Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı Normalleşme Sürecinin Gün Gün Açıklandığı İddia Edildi: Peki Süreç Nasıl İşleyecek?

 > 
39PAYLAŞIM

Bugün haber sitelerine yansıyan bilgilere göre "Cumhurbaşkanlığı Normalleşme Planı Takvimi" taslak metninin belli olduğu iddia edildi. Paylaşılan bilgilerde gün gün normalleşme planı yer alıyor. 

Yaşanan gelişmeleri ve medyada yer bulan tarihleri sizler için derledik.

Basında yer bulan ilgili dökümanın taslak düzeyinde yer aldığını, Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi olarak duyurulmadığını ekleyelim.

Resmi bir gelişme olarak yasal zemini henüz duyurulmayan bu bilgiler iddia seviyesinde paylaşılıyor.

Paylaşılan taslağa göre gün gün normalleşme planı aktarılıyor. Hayatın normale dönüşü aşama aşama gerçekleşecek.

Bu kapsamda çevreden tarıma, sosyal hayattan eğlence merkezlerine ve eğitime kadar pek çok alan detaylı bir şekilde işlenmiş durumda.

Yaş kısıtlamasının tamamen kaldırılması (27 Mayıs 2020)

Yaş kısıtlamasına ilişkin sınırlamaların Ramazan Bayramı sonrasına kalması bekleniyor.

İç hat uçuşlarının yeniden başlaması (27 Mayıs 2020)

İç hat uçuşlarına ilişkin haberler bir süredir bu takvimden bağımsız olarak gündemde yer alıyordu. Kısıtlı kapasite ile birlikte uçakların belirli noktalara uçuş yapacağı bilgisi yer alıyor. Ancak uçuş noktaları henüz resmi olarak belli değil. Bu konuda açıklama yapılması bekleniyor. Ayrıca yolculara ve havalimanı girişlerinde ekstra önlemler alınacağı da konuşuluyor.

Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile çay bahçesi, dernek lokalleri, yüzme havuzu, kaplıca ve spor merkezleri gibi tesislerin açılması (1 Haziran 2020)

Sosyal yaşam alanlarına ilişkin önlemlerin 1 Haziran'dan itibaren gevşetilmesi bekleniyor.

Nikah salonlarının azami yüzde 25 kapasitesinin aşılmaması şartlarına uyarak kademeli açılması (1 Haziran 2020)

Nikah salonlarının Haziran ayının sonuna kadar azami %25 kapasiteli olarak çalışması bekleniyor. 1 Temmuz'dan sonra ise planın daha esnek olabileceğini de söyleyelim. Ağustos ayına ilişkin bir plan ise henüz bulunmuyor. Düğün salonu, sinema, tiyatro ve gösteri merkezlerinde kısıtlamaların kaldırılması 1 Temmuz'u bulacak.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması (1 Haziran 2020)

Şu anda aktif olarak resmi bayramlarda ve hafta sonlarında gördüğümüz sokağa çıkma kısıtlamalarının 1 Haziran itibarıyla kalkması bekleniyor.

Okula uyum sürecinde öğretmenlere ve velilere yönelik salgın sonrası okula uyum kılavuzunun hazırlanması, normal hayata uyum sağlayamayan çocuklara psiko-sosyal desteğin sağlanması (15 Haziran 2020)

Yetki tespiti, toplu iş sözleşmesi süreci, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin sürelerin pandemi öncesindeki gibi uygulanması (17 Temmuz 2020)

2020-2021 eğitim-öğretim yılının telafi eğitimi yapılacak şekilde Ağustos ayının son haftasında açılması (24 Ağustos 2020)

İçişleri Bakanlığı'ndan Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi: Hangi İşletmeler Açık Olacak, Kimler Yasaktan Muaf Olacak? - onedio.com
İçişleri Bakanlığı'ndan Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi: Hangi İşletmeler Açık Olacak, Kimler Yasaktan Muaf Olacak? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir