Görüş Bildir
Haberler
Cizre: 'Üçüncü Bir Bodrum Katında Yaralılar Var' İddiası

Cizre: 'Üçüncü Bir Bodrum Katında Yaralılar Var' İddiası

Onedio Medya
10.02.2016 - 18:23

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de yaralıların mahsur kaldığı üçüncü bir bodrum katı olduğu bildirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cizre'nin Sur Mahallesi'ndeki binada bulunduğunu ifade eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milas eski İlçe Eş Başkanı Derya Koç, İMC TV'yle yaptığı telefon bağlantısında eve sabah erken saatlerde operasyon düzenlendiğini söyledi.

Koç, son üç gündür binanın bombalandığını belirtti ve 'Alt katta 20 yaralı vardı, biz üst kattayız'' dedi.

Üst katta aralarında yaralıların bulunduğu 25 kişi olduğunu ifade eden Koç, binanın çevresinin güvenlik güçleri tarafından sarıldığını söyledi.

Dicle Haber Ajansı'na göre, Sur Mahallesi'ndeki yaralıların sığındığı bu bodrum katının varlığı Derya Koç'un babasını telefonla aramasıyla ortaya çıktı.

Dicle Haber Ajansı, Derya Koç'un babasının şu sözlerini aktardı:

'60 insanın katledildiği haberlerinin ardından beni aradı ve durumunun iyi olduğunu söylemişti. Kontörünün olmadığını ve kontör yüklememi istedi. Kendisine kontrol yükledim. O günden sonra da ulaşamadım bir daha kendisine. Ancak bugün beni aradı ve durumlarının kötü olduğunu söyledi.'

Cizre'de yaralıların sığındığı bildirilen iki bodrum katıyla ilgili kriz yaşanmıştı.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız bugün Twitter hesabından paylaştığı mesajda 'Dün, 27 insanın yanmış cenazesinin çıkarıldığı 2. vahşet bodrumu enkazından, şimdi 12 cenaze daha çıkarılarak hastaneye taşındı' yazdı

Genelkurmay: 20 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Genelkurmay: 20 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Diğer yandan Genelkurmay Başkanlığı Cizre'de devam eden operasyonlara ilişkin açıklamasında '2 günde 20 PKK'lı etkisiz hale getirildi' dedi.

Açıklamada bugüne kadar devam operasyonlarda da toplam '597 PKK'lının etkisiz hale getirildiği' belirtildi.

Genelkurmay'ın açıklaması şöyle:

'Şırnak Cizre'de devam eden operasyonda; 20 (5+15) bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş, (09 Şubat 2016 tarihli basın açıklamasında yer verilen 15 bölücü terör örgütü mensubu terörist bu rakama dahildir.) 6 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, beş adet şarjörü ile 435 adet fişeği, bir adet el bombası ve bir adet el telsizi ele geçirilmiştir. 10 Şubat 2016 tarihinde 3 ayrı bölgede, daha önce etkisiz hale getirildiği değerlendirilen 12 bölücü terör örgütü cesedi ele geçirildi. (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 597'dir.)'

TRT, Pazar günü 'Cizre'de bodrum katındaki 60'a yakın terörist etkisiz hale getirildi' diye duyurmuştu.

İddia, Pazartesi günü Şırnak Valiliği ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yalanlanmış ve ölü sayısının 10 olduğu söylenmişti.

BBC Türkçe

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ynsemrebagiban

Tekniğiniz iyi ama değiştirmeniz lazım köpekler.Umarım bi 60 leş daha çıkar.

nebusimdi

Kesin 20'li yaşlarda 60 kişidir bunlar ve hepsi sivildir.

Berk

Kabak tadı...