Görüş Bildir
Haberler
Diyarbakır Sur'da Operasyonlar Sona Erdi

Diyarbakır Sur'da Operasyonlar Sona Erdi

Onedio Medya
09.03.2016 - 16:30 Son Güncelleme: 09.03.2016 - 20:23

Diyarbakır Sur’'da bugün saat 16.00 itibariyle operasyonlar sona erdi. İlçede arama-tarama faaliyetleri nedeniyle sokağa çıkma yasaklarının bir süre daha devam edeceği belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

28 Kasım'da başlayan Diyarbakır Sur ilçesindeki operasyonlar 103 gün sonra bugün saat 16.00 itibariyle sona erdi. 

İçişleri Bakanı Efkan Ala, 'Sur'da operasyonlar tamamlandı' dedi.

'Arama-tarama faaliyetleri devam edecek'

'Arama-tarama faaliyetleri devam edecek'

Müşterek harekatın akşam saatleri itibarıyla sona erdiğini belirten Bakan Ala, vatandaşların güvenliği için operasyon bölgesindeki arama tarama faaliyetlerinin süreceğini kaydetti.

Operasyonun başarıya ulaşıldığını belirten Ala, 'Yürütülen müşterek operasyonlar çerçevesinde 243 çukur ve barikat kaldırıldı. 354 bomba düzeneği de imha edildi' dedi.  Bakan Ala, operasyonlarda çok sayıda uzun namlulu ve ağır silah ile roketatar, roketatar mermisi, el yapımı patlayıcı, el bombası ve mühimmatın ele geçirildiğini de bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı da operasyonlar boyunca ilçede 271 PKK'lının öldürüldüğünü duyurdu

5 ayrı güvenlik noktası oluşturulacak

Sur'un çatışmalı bölgelerinden son 10 gün içinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 60 kişi tahliye tahliye edildi. 

Operasyonların ardından Sur'da 5 ayrı güvenlik noktası ve karakol oluşturulacak.

71 şehit var

71 şehit var

100 günden fazla süren operasyonlarda aralarında 2 yüzbaşı ve teğmenin de bulunduğu 53 asker ile 17 polis ve 1 korucu olmak üzere toplam 71 güvenlik görevlisi şehit oldu.

2 Aralık tarihinden bu yana ilçedeki operasyonlarda 392'si asker 128'i polis, 3'ü korucu olmak üzere toplam 523 güvenlik mensubu yaralandı. Operasyonlar sırasında 17'si çocuk toplam 74 de sivil yaralandı.

AA ve Al Jazeera

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ynsemrebagiban

Cizre , Sur , Silopi , İdil itlerden arındırıldı...Şimdi bölgeye karakolların kurulması ve halka maddi ve manevi destek yapılması gerekiyor...Ve buradan çıka... Devamını Gör

EDGIR

sadece cizreye 12 tane karakol kuruldu. diğerlerini bilmiyorum maddi manevi destek vs.

Wwt

Geberin leşini s... oğulları

cnsfrd

ee ne kazandık peki;? kocaa bir hiiç ve 71 şehit...

ynsemrebagiban

Koca bir hiç mi? Daha önce hep kırsalda bulunan asker şehir çatışmalarını görerek tecrübe kazandı.PÖH ve JÖH'ler inanılmaz tecrübe kazandı.25-26 yaşında genç... Devamını Gör