu 2016 yılında yapması bekleniyor.  

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un kurucusu ve 17 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 47’inci işadamı olan Paul Allen, henüz inşa aşamasında olan uçaktan oldukça umutlu. Projenin mimarlarından  Paul Allen’a göre, ilk aşamada uydu ve uzay aracı taşıyacak olan uçak, uzun vadede insanların uzaya taşınması için de kullanılabilir.

Stratolaunch Systems tarafından geliştirilen uçak, jet motor  teknolojisi ile roket sistemini harmanlıyor ve jet motorlarıyla 30 bin feet yükseldikten sonra roketleri sayesinde yörüngeye ulaşıyor.

Saatte 850 km hıza ulaşabilecek olan uçak, kullanıma girdikten sonra ise aralarında Kennedy Uzay Merkezi olmak üzere birden fazla tesiste kullanılabilecek. 2016’da inşası tamamlanan uçağın ilk yörünge testlerine 2018 yılında başlaması planlanıyor.

veteknoloji

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/haber/duny...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0