Görüş Bildir
Haberler
DSÖ'den Pandeminin İkinci Yıldönümünde Bir Kötü Bir İyi Haber

DSÖ'den Pandeminin İkinci Yıldönümünde Bir Kötü Bir İyi Haber

Ulaş
30.12.2021 - 10:44

Delta ile Omicron varyantlarının eşzamanlı yayılmasının vaka tsunamisi yarattığı uyarısında bulunan DSÖ, her ülkenin 2022'nin ortasına kadar nüfusunun yüzde 70'ini aşı kapsamına almasının, pandeminin akut evresinin sona ermesine yardımcı olacağını belirtti. 'Pandeminin akut evresi 2022 sonunda bitebilir, ama virüs bir yere gitmeyecek' diye ekledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sputnik'te yer alan habere göre, Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde belirlenen ve Mart 2020'de pandemi ilan edilen Kovid-19'la birlikte geçen ikinci yıl da geride kalırken, Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) haftalık basın toplantısı düzenledi.

2021'i 2022'ye bağlayacak yılbaşı gecesi, Çin'in Vuhan'da kökeni bilinmeyen 27 viral pnömoni vakasıyla ilgili DSÖ'yü uyarmasının ikinci yıldönümü idrak edilecek. 2 yılda küresel çapta 282 milyondan fazla vaka ve 5.4 milyondan fazla ölüme neden olan Kovid-19'la ilgili DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus ve DSÖ Acil Durum Programı Direktörü Dr. Mike Ryan'ın son mesajları şunlar:

  • Delta ve Omicron vakaları rekor sayılara çıkaran ve hastaneye yatışlarla ölümlerde ani artışlara yol açan ikiz tehditler.

  • Delta ile eşzamanlı yayılan ve had safhada bulaşıcı olan Omicron'un bir vaka tsunamisine yol açmasından son derece endişeliyim.

  • İnsanların Omicron'a boş vermişlikle yaklaşmasını istemiyorum.

'İşin sırrı, aşıların adil paylaşımında...'

'İşin sırrı, aşıların adil paylaşımında...'
  • Ülkeler aşıları daha adil şekilde paylaşmalı. Daha zengin ülkelerde destekleyici aşı dozlarına yapılan vurgu, daha yoksul ülkeleri aşıdan mahrum bırakabilir.

  • DSÖ, her ülkenin 2022'nin ortasına kadar nüfusunun yüzde 70'ini aşı kapsamına alması için çalışıyor. Bu, pandeminin akut evresinin sona ermesine yardımcı olacaktır.

  • Pandeminin akut evresi 2022 sonunda bitebilir, ama virüs bir yere gitmeyecek.

  • İnsanların ne zaman karantinadan çıkması gerektiğine hükümetler karar verecek.

  • Kontrol önlemlerinde çok büyük kaymalar yapılmaması tavsiye olunur.

  • Daha yaşlı insanlara yayılana dek Omicron varyantının ciddiyeti hakkında sonuçlar çıkarmak için çok erken. Yaşlı nüfusu nasıl etkilediğini görene dek öngörüde bulunma konusunda biraz gerginim.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
2
2
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın