Dışa Dönüp Rüya Görmektense, İçe Dönüp Kendini Gören İnsanların Başarılı Olmasının 13 Sırrı

 > -

İnsanlardan tipik bir lider tanımlamaları istendiğinde genellikle girişken, özgüvenli ve ağzı laf yapan bir prototip çizmeye meylederler; klasik dışa dönük karakter özellikleri. Halbuki yaşadığımız dünyada fark yaratabilmiş, çok başarılı olmuş kişilere baktığımızda en çok önümüze gelenler içe dönük tiplerdir. Örneğin Bill Gates, Warren Buffet, Steven Spielberg, Albert Einstein.

Çünkü araştırmalara göre, içine kapanık insanların sahip olduğu kimi özellikler liderlik becerilerinde ve başarılı olma noktasında avantaj yaratıyor. Daha detaylı bakalım:

1. Genellikle, liderlerin 'nasıl olması gerektiği' düşüncesiyle gerçekten iyi bir liderin özellikleri birbirleriyle çelişir.

Bir başka deyişle, dışa dönük insanlara karşı bir çekim duyar ve harika birer lider olacaklarını farz eder; ve daha sessiz insanların hemen belli olmayan çekimlerini es geçeriz.

2. Dışa dönük karakterler, daha çok ses çıkardıkları için dünyada hakim olan taraf gibi görünürler.

Esasında 1960’larda psikolog Hans Eysenck'in araştırması bunun nedenini ortaya koymuştu: Dışa dönük insanların uyarılma eşikleri düşüktür. Kolaylıkla uyarılırlar; haliyle de içe dönüklere kıyasla her türlü olaya daha çabuk reaksiyon gösterme eğiliminde olurlar (yani daha çok sesleri çıkar).

3. İçe dönük insanlar, dışa dönük kişilere kıyasla daha iyi birer dinleyicidir.

McGill Üniversitesi Yönetim Fakültesi Profesörü Karl Moore'a göre, içe dönük karakterler kendi fikirlerini ortaya atmadan önce başkalarının fikirlerini anlatmalarını beklerler. İyice dinler; bu esnada düşünür ve gözlem yaparlar.

4. İlgi odağı olmaya ihtiyaç duymazlar.

Kendilerini göstermek gibi bir dertleri olmadığından (hatta bundan mümkün mertebe kaçındıklarından), ekip çalışmasına daha yatkın olurlar.

5. Yalnız kalmaya olan düşkünlükleri, daha uzun süre düşünüp sorulara hazırlıklı olma avantajı sağlar.

“The Introverted Leader" kitabının yazarı Jennifer Kahnweiler’e göre, içine kapanıklar pek doğaçlama yapmıyorlar. Olayları daha derinlemesine düşünmeye vakit ayırıyorlar. Bu da, gelebilecek sorulara hazırlanmaları için avantaj teşkil ediyor.

6. Soru sorup cevap dinlemek, konuşmaktan daha çok ilgilerini çeker. Çok konuşmak yerine anlamlı konuşmaları tercih ederler.

Forbes'a göre, içine kapanık kişiler konunun eni boyundan çok derinliğiyle ilgilenirler. Bu nedenle, başka bir konuya geçmeden konuyu derinlemesine incelemeyi, fikir ve düşünceleri değerlendirmeyi severler.

7. Yalnızlıktan rahatsız olmazlar.

Klinik psikolog ve yazar Bruna Martinuzzi, “Çoğunlukla yalnızlıktan korkmazlar çünkü yalnızlığın verimli olduğunu bilirler. Bu sayede kendilerine öz yansıtma, düşünme, teoriler oluşturma, denetleme, planlama ve hayal kurma için fırsat yaratmış olurlar.“ diyor.

8. Aynı sebepten, etraflarındaki insanların dikkatleri kolaylıkla dağılırken içe dönükler daha iyi odaklanır.

Dışarıdan çok içeriyle ilgilidirler. Bu nedenle dikkatleri dışa dönüklere kıyasla daha az bölünür.

9. Normal olarak, olaylar karşısında daha sakin kalabilirler.

Enerjileri genelde sakinleştirici bir yapıya sahiptir, ki bu "fazla yer kaplamadıkları" anlamına gelir ve bundan çok memnundurlar. Yer kaplamaya ihtiyaçları yoktur. Dolayısıyla kriz anlarında rahatlatıcı ve sakin bir güven hissi yayarlar.

10. İçe dönük kişiler kendilerine çok da bayılmazlar; ama bu avantajlarınadır.

Çünkü bunun güzel tarafı, gelişime açık yönleri hakkında farkındalığa sahip olmalarıdır. Bu tip bir farkındalık ve odaklanma, kişinin kendisinin ve takımının gelişimi için hayati bir öneme sahip.

11. Kolay kolay tamam demezler.

Düşünmeye dışa dönüklere kıyasla daha çok vakit harcadıklarından, haliyle daha detaylı ve derin düşünme takıntıları olduğundan, "hayır" demek ve bunu gerekçelendirmek için sağlam temelleri olur.

12. İçe dönük liderler ve alanında çok başarılı olmuş karakterlere sayısız örnek vermek mümkün.

(Gates, Buffet, Spielberg ve Einstein dışında) Audrey Hepburn, J.K.Rowling, Eleanor Roosevelt, Larry Page, Sir Isaac Newton, Al Gore, Mahatma Gandhi, Charles Darwin ve Frederic Chopin kendi alanlarında tarih değiştiren içine kapanık insanlara harika örnekler.

13. Son olarak, içe dönükler yazmayı konuşmaya tercih ederler.

Yazım yetenekleri, daha net bir düşünce yapısına ve iletişime neden olur. Yazım yeteneklerinin gelişkinliği, kişiye az konuşarak tek seferde ikna edici olabilme avantajını sağlar.

Bir çok bayıldığımız aforizma da aslında böyle ortaya çıkıyor.

BONUS

"Sessiz insanlar en gürültülü akıllara sahiptir." - Stepen Hawking

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
no-name

Ben de içe dönüğüm. Ama ne iyi bir liderim ne de takipçi. Şu hayatta hiç bir bok olmadan ot gibi yaşıyorum ya ben tek ona yanıyorum :D

iceicebaby

insan böyleyken kendini bazen dışarıya karşı tuhaf hissediyor ama aslında gayet de iyi bir şey olduğunu görmüş olduk

kanatsiz_peri

Beni anlatıyo njkf

Görüş Bildir