Görüş Bildir
Haberler
Diyanet: 'Temsili Cuma Namazı Her Hafta Bir Başka Camide Kılınacak'

Diyanet: 'Temsili Cuma Namazı Her Hafta Bir Başka Camide Kılınacak'

Diyanet İşleri Başkanlığı temsili Cuma namazını salgın boyunca kalıcı hale getirdi. Yapılan açıklamada her hafta bir başka camide sınırlı sayıda katılımla Cuma namazı kılınacağı bildirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyanet İşleri Başkanlığı 16 Mart tarihinde Cuma namazlarını ve camilerde cuma cemaatle namaz kılınmasını koronavirüs salgını nedeniyle yasakladı. Ancak geçen hafta cuma günü Ankara'dan gelen fotoğraflar tartışma doğurdu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve sınırlı sayıda kişinin katılımıyla Beştepe Millet Camisi'de Cuma namazı kılındı.Temsili olarak kılınan Cuma namazına farklı kesimlerden eleştiriler geldi.

Öte yandan bugünkü Cuma namazını Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde kıldıran Diyanet İşleri Başkanlığı, temsili Cuma namazlarını devam ettireceği bilgisini verdi. Buna göre; her hafta bir başka camide sınırlı sayıda kişinin katılımıyla ve salgın süresince Cuma namazların kılınmaya devam edilecek. Namaz ayrıca Diyanet TV'den ve sosyal medyadan canlı olarak yayınlanacak. Diyanet'in açıklaması şöyle:

"İslam âlimlerinin görüş ve uygulamaları mevcut"

"İslam âlimlerinin görüş ve uygulamaları mevcut"

'Bilindiği üzere, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını karşısında, dinimizin insan sağlığını ve can güvenliğini korumaya yönelik emirleri gereği, Din İşleri Yüksek Kurulu kararıyla 16 Mart tarihinden itibaren cuma namazlarına ve camilerde cemaatle namaza ara verildiği açıklanmıştır. Yaşadığımız mahzun cumanın ardından 27 Mart Cuma günü ise, İslam medeniyetinin en önemli coğrafyalarından olan cennet vatanımızda, İslam toplumunun şiarlarından biri olan cuma namazının temsilen de olsa devam etmesi gayesiyle, gerekli sağlık tedbirleri alınarak, Türkiye’de tek bir camide de olsa kılınmasının uygun olacağı düşünülmüş ve Ankara il ve ilçe müftülerimizin katılımıyla Ankara Millet Camiinde, bugün ise Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınmıştır.

Haddizatında afet, salgın ve benzeri durumlarda, mahiyeti ve fonksiyonu itibariyle toplumsal yönü güçlü bir ibadet olan cuma namazına ara verilmesi veya belirli yerlerde kılınabilmesi noktasında geçmişten günümüze İslam âlimlerinin görüş ve uygulamaları mevcuttur. İçinde bulunduğumuz süreçte, İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde de benzer uygulamalar hayata geçirilmektedir.

Cuma namazının tek bir camide devamı vesileyle, Başkanlığımızın en önemli irşat hizmetlerinden olan ve halkımıza bilgi, bilinç, inanç ve umut aşılayan Cuma hutbelerimizin de devamı sağlanmıştır. Bu zor süreçte hutbelerimiz, musibetler karşısında mümince bir duruşu tavsiye etmekte, tedbir, tevekkül, dua ve yardımlaşma ile milletimize sabır ve kararlılığı öğütlemektedir. Cuma hutbelerinin Diyanet TV ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanmasına devam edilmesi, milletimizin hissiyatını paylaşmaya ve maneviyatını güçlendirmeye yöneliktir.

"Vatandaşlarımızdan yoğun talep geldi"

"Vatandaşlarımızdan yoğun talep geldi"
İçeriğin Devamı Aşağıda

'Diğer taraftan, cuma namazına gidemediği için büyük üzüntü duyan vatandaşlarımızdan, tek bir camide de olsa temsilen bu namazın kılınması hususunda bizlere çok sayıda talep gelmiştir. Dolayısıyla bu uygulamanın, milletimizin cuma namazını kılamadığı için yaşadığı üzüntünün bir nebze giderilmesine katkı sunduğu görülmüştür.

Bu bağlamda belirtilmelidir ki, az sayıda müftümüzün katılımıyla geçen hafta kılınan cuma namazı hakkında birtakım medya mecralarında yapılan olumsuz nitelemeler son derece üzücüdür. Hâlbuki toplumumuzda cuma kültürünün yaşatılmasına ve cuma şuurunun korunmasına yönelik olan bu kararın seçkinci bir bakışla en ufak bir alâkası bulunmamaktadır. Özellikle zor zamanlarda ve kırılgan dönemlerde, inancımız ve ibadetlerimiz gibi milletimizin hassas olduğu konularda doğru bilgi ve duyarlılıkla hareket edilmesi; birlik ve beraberlik duygularını zedeleyerek maddi ve manevi varlığımızı zayıflatacak söz, tutum ve davranışlardan kaçınılması vazgeçilmez bir sorumluluktur.

Zikredilen gayelerle, salgın tehlikesi sona erinceye kadar, her hafta ülkemizin farklı tek bir camiinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacak, en kısa zamanda bu musibetten kurtulmamız için dua ve niyazda bulunulacaktır. Bu vesileyle, aziz milletimizin yüreği buruk olan her bir ferdine, gösterdiği anlayış ve sabırdan, ortaya koyduğu ferasetli tutum ve tavırdan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
122
82
25
12
8
5
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

ohhh be bizde ne halt yiyecez diye düşünüp duruyorduk tez bütçeleriniz 12 milyardan 20 milyara maaşlarına %30 zam makam arabalarıda son model mercedes yapın.... Devamını Gör

Nilay Bilgin

Zaten her arabalari son model Mercedes. Bütçe ise sınırsız daha ne olsun. Suanki aklım olsa imam-hatip bitirip imam olurdum mis gibi meslek.

mehmet akif ersoy

Alt metini şöyle okumak gerek hani bütçemize göz dikmeyin kıyısından köşesinden biz de çalışıyoruz demek istiyorlar. Sağlık bakanlığıdan fazla bütçemiz olabi... Devamını Gör

Bozkurt

Sayın Dinayet İşleri Başkanımız Ali Erbaş, inanç ve ibadet konusunda milletimizin hassas olduğu kanısına nereden varmış acaba?