Doğa Ananın Çığlıkları! Dünyanın Dört Bir Tarafından İklim Değişikliğinin 27 Üzücü Etkisi

874PAYLAŞIM

Küresel ısınma veya iklim değişikliği sadece kutup ayılarının soyunun tükenmesiyle kalmayacak. Kızıl Deniz tamamen yok olabilir!!! Bazı ülkeler sular altında kalabilir, bazı ülkeler ise önümüzdeki yıllarda ciddi açlık ve kuraklık sıkıntıları yaşayabilir!!! Son yıllarda meydana gelen üzücü gelişmeleri sizler için Buzzfeed'den derledik. Tüm dünyanın konu hakkında daha duyarlı olması artık şart!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/annamendoza/thi...

1. NASA ve Kaliforniya Üniversitesinden araştırmacılar özellikle batı Antarktika'da tarihin en hızlı ve geri dönüşü olmayacak buzul erimesi olduğunu tespit etti.

2. Arjantina ve Paraguay'ı birbirinden ayıran Pilcomayo Nehri son 20 yılın en kötü kuraklığı ile karşı karşıya.

Kurumuş ağaç dallarına konan kargalar ve çamura saplanmış kimi ölü kimi canlı timsahlar artık bölgenin genel manzarası haline gelmiş durumda.

3. Avustralya'daki Büyük Bariyer Resifinin %93'ü beyazlayarak ölmüş durumda. Bu resif tarihinin en ciddi tahribatı.

4. Avusturya Alplerindeki buzul derinliği giderek azalıyor. Fotoğrafta gördüğünüz Mullwitzkees Buzulu en çok etkilenen bölgelerden biri.

5. Bolivya ülke tarihinin en kötü kuraklığı ile karşı karşıya kalınca ülkede OHAL ilan edildi.

Büyük şehirlere su sağlayan buzullar giderek yok oluyor ve Ajuan Khota barajı kurumuş durumda.

6. El Nino Kamboçya'nın kırsal kesimine büyük bir vurgun yaptı. Tarım ve balıkçılıkla geçinen Kandal bölgesinde ciddi bir su sıkıntısı var fakat bilim insanlarına göre yağmur mevsimi geldiğinde muhtemelen bütün tarım alanları sel altında kalacak.

7. Arktik bölgelerdeki deniz buzulları kutup ayılarının hayatta kalabilmesi için kritik önem taşıyor. Kanada'nın Hudson Körfezi'nde son 30 yılda kutup ayısı popülasyonu %20 gerileme göstermiş durumda çünkü bölgede kış mevsiminde yeteri kadar buzul oluşmadı.

8. Aralık ayında Çin'in Pekin kentinde hava kirliliği 'kırmızı alarm' seviyesine çıktı. Şehrin hava kalite endeksi sağlıklı olması gerekenden 5 katı kötü sonuçlar ortaya çıkardıktan sonra okullar, iş yerleri geçici olarak kapatıldı ve araç trafiği sınırlandırıldı.

9. 50 yılın en kötü kuraklığını gören bir ülke de Etiyopya. Ülke nüfusunu besleyen tarım alanları aşırı yağmur ve sel yüzünden tahribata uğradı.

10. Fransa başkenti Paris'te de son 10 yılın en ciddi hava kirliliği seviyesine ulaşıldı.

11. Germanwatch Küresel İklim Riski Endeksi, Honduras'ı iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkeler arasında gösteriyor.

La Tigra'daki çilek tarlaları mantardan yok olmak üzere.

12. Kasım ayında bir gün Yeni Delhi'de hava kalitesi endeksi 999'u buldu. Üst limitin 500 olduğu bu ölçüme göre o gün dünyanın en kirli şehri Yeni Delhi'ydi.

13. İran'ın en büyük ikinci ihracat kaynağı olan antep fıstığı ağaçları tuzlu su yüzünden sarardı. 17. yüzyıldan beri fıstık yetiştirilen Kerman bölgesinde bile artık hiç fıstık çiftçisi yok.

14. EcoPeace'in uyarılarına göre Kızıl Deniz yılda 1 metre kadar çekiliyor. Bu şekilde devam ederse 2050 yılında Kızıl Deniz kuruyacak.

Fotoğrafta görülen çukur oluşumları yüzünden bazı plajlar, yollar kapatıldı ve tarım alanları zarar gördü.

15. Pasifik Okyanusu ülkelerinden belki de en yüksek riskte bulunan Kiribati. Ülke şu an deniz seviyesinden 1.5m kadar yüksekte bulunuyor fakat 2050 yılına kadar sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya.

16. Moritanya'nın Nouakchott kentini yükselen su seviyesinden korumak için kum tepeleri oluşturuluyor. Şehrin %80'i 10 yıl içinde sular altında kalabilir.

17. Everest Tepesindeki Khumbu buzulu son yıllarda yok olmaya başladı. Dünyanın en yüksek dağının kamp üssünde artık buzullar yerine göletler görülüyor.

18. Tisma Vadisi Doğal Reservinde aynı noktada 2008 yılında çekilmiş bir fotoğraf her şeyi açıklamaya yetiyor.

19. Norveç'in Ny-Alesund kesimindeki yaz mevsimi sıcaklıkları son 30 yılda 11 derece artış gösterdi. Bunun sonucunda Blomstrand Buzulu yok olmaya yüz tuttu.

20. Sibirya'da yağmış olan karın üzerine gelen yoğun yağmurlar geyik popülasyonunu yok ediyor. 2013 yılında 61000 geyik yiyecek kaynaklarına ulaşamadığı için hayatını kaybetmişti ve bu rakamın artması bekleniyor.

21. Somali'de halk Shabelle Nehri'ne su ve yiyecek için muhtaç ama bu yıl yaşanan kuraklık nehri tamamen kuruttu.

22. Kurak koşullar yüzünden Güney Afrika'nın Durban şehrindeki St. Lucia Gölü tamamen yok olmak üzere. Dünya Gıda Programı bölgede yaşayan 50 milyon kişinin açlıkla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

23. İsviçre'nin 23km uzunluk ve 900m derinlik ile en büyük buzulu Aletsch hızla yok oluyor. Uzmanlara göre buzul, içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde %90 oranında tahrip olabilir.

24. Tayland'da bazı bölgeler yıl içinde kuraklıkla mücadele etti. Ülke son 10 yıldan daha uzun bir süredir gördüğü en zor günleri yaşadı.

25. Alaska'nın Mendenhall Buzulu son 10 yılda 30m kadar çekildi. Fazla sayıda turist çeken lokasyonda gelen gezginlere buzulun 60 yıl içinde çekilmiş fotoğrafları gösterilerek bilinç oluşturulmaya çalışılıyor.

26. Mekong Deltasıdaki tarım sektörü Vietnam'ın pirinç ve diğer tahıl ürünlerinin yarısını karşılıyor. Fakat koşullar son 100 yılın en kötüsünü gördü ve tarım alanları hemen hemen kullanılmayacak halde.

27. El Nino'dan etkilenen bir başka ülde de Zimbabve oldu. BM'ye göre ülkenin kuraklık içinde yaşayan halkının önümüzdeki yıl ciddi yardımlara ihtiyacı olacak.

İklim değişikliği ve küresel ısınma demek doğal yaşam ve dolayısıyla da bizler için çok ciddi sonuçlar demek. Geri dönüşüm, sürdürülebilir enerji ve iyi tarım uygulamalarına önem vererek biraz olsun katkıda bulunabiliriz.

Küresel ısınma gerçekten var ve tahmin ettiğimizden çok daha hızla bize doğru geliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Keşke hiç var olmasaydık, keşke küresel ısınma hayvanlara ve bitkilere dokunmadan sadece insanları yok edecek olsaydı. Açgözlülüğümüzle milyonlarca türle paylaştığımız gezegeni kendi mülkümüzmüş gibi harcıyoruz, mavi cennetimizi tükettiğimiz de sığınacak başka bir dünyamız varmış gibi aptalca ve düşüncesizce davranarak kendimizle birlikte bir dünya dolusu canlıyı da yok oluşa sürükleyeceğiz. Biz var olmasaydık gezegen bozulmaz, hayvanlar da insansız bir dünyada huzur içinde yaşarlardı.

pasamlksh

Doğa' nın kanununu değiştirdik. Nasıl yaratıklarsınız siz bu sermaye peşinde koşan açgözlü milyoner şirketler.

ozge-feyza-yilmaz

keşke dünya ülkeleri küresel ısınma için büyük çalışmalar yapsalar.cezalar olsa.

selma-gallagher

insanlardan iğreniyorum bune

tosun-ali-atik

Chloe ve Theo diye bir film vardı bu konuyu anlatan çok güzeldi izlemenizi tavsiye ederim

Görüş Bildir