Delilik ile Dahilik Arasındaki Sınırda Dolaşan Salvador Dali’nin Yaşadığı Sizi Şaşkınlıklara Sürükleyecek 18 Garip Olay

-

Hem bir sanat dâhisi hem de parlak bir ressam ve sanatçı olan Dali'nin, tüm yeteneklerini gölgede bırakacak bazı özellikleri ve sıra dışı bir yaşantısı vardı. Şüphesiz ki yarattığı Deli Dâhi imajı da bu sıra dışı kişiliğinin bir yansımasıydı. İşte, Dali'nin sıra dışı kişiliğinin dışa vurumu niteliğinde 18 garip olay...

1. Dali hayal gücünü geliştirmek için, elinde daima bir kaşıkla kanepeye otururdu, uyurken bile bu değişmezdi. Uykuya daldığı anda kaşık elinden kayar, zemine çarpardı, böylece uyanmış olurdu.

Bu zengin hayal gücünü, o yarı uyur yarı uyanık hâlinde gördüğü en şaşırtıcı rüyalardan edindiğini açıklamıştır.

2. Londra’da yaptığı bir konferansa, bir elinde bilardo ıstakası diğer elinde bir köpekle ve dalış kıyafeti giyerek gitmiştir. Kafasındaki fanusu çıkardığındaysa, bununla insan zihninin ne kadar derinine daldığını göstermek istediğini söylemiştir.

3. Dali, beyaz bir Rolls Royce marka arabayı 500 kg karnabaharla doldurmuş ve Aralık 1955’te İspanya’dan Paris’e kadar gitmiştir. Daha sonra bununla ilgili, “Herşey karnabaharda bitiyor!” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Üç yıl sonra Amerikan Gazeteci Mike Wallace’a “logaritmik eğrisi”nin ilgisini çektiğini açıklamıştır.

4. Bir imza günü için anlaştığı kitapçıda özel bir hastane odası hazırlatmıştır. Kendini kan basıncını ve kalp atışını ölçen makinelere bağlatan Salvador Dali, kitaplarını bu şekilde yattığı yatağın içinde imzalamıştır.

5. Walt Disney’in senaryosunu Salvador Dali’ye yazdırdığı Destino isimli bir çizgi filmi vardır.

6. Çok yakın bir arkadaşı olan Mia Farrow’a doğum gününde “Violence in a Bottle” adını verdiği bir hediye göndermiştir. Hediye; bir reçel kavanozunun içinde ağzında bir fare olan ölü bir kertenkeledir.

7. Alfred Hitchcock, Spellbound filmindeki rüya sahnesini Salvador Dali’ye yaptırmıştır.

8. Dali, içinde kaynamış su, keçi gübresi ve balık tutkalı olan bir kolonya yaratmıştır ve neden böyle kötü bir koku yaratmak istediği sorulduğunda; her sabah evinden çıktığında bir koç gibi kokmasını sağlayacak bir kolonya üretmek istediğini söylemiştir.

9. Christian Dior, oyun kostümleri tasarlamak için onunla işbirliği yapmıştır.

10. Salvador Dali bir vesileyle “Bazen eğlenmek için annemin portresine tükürürüm.” yazdığı bir eser sergilemiştir. Babası özür dilemesini istediğinde, bunu reddetmiştir.

Daha sonra kendi menisi ile dolu bir prezervatifi babasına göndererek içine de “Bütün borcum bu!” yazan bir not bırakmıştır.

11. Halen satışı yapılan Chupa Chups lolipop ambalajalarının tasarımına da katkıda bulunmuştur.

12. Salvador Dali’nin sağlığı, sevgilisiyle birlikte reçeteli bir ilaç karışımı içtiği zaman bozulmaya başlamıştır.

13. Dali hayatı boyunca cinsel ilişkiye girmekten kaçınmış, bunun yerine mastürbasyon yapmıştır.

Aynı zamanda erken boşalma problemi de yaşamıştır.

14. Elli yılı aşkın bir süre beraber olduğu biricik aşkı Gala ile hiç sevişmemiştir.

Gala ile açık bir ilişki yaşayan Dali, onun başka erkeklerle sevişmesini sorun etmemiştir.

15. Dali, acının sanatında yarattığı inanılmaz etkiyi fark edince, başka adamlarla sevişen Gala'yı gizlice izlemiştir. Ardından hissettiği derin hüznü sanatına yansıtmıştır.

16. Rivayete göre Cadaquès noteri olan zengin babası, genç Salvador’u aktif bir seks hayatından ve dolayısıyla o sırada pek yaygın olan frengiden korumak için evin çeşitli yerlerine seksüel yolla geçen hastalıklarla ilgili kitaplar koymuştur.

Bu yüzden genç Dali, cinsellik konusunda oldukça tutuk büyümüştür.

17. Rivayete göre, Şair Federico Garcia Lorca ile yaşadığı bir aşk ilişkisi sonunda, derin bir cinsel kimlik karmaşası yaşamış ve biseksüelitesini fark etmiştir.

18. Madrid’deki Kraliyet Akademisi’nde sözlü bir sınava girmeyi reddederek kendisini okuldan attırmıştır.

Tavrına ilişkin açıklaması ise şöyledir: “Çok özür dilerim, ama bu üç profesörden çok daha zekiyim ve dolayısıyla onlar tarafından sınava çekilmeyi reddediyorum. Bu konuyu çok daha iyi biliyorum.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selimkazak

değişik adammış ...

ayse-sevecen

Temel içgüdü filmini sevgilimle izlemiştim yıllar önce çok meşhurdu eski kült erotik film denilince akla o kadının bacak bacak üstüne atışı geliyor. nostalji yapıp izlemek isteyen arkadaşlar buyrun:

arda-gokelmas

DELİ DALİ

zeynep-erotik

onedio ailesine bu paylaşımı için çok teşekkürler severek takip ettiğim siteler arasında kısa sürede yerini aldı başarılarınızın devamını diliyorum. listenen Erotik filmlere bu adresten ulaşarak izleme şansına ulaşabilirsiniz :

viyol10sel

ulan bizim millet Dali'yi bile beğenmemiş. Siz gidin Seda Sayan'ı Nihat Doğan'ı Acun'u izleyin...

Görüş Bildir