Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: 'Uygularız Üç Beş Sene; Baktık Olmuyor, Değiştiririz'

 > 
961PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, referanduma sunulan 18 maddelik anayasa değişikliği teklifine ilişkin "Uygularız 3 sene 5 sene; baktık olmuyor, toplanır parlamento tekrar değiştirir" dedi.

Referanduma sunulan anayasa değişikliği düzenlemesinin mimarlarından olan Şükrü Karetepe, önceki gün katıldığı Ahmet Hakan'ın programında getirilmek istenilen yeni sisteme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Meclis'in bütçe yapma yetkisinin elinden alınmasıyla ilgili değişiklik önerisini de açıklayan Karatepe, denge-denetleme esasını gözettiklerini, yeni düzenlemede hem başkanın direnme yetkilerini hem de Meclis'in başkana karşı direnme yetkilerini indirdiklerini söyledi. Pratikte sistemin nasıl işlediğini daha rahat görebileceklerini belirten Karatepe, “Uygularız 3 sene 5 sene, baktık olmuyor, toplanır parlamento tekrar değiştirir” ifadelerini kullandı.

Şükrü Karapete, 'Başkanlık çıkarsa eyalet sistemine geçilmeli' açıklamasıyla tartışma yaratmıştı 👇

Günün Tartışma Konusu Erdoğan'ın Başdanışmanı Karatepe'den: 'Başkanlık Çıkarsa Eyalet Sistemine Geçilmeli' - onedio.com
Günün Tartışma Konusu Erdoğan'ın Başdanışmanı Karatepe'den: 'Başkanlık Çıkarsa Eyalet Sistemine Geçilmeli' - onedio.com

"Risk her zaman vardır"

Ahmet Hakan'ın "Bu deneme yanılma tahtası mı" sorusuna "Netice itibariyle bilmediğimiz bir sisteme geçiyoruz biz" diyen Karatepe, Hakan'ın "Peki risk yok mu" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Her şey de risk var. Bakın nerede risk var. İşte böyle bir sistemi bir politik liderin gündeme getirmesinde bile risk var. Ama risk var da, riskin de keyifli tarafı şu: Öyle bir risk ki bunu göze alıyorsunuz. Çıkıyorsunuz hiç bilinmeyen bir şeyi, hem de bundan bir sene önce kamuoyu yoklaması yaptığınız da halkın yüzde 25'inin desteği var. Siz bunu gündeme getiriyorsunuz. Her şeyin riski var. Risk her zaman vardır. Keyfi orada."

"Başkana bazı imtiyazlar tanıdık"

Programda Anayasa değişikliği geçerse Cumhurbaşkanı'nın denetimsiz olacağına ilişkin eleştirilerde gündeme geldi. Milletvekillerinin Başkana yazılı soru sorma hakkının bulunmamasına ilişkin Karatepe, Başkana bazı imtiyazlar tanıdıklarını söyledi:

"Yazılı soru başkana sorulamıyor. Yani işte başkana öyle bir ayrıcalık tanıdık. Başkan yani sonuçta. Başkana bazı imtiyazlar ayrıcalıklar tanıdık."

Karatepe'nin sözleri sosyal medyada da yankı buldu...

Karatepe'nin sözleri sosyal medyada da yankı buldu...
Karatepe'nin sözleri sosyal medyada da yankı buldu...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir