Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çok İlginç Bir Soru: Hong Kong ve Çin'deki Bazı Gökdelenlerde Neden Büyük Delikler Var?

-

Acaba neden özellikle Hong Kong'da ve Çin'deki bazı gökdelenlerde büyük delikler var?

Gelin birlikte irdeleyelim!

Hong Kong'da , -Çin'de de örneklerine rastlanabiliyor- bazı gökdelenler devasa delikler barındırıyor.

Bu deliklere "ejderha kapısı" deniyor.

İnanışa göre, bu kapıların ejderhaların dağlardan suya doğru uçmalarına izin veren geçitler olduğu düşünülüyor.

Peki bu düşünce nereden kaynaklanıyor? Tamamen Feng Şui'den!

Feng Şui, "rüzgâr" ve "su" anlamına gelen ve doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisi.

Feng Şui, insanların çevreyle, mekânlarla ve nesnelerle uyumunu sağlamaya yönelik bir uygulamadır.

Terimin kaynağının ise "Rüzgârlar vahşi/ Güneş ılık/ Su berrak/ Ağaçlar gür" şiiri olduğuna inanılmaktadır.

Böylece evrendeki ruhsal enerji ile insanların etraflarındaki objelerin uyumu böylece sağlanılmaya çalışılıyor. Enerjinin akışını engellemenin ise şanssızlık getireceğine inanılıyor.

Avrupa kültüründe uğursuzluk getirdiklerine inanılan, efsanelerde kötü karakterler olduğuna inanılan ejderhalar, Çin'de ise aksine iyiliğin ve bilgeliğin sembolüdür.

Bu sebeple günümüzde Hong Kong ve Çin merkezli kimi şirketler daha fazla para kazanmak adına Feng Şui danışmanlığı alıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin beş büyük devlet bankasından biri olan The Bank of China'da işlerin yolunda gitmemesinde Feng Şui felsefesini yeterince takip etmemesi gösteriliyor.

Bu konudaki takdiri size bırakıyoruz...

Feng Şui'nin sizce böyle etkileri olabilir mi?

Evet, ben inanıyorum.
Neden olmasın?
Batıl inanç...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyin-polat1

Alakası yok amk. O gökdelenlerde kalacak kişilere, bak delik var enerji sizinle olacak diyerekten feng şuiyi millete geçirecekler.

fatih2685

Olayın ilk oluş şekli şudur. - Patron bina tamamda ufak bir sorunumuz var. Çocuklar ortada bir kısmı unutmuşlar. Kenardan yürüyüp gitmişler ortası kalmış. Nasıl yapalım? (Kısa bir düşünmeden sonra) - Fenk şuyi olm o fenk şuyi... Ejderha su, toprak. - Ya patron var ya kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. - Tamam tamam kimseye bir şey deme sen, paranın a... neyse hadi. Sonra olay patlar gider.

Gizli Kullanıcı

Ya yalan dolan amk hep malzemeden çalma çabaları bunlar

atticus-fetch

"Ne kadar büyük delik açarsan, o kadar büyük ejderha geçer" Mimari Tasarımda Feng Şuyi Teknikleri- Xiu Lee Chen-2009.

ali-yesiloglu

8 Numaralı fotoğrafta bulunan binayı Japonlar yaptı. İlk etapta o delik yuvarlaktı daha sonra "Japonlar bayrağını ülkemize dikti" tartışmaları yükselince tasarımı değiştiriyorlar :) Deliğin amacı feng şui falan değil.. Sert rüzgarlarda binanın direnç göstermesi yerine içinden geçip gitmesi için yapılıyor.. History Channel da bahsettiğim bina ile ilgili bir belgesel izlemiştim.. Bina : Shanghai dünya finans merkezi

Görüş Bildir