Dişçi Muayenesi Sırasında Diş Eti Kesildikten Sonra Komaya Girip Kolları Bacakları Kesilmiş Halde Uyanan Adam

-

38 yaşındaki Tony Ray, ölümcül bir duruma düşene ve üç ay boyunca komada kalana dek oldukça sağlıklı bir hayat sürdürüyordu. Tony'nin yaşadığı hayati riskin nedenlerini sizler için Mirror'dan derledik.

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/da...

38 yaşındaki Tony, üç ay kaldığı komadan uyandığında kollarının ve bacaklarının kesilmiş olduğunu; yüzünün bir kısmının ise alındığını fark etti.

O zamana kadar gayet sağlıklı bir hayat süren Tony, 1999 yılında göğüs enfeksiyonu ve dişçiye gittiği sırada yaşadığı diş eti kesiğinden ötürü ölümcül bir sağlık sorununu atlattı. 

Tony kan zehirlenmesi yaşıyordu ve hızlı bir şekilde ilerlemişti. Yüksek ateş, kusma ve sonrasında da üç aylık komadan sonra uyandığında eşi Nicola'yı tanıyamaz haldeydi. Kolları ve bacakları kesilmişti. 

Hastalığı nedeniyle ailesi işlerinden olmuştu ve evlerini satmak zorunda kalmışlardı.

Tony, RCN'e verdiği konferansta, yaşadığı ölümcül enfeksiyonun teşhis edilmesinde ne kadar geç kalındığını anlattı.

"Beni gören her doktor klasik bir kan zehirlenmesi olduğunu düşündü. Bendeki sorunun ne olduğunu anlayamadılar ve bir kenarda ölüme terk edildim."

Tony, yaşadıklarından sonra konuşmasında hasta bakım ve ebelik bölümlerine zorunlu eğitim ve daha fazla destek çağrısında bulundu. 

"Zayıf koşullar hem hastane ekibi, hem arkadaşlar, hem de aile için eşit derecede dramatik. Ve eğer hasta bakıcılar aşırı serbest bırakılırsa, yeteri kadar eğitim almazlarsa ve desteklenmezlerse bu böyle devam edecektir. Benim yaşadıklarım hem benim üzerimde, hem ailemin üzerinde hem de bakanlar üzerinde devasa bir etki bıraktı. Bunlar hiç yaşanmamalıydı."

"Hasarlar ve hatta kan zehirlenmesi nedeniyle ölümler bütün ekip hasta bakımına kendini adamadığı sürece ve bu konuya dikkat en kısa sürede çekilmedikçe devam edecek."

RCN'nin enfeksiyon önleme ve kontrol biriminin başında yer alan Rose Gallagher, "Doğru eğitimle doğru sayıda hemşire olmadıkça, kan zehirlenmesi vakalarını belirleme ve çözme konusunda sıkıntı yaşamaya devam edeceğiz. Kan zehirlenmesi yaşayan ve hızlı bir şekilde yardım arayan insanlara yardım etmek için toplumsal farkındalık oluşturmalıyız. Kan zehirlenmesinden kurtulan hastalarımız uzun bir dönem fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşarlar. Kronik ağrı, post travmatik stres bozukluğu, yorgunluk, bilişsel işlevlerde zayıflık, anksiyete, depresyon ve uykusuzluk bunlardan bazılarıdır." dedi.

"Hayat hem hastalar için hem de aileleri için oldukça zorlu olabilir."

Tony'nin klinik tedavi uzmanı Pippa Bagnall, "Hasta bakım personeli eğitimi konusundaki yatırım bir harcama olarak görülmemeli. Herkesin yararına bir yatırım olarak görülmeli. Her hasta bakım personeline verilecek iki saatlik eğitim, kan zehirlenmesine harcanan paradan 15 milyar pound azaltabilir." diye açıklamalarda bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yigit-saygi

Sepsis / kan zehirlenmesi ciddi sorun. hiç bir enfeksiyonu küçümsememek gerekiyor. Starfish filmi bu olayı anlatıyordu sanırım.

Görüş Bildir