Cumhuriyet Gazetesi Nuray Mert'in İşine Son Verdi; 'Tahammülsüzlük' ve 'Laiklik' Tartışmaları Başladı

 > -

Cumhuriyet gazetesi, yazarlarından Nuray Mert'in işine son verdi. Mert, son dönemde kaleme aldığı 'Evrim teorisi' ve 'Müftü nikâhı ve İslami rejim' başlıklı yazılarıyla tartışma yaratmıştı. Mert'e kararı Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç'in ilettiği belirtildi. 

Nuray Mert'in tartışmalara neden olan ve geçtiğimiz cuma günü yayımlanan 'Müftü nikâhı ve İslami rejim' başlıklı yazısının bir bölümü şu şekilde:

"Müftülüklere nikâh yetkisine gelince, kusura bakmayın ama bu değişikliğin dini düşünce ve yaşam tarzını dayatma ile alakası yok. Tam da bu nedenle, ateşli itirazların çoğu havada kalmaya mahkûm. Müftülüklerde kıyılan nikâh, şeri çerçevede değil, mevcut medeni kanunun nikâha ilişkin mevzuatına uygun olacak, yani nikâhını müftülükte kıyan dört eş ile evlenmeye kalkışamayacak, ‘eşini talakı selase’ ile boşayamayacak, vs."

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

'Karara gerekçe olarak Atatürkçü ve laik yayın politikası gösterildi'

T24'e konuşan Nuray Mert, Erinç'in karara gerekçe olarak Cumhuriyet'in Atatürkçü ve laik yayın politikasını gösterdiğini ifade etti.

Nuray Mert, "Orhan Erinç, kararın Silivri Cezaevi'ndeki tutuklu yönetici arkadaşlarımızın bilgisi dahilinde verildiğini söyledi. Beni Cumhuriyet'e davet eden Akın Atalay'dı. Cumhuriyet'in Kemalist çizgisini bildiğim için davet karşısında çok titiz davrandım ancak Akın Atalay, gazetenin dar vizyonunu genişletmek için böyle bir davette bulunduğunu söyledi. Devletin baskısıyla hapiste olan arkadaşlarım mahalle baskısıyla beni gönderdilerse buna kişisel olarak da çok üzülürüm" dedi.

Cumhuriyet'in Mert ile yollarını ayırmasının ardından 'tahammülsüzlük' tartışmaları başladı 👇

Nurat Mert'in yazılarını eleştirenler de oldu...

Sosyal medyaya yansıyan tüm tepkilerle Nuray Mert'in işine son verilmesine kim ne dedi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyetNuray Mert
Görüş Bildir