Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diyanet İşleri'nin Kadınlara Özel Fetvası Hepinizin Bi' Miktar Şaşırıp Kalmasına Sebep Olacak

582PAYLAŞIM

Diyanet İşleri’nden her geçen gün yeni ve şaşırtıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

Diyanet bu kez, bir kadının ‘şahsi ihtiyaçlarını karşılamak için’ kendisine yeterince para vermeyen kocasının cebinden habersizce para alabileceğini açıkladı.

Diyanet İşleri'nin fetvaları bugüne kadar hep tartışma konusu olup, hepimizi "Bu neyin kafası?" diye sorgulatmıştır.

Pedofili, ensest gibi her türlü şeyin barındığı "Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil" fetvasından tutun da,

"Telefon, faks, SMS ve internet ile eşinizden boşanabilirsiniz" fetvasına kadar hepsi malumunuz...

Diyanet İşleri’nden her geçen gün yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Diyanet bu kez, bir kadının ‘şahsi ihtiyaçlarını karşılamak için’ kendisine yeterince para vermeyen kocasının cebinden habersizce para alabileceğini açıkladı.

Evet yanlış okumadınız maalesef...

Detaylar şöyle:

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aylık dergisinde yer alan “Cimri koca” fetvasında: “Kadın şahsi ihtiyacını karşılamak için kocasının parasını, rızası olmadan alabilir mi?” sorusuna cevap verildi.

Diyanet, bir kadının kendisine yeterince para vermeyen kocasının cebinden habersizce para alabileceğini açıkladı. Fetvada şöyle denildi:

"İslam dini, kocaya birtakım görev ve sorumluluklar da yüklemiştir. Bunlardan birisi de kocanın eşinin temel ihtiyaçlarını makul ve normal ölçülerde karşılama ve giderme görevidir."

"Kadının zengin veya fakir, Müslim veya gayrimüslim olması sonucu değiştirmez"

"Ebu Süfyan'ın karısı Hind, Resulüllah'ın (s.a.s.) huzuruna gelerek ‘Ebu Süfyan cimri bir adamdır, ne bana ne de çocuklarına yeterli harcamada bulunmuyor. O görmeden malından alabilir miyim?' diye sorduğunda Allah Resulü; ‘Kendine ve çocuklarına yetecek kadarını alabilirsin' buyurmuştur. Koca, eşinin normal şahsi ihtiyaçlarını karşılamayı ihmal ederse kadın, ihtiyacı kadarını alabilir."

Diyanet'in bu fetvasına tepkiler de gecikmedi:

👇

👇

👇

👇

👇

Sosyal medyadan karşıt düşünceler de geldi:

Diyanet'in yeni ve yine tartışmalı fetvası hakkında siz ne düşünüyorsunuz peki?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
heineken

Sonuncu yorum noktayı koymuş.

feyk

bir kere olsun kadinin tarafinda bir sey soylemeleri olumlu olsada ondada ihtiyaclarini karsilamayan hayat arkadasinin arkasindan is cevirmeni, ondan calmani salik veriyor. evlilik kurumu karsilikli guvene, isbirligine dayanir. oyle bir carpik zihniyetki olmasi gereken degerler uzerine kurulamayan bir birlikteligin surmesi icin daha fazla guvensizligi ahlaksizligi savunuyor

baran5

Yahu ben bu fetvayı başka hocalardan da duydum ne var bunda? Dini tüm konulara olumsuz atlamaya meyillisiniz. Öyle adamlar varki cimri, gaddar evini karsını çocuğunu pek düşünmez. Kadın para istemiyor mu sanıyorsunuz? İstese bile vermez yada dilenciye sadaka misali verir. Böyle durumda kadın tabiki alacak hakkı bu, bazısı da göstere göstere alsın demiş ama göstererek yapsa adam onun ağzıyla burnunun yerini değiştirir. Siz hayatı sadece sizin laylaylom yaşantınızdan ibaret sanıyorsunuz sanırım.

internalpublicprivate

ee bunun neresine bu kadar tepki verdiniz ki? adam cimri mesela eve sebze meyve almıyor ya da az alıyor. kadın evin ihtiyacı kadar alsın cebinden buna cevaz vermiş diyanet. diyanet dedi diye bu kadar tepki verdiniz anlıyorum ama bu durumu yaşayan komşunuza arkadaşınıza birçoğunuz benzer tavsiye verirdiniz. bu arada diyanet kapatılmalı bence destekçisi değilim. ateistim zaten, konu özelinde konuştum.

marie-antoinettee

ilk defa onedioda aklı başında ve mantıklı yorum atan bir ateist görüyorum.genelde onedionun kitlesi müslüman olsun veya olmasın her şeyi uç noktalarda yaşayan ''saygısız'' insanlardan oluştuğu için birazcık şaşırdım. her neyse saygı çerçevesindeki eleştirel yorumlarınız için teşekkürler.

develop-er

Ahlaki ne kadar mantıklı şey var ise adamlar hepsinin içine etti.. TErsini söylüyor bu hangi din ? Hırsızlığı onaylayan ?

Görüş Bildir