Görüş Bildir
Haberler
Dünya Sağlık Örgütü Uyardı: '50 Milyondan Fazla Kişiyi Öldürebilecek Ani Salgın Riski Var'

etiket Dünya Sağlık Örgütü Uyardı: '50 Milyondan Fazla Kişiyi Öldürebilecek Ani Salgın Riski Var'

Alanında uzman bilim insanlarından oluşan bir uluslararası heyet, dünyanın giderek büyüyen ve milyonların ölümüne sebep olabilecek bir salgın hastalık riskiyle karşı karşıya olduğunu ve bu hastalığın küresel ekonomiyi ciddi derecede istikrarsızlaştırabileceğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Independent Türkçe'nin aktardığı habere göre, Dünya Bankası'nın ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) bir araya getirdiği, Batı Afrika Ebola salgınından sonra kurulan Küresel Hazırlık Gözetim Kurulu (Global Preparedness Monitoring Board, GPMB) adlı yeni kurul, hükümetlerin bu riske karşı hazırlanmak ve riski azaltmak için çok daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

İlk yıllık raporunda GPMB “can kaybına neden olmakla kalmayıp ekonomileri alt üst eden ve toplumsal kargaşa yaratan bölgesel veya küresel ölçekteki, yani epidemik ve pandemik hastalıkların ciddi risk teşkil ettiğini' söyledi.

"50 ila 80 milyon insanı öldürebilir"

"50 ila 80 milyon insanı öldürebilir"

Çarşamba günü yayımlanan raporda kurul “Bir salgının dünyaya yayılması, gerçek bir tehdit” dedi:

'Hızlı hareket eden bir patojen milyonlarca insanı öldürme, ekonomiyi aksatma ve ulusal güvenliği istikrarsızlaştırma potansiyeline sahip. (...) Hastalıklar insan deneyiminin her daim bir parçası olduysa da güvensizliğin ve ekstrem hava şartlarının dahil olduğu küresel eğilimlerin bir araya gelmesi, riski artırıyor. Hastalıklar kargaşadan yararlanır ve serpilir. Son yıllarda salgınlar giderek artıyor ve küresel çapta bir sağlık acil durumunun heyulası tepemizde dolaşıyor.'

Kurul “50 ila 80 milyon insanın ölümüne yol açabilecek ve dünya ekonomisinin yüzde 5'ini yerle bir edebilecek güçte, hızla yayılan, öldürücülüğü yüksek respiratuar (solunum sistemini etkileyen) bir patojenin pandemi boyutuna ulaşması son derece gerçek bir tehlike' diye de ekledi.

"Hazırlıklar çok yetersiz"

"Hazırlıklar çok yetersiz"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Rapor ülkelerin örnek teşkil ederek liderlik etmesi için daha fazla yatırım yapılması çağrısında bulundu. Devletlerin pandemik hastalıklara müdahale için yatırımlar yapıp müdahale yollarını kurumsallaştırması, 'beterin beteri için hazırlanması', hazırlığı ekonomik riske entegre etmesi ve para akışını en yoksul ülkelere yöneltmesi gerekiyor.

Raporda ayrıca, Batı Afrika'daki yıkıcı 2014-2016 Ebola salgınından bu yana bazı hükümetler ve uluslararası kuruluşlar tedbir alarak büyük salgınlara karşı hazırlanmak için çaba sarf etse de bu çabaların 'fena halde yetersiz' olduğu dile getirildi.

"36 saate varmadan tüm dünyaya yayılabilir"

"36 saate varmadan tüm dünyaya yayılabilir"

Yaklaşık 50 milyonun ölümüne yol açtığı tahmin edilen 1918 İspanyol Gribi'nin de raporda bahsi geçti. Buna göre havayla yayılan eşdeğer bir salgın, her gün dünyayı uçakla geçen muazzam sayıda insanla birlikte 36 saatten az sürede tüm dünyaya ulaşarak tahminen 50 ila 80 milyon insanı öldürebilir.

Üstelik küresel salgın durumunda, özellikle yoksul ülkelerdeki birçok ulusal sağlık sistemi çökebilir.

Kurulda da yer alan Dünya Bankası Genel Müdür Vekili Axel van Trotsenburg, “Yoksulluk ve siyasi kırılganlık, bulaşıcı hastalıkların salgına dönüşmesini şiddetlendiriyor ve pandemik hastalıkların kök salması için koşulların yaratılmasını sağlıyor' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
835
267
95
29
26
21
17
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Tilbe Gündüz

Yani Türkçesi, yeni bir patojen ürettik salıyoruz dünyaya, haberiniz olsun.

Naz Yalcınkaya

yine mutant mikroplar üretip salmış bunlar bide utanmadan haber veriyorlar

Lucinda Kane

Salıp salıp duruyorsunuz ortalığa yeni hastalıklar ilaç satabilelim diye, yeter lan yapmayın işte!