Cizre'deki Ambulans Krizinde Son Durum

 > -
Abone ol

Şırnak'ın Cizre İlçesi'ndeki Cudi Mahallesi Bostancı Sokak'ta 23 numaralı apartmanın bodrumunda yaralılar olduğunu söyleyen HDP'lilerin başlattıkları girişim sürerken, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun sorunun çözümü için ilgili bakanlara talimat verdiği belirtildi. HDP'li milletvekili Sarıyıldız, ambulansların söz konusu binaya 300 metre mesafede güvenlik güçleri tarafından durdurulduklarını söylerken Anadolu Ajansı bölgeye giden ambulanslara teröristlerce ateş açıldığını duyurdu. Yaralı olduğu belirtilen kişileri alma girişimleri yine sonuçsuz kaldı.

2 günden bu yana Mardin'de bulunan, yanında bir heyet ve sağlık ekibiyle Cizre'ye gitmek istediğini belirten HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a güvenlik gerekçesiyle izin verilmezken, Cizre'de bulunduğu söylenen HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, hükümet ile yapılan görüşmeler kapsamında bugün söz konusu adrese ambulansların bir kez daha gönderileceğini söylemişti.

Demirtaş: 'Cizre'ye Gidip Yaralıları Almak İstiyoruz' - onedio.com
Demirtaş: 'Cizre'ye Gidip Yaralıları Almak İstiyoruz' - onedio.com

Sarıyıldız,"bina çöktüğü için önce orada bodruma ulaşmak için bir yol açmak gerekir. Girişimlerimiz sürüyor" ifadelerini kullanmıştı.

Başbakan'dan iki bakana talimat

HDP kaynakları da Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün İngiltere'ye gitmeden önce İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na, sorunun çözümü için talimat verdiğini belirtti.

Girişim yine sonuçsuz kaldı

Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP'nin hükümet ile yaptığı görüşmelerden sonra bugün Şırnak Belediyesi'ne ait ambulansların söz konusu yaralıların olduğu binaya doğru gittiğini söyledi. 

Sarıyıldız, "Şu an ambulanslar 4 gönüllü sağlık çalışanı ile 300 metre yakınına kadar gitmişler. Ambulans içerisinde bekliyorlar" dedi.

"Ambulanslara ateş açıldı"

Anadolu Ajansı'nın verdiği bilgilere göre, Sağlık Bakanlığına ait 3 ambulans, teröristlerin açtığı ateş, patlayıcı tuzaklı barikat ve çukurlar nedeniyle sokağa giremedi

'Binaya yaklaşmalarına rağmen geri döndüler'

Bianet'e açıklamalarda bulunan Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey üyesi Şeyhmus Gökalp'de "Şırnak Belediyesi’nden Cizre’deki bodruma gitmek isteyen sağlık ekibi bölgedeki çatışma yüzünden, binaya yaklaşmış olmalarına rağmen geri döndü" dedi.

HDP kaynakları söz konusu binanın bodrum katındaki 25'in üzerindeki yaralılardan 6'sının öldüğünü,  19 kişiden ise 4 gündür haber alınamadığını savunuyor. Söz konusu binada yaklaşık iki haftadır yaralıların alınması için çağrılar yapılıyor.

Şırnak Valiliği: Çağrılara cevap alınamadı

Şırnak Valiliği de, binaya yakın yere ambulans ve hasta nakil aracı gönderildiğini, ancak tüm çabalara rağmen çağrılara cevap alınmadığını açıkladı.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: "İlimiz Cizre ilçesinde, güvenlik kuvvetlerimiz terörle mücadeleye yoğun bir şekilde devam etmesine rağmen vatandaşlarımıza yönelik başta sağlık hizmetleri olmak üzere kamu hizmetleri de titizlikle sürdürülmekte olup, bu meyanda bölgede bir evin bodrumunda bulunduğu iddia edilen yaralılara yönelik daha önceki günlerde olduğu gibi yine, 112 Acil servis ambulanslar ile Şırnak Belediyesine ait bir hasta nakil aracı sabah saatlerinden itibaren bahse konu yakın yere gönderilmiş, gün boyu çağrılar yapılmış, ancak tüm çabalara rağmen çağrılara cevap alınamamıştır." 

DHA, AA, Bianet

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir