Görüş Bildir
Haberler
Dilek Doğan Soruşturmasında Gizlilik ve Kısıtlama Kararı: Avukatlara Belge Verilmeyecek

Dilek Doğan Soruşturmasında Gizlilik ve Kısıtlama Kararı: Avukatlara Belge Verilmeyecek

Onedio Medya
23.10.2015 - 12:31

İstanbul Küçükarmutlu'da, 18 Ekim'de düzenlenen terör operasyonu sırasında polis tarafından vurularak ağır yaralanan Dilek Doğan'ın soruşturmasına ilişkin gizlilik ve kısıtlama kararı alındı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göreİstanbul Küçükarmutlu’da, 18 Ekim'de teröristlere yönelik olarak yapılan operasyon sırasında Dilek Doğan'ın evde arama yapan polis tarafından vurularak ağır şekilde yaralanmasına ilişkin gizlilik ve kısıtlama kararı alındı. İstanbul Memur Suçları Soruşturma Bürosu'nun talebi üzerine önceki gün İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda, 'şüpheli, şüpheli avukatları ve diğer soruşturma sujelerinin dosyayı incelemesi ve dosyadan örnek almasının 'soruşturmanın selametini tehlikeye düşüreceği' savunuldu.

Ne olmuştu?

25 yaşındaki Dilek Doğan, evlerinde arama yapan polis tarafından vurularak ağır yaralanmıştı. Annesi Aysel Doğan, “Polisler eve ayakkabı ile girdi. Kızım da ‘galoş giyin’ deyince tartışma çıktı. Silah sesi duydum ve kızım yere yığıldı” iddiasında bulunmuştu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise arama sırasında evde bulunan kişilerden birinin, polisin silahını almaya yeltenmesi üzerine çıkan kargaşada göğsünden vurulduğu belirtilmişti.

Emniyet kaynakları ayrıca, Dilek Doğan’ın, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda 'şüpheli' sıfatıyla kaydının olduğunu açıkladı. Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Timtik'in ise bu kaydın bulunduğu soruşturmanın, Doğan vurulduktan sonra açıldığını öne sürdü. Timtik, “Sabah saat 4'te Dilek vuruluyor. Sonra da soruşturma başlatılıyor. Bu, polisin kendisini kurtarma operasyonu olarak görülebilir” dedi. Doğan, halen yoğun bakımda tedavi görüyor.

Dilek Doğan’ın vurulmasına ilişkin başlatılan soruşturmada, operasyona katılan polislerin ifadesinin alınmasına başlanmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda