Çin Uzayda Yaşamı Radyo Teleskobuyla Arayacak

 > -
Abone ol

Çin'in inşaası beş yıl süren ve 30 futbol sahası genişliğindeki radyo teleskobu FAST'ın eylül ayında faaliyete geçeceği açıklandı. 180 milyon dolara mal olan teleskopla 'uzayda keşif ve yaşam belirtisi' araştırmalarının yapılması planlanıyor.

ABD ise, Çin'in kriz durumlarında düşmanlarının uygulamalarını devreden çıkarmak için çalışmalar yaptığından şüpheleniyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Çin’in güney batısında bulunan Guizhou köyünde dağların arasında bir düzlüğe kurulan FAST, 500 metre çapıyla Rus RATAN-600 teleskobundan sonra dünyanın en büyük radyo teleskobu.

Teleskop ne işe yarayacak?

  • Uzak galaksilerde doğal hidrojen arayacak ve zayıf pulsar (anlık radyo dalgası yayan nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak.

  • Şimdiye kadar iki binden fazla pulsar bulundu.

  • Düşük frekanslı yerçekimi dalgalarının bulunma olasılığını yükseltecek.

  • Uzayda hayat araştırmalarına yardım edecek.

Çin'in resmi haberi ajansı Xinhua'ya göre, Ulusal Astronomik İnceleme bölümü başkanı Zheng Xiaonian “Projenin; ilginç nesneleri bulma, evreni daha iyi anlama ve uzayda hayat araştırmalarını hızlandırma potansiyeli var” dedi.

Çin, uzay programının barışçıl olduğunu belirtti

Ancak Reuters haber ajansı ABD Savunma Bakanlığı’nın, Çin’in “kriz anında düşmanlarının uydularını kullanamamaları için çalıştığını” düşündüğünü bildirdi.

Çin’in planlarında 2036 yılına kadar uzaya astronot göndermek ve çoktan çalışmalarına başladığı bir uzay üssü kurmak da bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir