Denizli'nin Hanım Ağası Neslihan Akça, Bir Kamyonla Başladı Şu Anda Dev Bir Filoya Sahip

 > 
891PAYLAŞIM

80 yaşındaki Hanım Ağa Neslihan Akça kocası hapishaneye girince ehliyet aldı ve eşinin kamyonu ile işe başladı. 1973 yılında başladığı nakliye işini çocuklarıyla büyüten Akça bugün 535 kamyonluk bir filoya sahip. 

Posta gazetesinin haberine göre 1973 yılında iş hayatına atılan ve 'Hanım Ağa' lakabıyla Denizli'de tanınan Akça, eşinin hapisten çıkmasının ardından eşiyle birlikte kiremit üretimi ve nakliye sektörüne girdi.  Eşinin 50 yaşında akciğer rahatsızlığı geçirmesi sonrası yeniden işlerin başına tek başına geçen Akça, işleri büyütmeye devam etti ve Denizli merkezli Akça Şirketler Topluluğu'nu kurdu.

Yöresel kıyafetlerinden hiçbir zaman vazgeçmedi.

Yöresel kıyafetlerinden vazgeçmeyen Akça, Denizli'nin ilk hazır beton ve asfalt üretim tesisini kurdu. Geri dönüşüm, inşaat gibi sektörlerin ardından medya sektörüne de adım atan Akça yerel yayın yapan televizyon, radyo ve gazeteyi grup bünyesine kattı.

Sağlık sorunları nedeniyle işleri çocuklarına devretti.

Neslihan Akça, geçen yıl kasım ayında eşi Abdullah Akça'yı kaybetmesinin ardından rahatsızlandı. Çocuklarının sürdürdüğü işleri tekerlekli sandalyeyle geldiği iş yerinde takip etmeye gayret eden Neslihan Akça, son olarak Ekim ayında 12 milyon avroluk yatırımla alınan 125 kamyonun teslim törenine katıldı.

Kızı Semra Akça Acar'ın yardımıyla iletişim kurabilen Hanım Ağa, törende çalışmayı çok sevdiğini, her şeyi çocukları için yaptığını söyledi.

Hanım Ağa'nın kurduğu şirket 300 milyon lira ciroya ve bin çalışana sahip.

Ailenin en küçük kızı 49 yaşındaki Semra Akça Acar, babası ve annesinin sıfırdan başlayarak kendilerine yıllık 300 milyon lira cirosu ve yaklaşık bin kişinin çalıştığı bir dev bıraktıklarını söyledi. 

"Şirketin dış işlerinde annem ön planda oldu. Akça denince annem akıllara gelir. İş hayatında annemi kadın diye kabullenmek istemeyenler oldu. Bunu anlatması zor bir şey. Toplum psikolojisi olarak 'Kadın milletiyle iş yapmam' diyenler oldu. Saygı duyup alışveriş yapanlar da oldu. Annemin başarısında, ön planda olmasında babamın çok rolü var."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir