Dünyadaki En Yüksek Cinayet Oranına Sahip 25 Ülke

-

Tüm dünyada saniyede kaç cinayet oluyor biliyor musunuz? Şu anda kim bilir dünyanın diğer taraflarında neler oluyor? Belki de birileri yardım çığlıkları atıyor ama kurtulamıyor. 

Sizlere dünyanın en çok cinayet işlenen ülkelerini göstermek istiyorum. List25'dan derlenen bu liste sizleri oldukça şaşırtacak. :)

Kaynak: https://list25.com/25-countries-with-the...

25. Panama, 17,2

list25.com

Konum olarak önemli bir noktada olan Panama, Kuzey ve Güney Amerika'yı birleştiren bir ülkedir. Panama'da işlenen cinayetler yavaş yavaş azalsa da silahlı şiddeti içeren çok sayıda suçluluk oranı olmasından dolayı listemizde yer almıştır.

24. Botswana, 18,4

list25.com

Güney Afrika'nın yükselen değeri olarak görülen Botswana, Panama'nın tam tersi şeklinde diyebiliriz. Nasıl mı? Her geçen yıl işlenen cinayetlerin sayısı gittikçe artmaya başlamıştır. 

2009 yılında, istatistikler yüzde 14'ü gösterirken, 2012 yılından itibaren bu rakam 18,4 olmuştur. Bu da her yıl 100,000 Botswana vatandaşının öldürüldüğünü bizlere göstermektedir. Sıkça işlenen cinayetlerin yanı sıra, halkı esir almış durumda olan AIDS salgını da bulunmaktadır.

23. Ekvatoral Gine, 19.3

list25.com

Ekvatoral Gine, bir başka Afrika ülkesidir ve ne üzücü ki, yalnızca kayıtlara geçen 600.000 cinayet bulunmaktadır. Uyuşturucu çetelerinin ve hırsızların oldukça yaygın olduğu ülkede, cinayetlerin ve suçların artma sebebini kötü polis faaliyetleri olarak değerlendirmektedirler. Bu nedenle suç oranı oldukça yaygın bir ülkedir, Ekvatoral Gine.

22. Nijerya, 20.

list25.com

174 Milyonluk nüfusu ile Afrika'nın en büyük ülkelerinden biri olan Nijerya'nın tabii ki de bu listede olmaması şaşırtıcı olurdu. Her yıl, 100 bin Nijeryalı öldürülmektedir. 

Daha da kötüsü bu ülkede, tecavüz, aile içi şiddet ve maalesef ki, kölelik gibi yüz kızartıcı suçlar devam etmektedir.

21. Dominika, 21.1

list25.com

70,000 nüfusu olan Dominika, dünyanın en küçük ülkelerinden biri de olsa cinayet işleme konusunda diğer ülkelerle rekabet edebilecek düzeyde bir Karayip tatil beldesidir. 

Yerel halk genellikle pala kullanır fakat bu durum insan öldürmek için değil bitki kesmek içindir. Yine de ülkeye gelen turistler soyulma ve hatta öldürülme riski ile karşı karşıya kalır.

20. Meksika, 21.5

list25.com

Yaklaşık 2 Milyon km²'lik alanı ile Amerika kıtasının en büyük 5. ülkesidir. Meksika'da işlenen cinayetlerin bir çoğunun asıl sebebi uyuşturucudur. Uyuşturucu çetelerinin oldukça çok olması, acımasızca işlenen ve rakip çeteleri korkutmak amaçlı olan cinayetlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

19. Saint Lucia, 21.6

list25.com

175,000'lik nüfusu ile Karayipler'de bulunan bir diğer küçük ülkedir. Doğal güzellikleri ve muhteşem sahillere sahiptir. Fakat keşke bununla kalsa... Bunların yanı sıra cinayet oranı oldukça yüksek bir ülkedir. 

Çığ gibi büyüyen cinayet oranları ise içler acısı, 2007 yılında yalnızca 27 kişi öldürülmüşken bu sayı her geçen gün 2 katına çıkmaya devam etmektedir.

18. Dominik Cumhuriyeti, 22.1

list25.com

Dominik Cumhuriyeti, Karayipler'de bulunan 2. büyük ülke olma özelliğine sahiptir ve 10 milyon nüfusu vardır.

Uyuşturucu çetelerinin yaygın olması ve uyuşturucuların Dominik Cumhuriyeti üzerinden Avrupa'ya ve Amerika'ya aktarılmasından dolayı cinayet oranları oldukça fazladır. 

Ülke, suçlara yönelik hafif cezalarından dolayı oldukça eleştirilmiştir.

17. Ruanda, 23.1

list25.com

Ruanda, Afrika kıtasının orta kısmının doğu tarafında bulunan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Maalesef ki, insanlık tarihinin en acımasız ve çaresiz soykırımlarından birini yaşamış bir ülkedir. 

Buna rağmen bu ülkede cinayetler oldukça yaygındır ve insanlar, hala insan öldürmenin hüzünlü bir durum olduğunu vurgulamaktadırlar. Yalnızca cinayet suçlarını kapsamayan ülkede, tecavüz ve soygun gibi şiddet içeren suçlarda oldukça yaygındır.

16. Brezilya, 25.2

list25.com

200 milyonluk nüfusuyla dünyanın en geniş ve en büyük ülkesi olan Brezilya, cinayet konusunda oldukça korkunç rakamlara sahip bir ülkedir. Sadece 2012'de 65 bin insan cinayete kurban gitmiştir. 

Aynı zamanda uyuşturucu ve alkol suçlarının da oldukça yaygın olması Brezilya'nın diğer bir sorunudur.

15. Saint Vincent ve Grenadinler, 25.6

list25.com

Yaklaşık 260 kilometre karelik bir alanı olan ülke, son derece yüksek cinayet oranına sahip bir Karayip ülkesidir. 

Interpol istatistiklerine göre, cinayetler, soygunlar, tecavüzler gibi suçları ülkede görmeniz mümkün.

14. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 28.3

list25.com

Orta Afrika'da bulunan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, doğal kaynaklar olarak son derece yaygın olmasına rağmen politik iktidarsızlık, yıkıcı iç savaşlar, alt yapı eksikliği ve yolsuzluk, cinayeti yaygınlaştıran unsurlar olmuşlardır.

13. Trinidad ve Tobago, 28.3

list25.com

Kişi başına düşen gelirle her ne kadar ABD ve Kanada'dan sonra da gelse, cinayet oranı oldukça yüksek bir zengin Karayip ülkesidir. 

Bu Karayip ülkesinde her yıl 100 bin kişiden 28'nin öldürülmesinden dolayı, cinayet oranı en yüksek ülkeler sıralamasına giren bir ülke olmuştur.

12. Bahamalar, 29.8

list25.com

Eski bir İngiliz kolonisi olan Bahamalar, Atlantik Okyanusu'nda 700'den fazla adası bulunan bir ülkedir. Turizm ve finansa dayalı olan ekonomisiyle nispeten zengin olan bir ülke de olsa, Bahamalar komşularıyla başa çıkmakta zorlanan bir ülke olmuştur. 

2013'te ülkede yaklaşık 120 kişi öldü ve bu da 30 kişilik cinayet oranına tekabül etmektedir.

11. Kolombiya, 30.8

list25.com

Güney Amerika'nın kuzeybatısında yer alan Kolombiya, uyuşturucu üretimi ve ticareti ile ünlü olan bir ülkedir. Soylu İspanyol aileleri ile fakir Kolombiyalıların karışımının oldukça fazla olmasından dolayı yalnızca cinayet suçu işlenmemektedir. Bunun yanı sıra, adam kaçırma ve soygun gibi suçlarda yaygın bir şekilde işlenmektedir.

10. Güney Afrika, 31

list25.com

Son derece etkileyici bir takma ada sahip olan (Gökkuşağı Milleti) ve 54 milyon kişiye ev sahipliği yapan bir ülkedir. Fakat ülkede cinayet suçu oranları son derece yaygındır. Cinayetlerin yanı sıra, saldırı, tecavüz ve diğer şiddet suçları da bulunuyor.

Cinayet oranları yavaş yavaş azalsa da günde 50 kişinin öldürüldüğü kayıtlara geçmiş durumda ve bu ülke için endişe verici bir durum haline gelmiştir.

9. Saint Kitts ve Nevis Federasyonu, 33.6

list25.com

Saint Kitts ve Nevis Federasyonu, Karayipler'de bulunan Rüzgaraltı adalarında bulunan ve 2 adadan oluşan bir ülkedir. 

Bu küçük egemen ülkede yaşayan 50 bin insan olmasına rağmen cinayet oranı fazlaca yüksek. 100 bin kişi başına 33,6'lık bir rakamla listemizin 9. sırasında yer alan bir ülkedir.

8. Svaziland ya da eSwatini, resmî adıyla eSwatini Krallığı, 33,8

list25.com

Çoğunluğunu Güney Afrika'nın çevrelediği ülke, 1 milyonun üzerindeki nüfusuyla Afrika'nın en küçük ülkelerinden biridir. Cinayet oranları ise kendi kadar küçük değil maalesef. 

Cinayetlerin yanı sıra, AIDS veya tüberküloz ve aşırı yoksullukla uğraşan bir ülkedir. Ayrıca yerel halkın ortalama yaşı 50'dir.

7. Lesotho, 38

list25.com

Güney Afrika'da bulunan bir başka ülkedir. Konumu ve nüfusu bakımından Svaziland kadar olmasa da cinayet hususunda kozlarını paylaşabilecek bir ülkedir. 

Bu ülkenin yarısının azılı suçlu olması ve ülke nüfusunun yarısının bu suçlarından dolayı ülke yoksulluk sınırı altındadır.

6. Jamaika, 39.3

list25.com

11 bin kilometre karelik bir alana sahip olan Jamaika, uzun yıllar boyunca dünyanın en yüksek cinayet oranlarından birine sahip olması nedeniyle ünlenmiş, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçlarla Mücadele Dairesi, en son istatistiklerin doğrulandığını onaylamıştır.

Ayrıca başkent Kingston, en çok cinayet ve diğer suçlarının işlendiği yerdir.

5. Guetemala, 39.9

list25.com

16 milyonluk nüfusu ile Orta Amerika'nın en büyük nüfuslu ülkelerinden biridir. Her ay 100 cinayet suçu işlenmekte olan Guetemala'da cinayet suçlarında sıralamasında dünyada 5. sıradadır. 

1990'lı yıllarda, Escuintla şehrinde her 100 bin kişide yıllık 165 cinayet oranına sahipti.

4. El Salvador, 41.2

list25.com

Uzun süreli ve yıkıcı iç savaştan derinden etkilenen (1979 - 1992) El Salvador, Orta Amerika ülkesidir. Yaklaşık 6,3 milyon insana ev sahipliği yapan bu ülkede, son derece yüksek cinayet suçları, çete bağlantılı suçlar ve çocuk suçluluğu fazlaca işlenmektedir.

Örneğin, 2004'te, Salvador'da işlenen cinayetlerin % 60'ı, güç ve bölge için rekabet eden yerel çeteler tarafından gerçekleştirildi.

3. Belize, 44.7

list25.com

22.800 kilometrekarelik bir alanı ve yaklaşık 340.000 nüfusu olan Belize, Orta Amerika'daki en az nüfuslu ülkedir. Fakat şaşırtıcı doğal güzellikleri ve yaban hayatı olmasına rağmen, bu ülke yaşamak için iyi bir yer olmaktan uzaktır. 

100.000 kişi başına yaklaşık 45 cinayet gibi büyük bir cinayet oranı olan Belize'yi dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri yapmaktadır. Özellikle 2007 yılında cinayetlerin oranı yarı yarıyadır.

2. Venezüella, 53.7

list25.com

Güney Amerika'nın kuzey kıyısında yer alan Venezüella, dünyanın önde gelen petrol ihracatçılarından biri olsa da, yaygın ve alışılmadık derecede yüksek cinayetlere sahip bir ülke olarak da bilinmektedir. 

Her yıl, Venezüella'da 100.000'den fazla 50 kişi öldürülüyor ve bu sayı son on yılda sürekli olarak artıyor .

1. Honduras, 90.4

list25.com

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Bürosu'na göre, yaklaşık 8,25 milyon kişiye ev sahipliği yapan Honduras, dünyadaki tüm ülkelerin en yüksek cinayet oranına sahiptir. 

100.000 kişi başına 90,4 ortalama oranı, bu ülkede, hemen hemen her 1.000'inci kişinin öldüğü anlamına gelir. 

Honduras popüler bir tatil yeri olduğu için, turistler genellikle çeşitli şiddet suçlarının kurbanı olarak hedeflenmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
saian-ss

Nasıl oldu da bu listeye giremedik, hayret !

nekibuki

Belize bayrağında beyaz adamın tuttuğu baltada kan mı var?

layd

bir canı yok etmek nasıl bir şey aq ben sinek, böcek ile öldürürken içim titriyor.

1ogzhnylmz

hondurasa adana samsun vb şehirlerimiz tek başına kafa tutarlar sanıyordum

corpse-bride

sılah uretıcılerının sılahlarını satıp parasını yedıklerı salak ulkeler

karakartal06

salak demiyelimde sömürülen fakir çoğu afrika ülkesi..

Görüş Bildir