Diz Kapağındaki Ağrıdan Ötürü Gittiği Hastanede Çekilen Röntgenle Penisinde Kemikleşme Olduğunu Öğrenen Adam

-

İnsan vücudu o kadar karmaşık bir yapıdır ki; bazen bir şeyler yanlış gider ve bunu yalnızca kazara öğrenebiliriz.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/a-man-went-...

63 yaşındaki bir adamın başına da tam olarak bu geldi. Yaşlı adam düşme sonrasında sol diz kapağında oluşan ağrıdan ötürü New York acil servisine gitti ve çok nadir görülen penis kemikleşmesi teşhisi konuldu.

Doktorlar düşüşün neden olabileceği herhangi bir kemik kırılmasını kontrol etmek amacıyla adamın kalçasının röntgenini çektiklerinde bu durumu gördüler. Hastanın penisinde kireçlenme vardı. Kalsiyum tozu yumuşak dokuda biriktiği ve sertleştiği için penisin bu hale geldiği öğrenildi.

Acının haricinde adamın başka herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığı belirtildi.

Penis kemikleşmesi esnekliğin azalmasına ve sonunda ereksiyon sorununa neden olur. Doktorlar ileri tetkikleri yapmadan yaşlı adam hastaneden ayrıldı. Uzmanların önerilerine kulak asmadı. 

Penis kemikleşmesi insanlarda ilk olarak 1827 yılında gözlemlendi fakat şimdiye kadar belirtilen vaka sayısı 40'dan daha az oldu. En yaygın sebebi ise penis içerisinde lifli yara dokusunun meydana geldiği Peyroni hastalığı en yaygın sebebidir. Ayrıca travma, ileri derece böbrek hastalıkları ve vücuda aşırı kalsiyum alınması gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

Beyrut Amerikan Üniversitesi'nden Georges El Hasbani ve çalışma arkadaşları vaka raporunda durumu açıkladılar:

"Penis kemikleşmesinin tedavisi, hastada gözlemlenen belirtilere ve kemikleşmenin seviyesine bağlı olarak değişir. Rahatsız edici derecedeki akut ağrı ve kronik hafif ağrı ağrı kesiciler, intralezyonel enjeksiyonlar, mekanik esneme ve vakum makineleri, şok dalgası tedavileriyle çözülebilir. Kronik ağrının ciddi boyutları ve ereksiyon sorununa genellikle ameliyatla müdahale edilir."

Penis kemikleşmesi genellikle yaşlanan köpeklerde gözlemlenir ama köpeklerin penislerinde zaten kemik bulunur. Hatta memelilerin birçoğunun penisinde kemik bulunur.

Uzmanlar da bu nedenle, evrimsel süreci göz önünde bulundurarak aynı durumun insanlarda da yaşanıp yaşanamayacağını merak ediyorlardı. Fakat bu durumun vücudumuzdaki lifli bağ dokuda garip olacağı düşünüldü. 

"İnsan vücudu bağ doku olduğu zaman patolojik durumların meydana geldiği bölgelerde kıkırdak ve kemik dokusu oluşturabilir. Kemik dokusu, iskeletle herhangi bir bağ bulunmayan bölgelerde bile oluşabilir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-saldik

bütün nimeti gitmiş adamın lan :(

alestatorni

Aile yadigarında kemikleşme muhabbeti çıkınca diz kapağındaki ağrıyı kimse önemsememiş anlaşılan.Adamın doktorları neden dinlemediği belli.

farkedmez

Kemikli halini düşündüm de çok zor duruma düşürür

eexorciist

oooo makine hep tava sapı sıkıntı büyük

veli-durak

Cem Yılmaz'ın dediği olmuş :)))

farkedmez

Yapsana kaval kemiği gibi :D

Görüş Bildir