Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fotoğraflarla Çin'de Yaşayan, Ayakları Bağlanmış Son Kadınlar

 > 
9.9bPAYLAŞIM

Çin'de tahmini olarak onuncu yüzyıldan yirminci yüzyıla kadar süre gelen bir gelenek(!) var. Küçük ayaklı kadınların daha çekici göründüğü kabulüyle kadınların küçük yaşta ayaklarının deforme edilmesi üzerine kurulu olan bu geleneğin aslında bir işkence yöntemi olduğunu söylemeden geçemeyiz. İşte tüm yönleriyle ayak bağlama geleneği (lotus ayak) ve buna maruz kalmış son kadınlar!

Ayak bağlama nedir?

Ayak bağlama ya da lotus ayak geleneği küçük yaşta kız çocuklarının ayak kemiklerini kırarak çok ufak boyutta ayakkabılara sokmak ve ayak büyümesini engellemek amacıyla yapılan bir uygulamaya dayanıyor.

Ne zaman başladı?

Bu geleneğin Çin'de onuncu yüzyıldaki Beş Hanedan On Krallık döneminde başladığı tahmin ediliyor. İlk başta üst sınıfların statü göstermek için uyguladığı bu gelenek zamanla alt sınıflara da yayılıyor ve bir güzellik sembolü olarak yirminci yüzyıla kadar kullanılmaya devam ediyor.

https://twitter.com/ivanalepojev/status/610771438652551168

19. yüzyıl "Lotus" ayakkabısı. Ayak bağlama kadınların ayaklarının 8 cm'de kalmasına sebep oldu."

Ne zaman ortadan kalktı?

Yirminci yüzyılda ayak bağlamaya karşı kadınların yürüttüğü kampanyalar ve sosyal hayatın değişmesi sonucunda ayak bağlama yavaş yavaş ortadan kalkıyor. 1912 yılında da yasaklanıyor. Tabii el altından bunu sürdüren aileler de görülüyor.

İngiliz fotoğrafçı Jo Farrell Ölmekte olan ayak bağlama geleneğini Çin'in en yaşlı kadınlarıyla yakın zamanda fotoğrafladı.

Ayak bağlama geleneği ayak gelişmeden evvel 4 ila 9 yaş arasında yapılıyor.

Sıcak otlar ve hayvan kanında ayaklar bekletildikten sonra, parmaklar topuğa doğru bükülüyor ve bandajlarla sıkıca sarılıyor.

Bu işlem defalarca tekrarlanıyor ve ayak kemikleri bu süreçte defalarca kırılıyor.

Bu geleneğin üst sınıf dansçılarda ortaya çıktığı düşünülüyor.

Bu fotoğraf çekildiği sırada Zhang Yun Ying 77 yaşındaymış.

Yürüme yetileri kaybolması bir refah simgesine dönüşüyor - Çünkü üst sınıfların yürümeye ya da çalışmaya ihtiyaçları yok.

Bu arada 1600'lerden bu yana bu geleneği yasaklamak amacıyla pek çok hamle yapılıyor.

Buzzfeed'e röportaj veren Farrell "İş arkadaşlarıma yaşayan bir ayak bağlama mağduru kadın tanıyıp tanımadıklarını sordum, hepsi bunun çok uzak bir ihtimal olduğunu söyledi" diyor

"Her fırsatta insanlara yaşlı bir kadın tanıyıp tanımadıklarını sordum. Sonunda konuşmayı duyan bir sürücü büyükannesinin lotus ayak olduğunu söyledi. Hemen Shandong bölgesinde ücra bir köyde yaşayan büyükannesiyle (Zhang Yun Ying, resimdeki kadın) bir görüşme ayarladım."

"Birkaç arkadaşında da lotus ayak varmış ancak onlar projeye katılmayı reddettiler"

"Bende onların karpuz yerken ve muhabbet ederken çekilmiş bir fotoğrafı vardı. 2006'da Londra'daki Hoopers Galerisi'nde sergimle çakışacak şekilde, sergi kataloğunda bu fotoğrafları yayınlamıştım.

Her kadına kataloğun bir kopyasını yolladım. Ve 2007'de Shandong bölgesine döndüğümde, hepsi diğer kitapta yer almak istediklerini söylediler."

"Çevirmenimin büyük annesinin de (Su Xi Rong, resimdeki kadın) lotus ayakları vardı ve 60km uzakta yaşıyordu. Böylece evine gittim ve o da projenin bir parçası olmayı kabul etti."

Su Xi Rong 75 yaşında

Yaşlı bir kadının önünden geçerken söyledikleri sayesinde diğer kadınlara ulaştım."

Su Xi Rong, kocası ve tavuğu.

"Kadının lotus ayaklı olduğunu fark ettim ve taksiyi durdurdum. Arkasından koştum ve evine gitmeyi ve ayaklarının fotoğrafını çekmeyi rica ettim"

Su Xi Rong’un hasır ayakkabıları.

"Bu jenerasyonun kadınları akıl almaz zamanlarda yaşamışlar: Ayak bağlama, Kültürel Devrim, Japon istilası, ve Büyük Yokluk."

Liu Shiu Ying ve kocası, fotoğrafta 79 yaşındalar.

"Bir keresinde ayaklarının boyutu ve şekliyle övündüler."

Hou Jun Rong örgü örüyor, 75.

"Ama aynı gelenek içinde uzunca bir dönem utandırılmış ve iftiraya uğramışlar"

Cao Mei Xing, 87.

"Ayak bağlama sadece bir güzellik aracı olarak algılanmıyormuş, aynı zamanda evlenmek için ve iyi bir hayata sahip olmak için gerekli bir koşul olarak görülüyormuş."

Cao Mei Xing’in ayakları.

"Geçmişe dönebilseydiniz, tekrar ayaklarınızı bağlatır mıydınız diye sorduğumda, büyük bir kısmı buna 'Hayır' diye cevap veriyor"

Hou Jun Rong’un ayakları.

"Bu cevap çoktu çünkü çiftçi aileleri olarak geçirilen zor zamanlarda oturmak yerine tarlalarda çalışmak zorunda kalmışlar.

Yang Jinge, 87.

"Ayaklarının bu kadar ufak olmasından her zaman gururla bahsettiler, ben öyle inanıyorum"

"50-60 yıl boyunca bağlanmayan ayaklar, doğal olarak genişlemeye başlamış. Ancak onlar toplumlarının güzellik algısına ulaşmışlar."

Zhao Hua Hong, 84.

"Birçok fırsatta, bu kadınlar gençken ayaklarını bağlamışlar, ve bunu yaparken aileleri ya da annelerinden baskı görmemişler."

Zhao Hua Hong’un ayakları.

"Bu toplum baskısıydı. Köydeki diğer bütün kadınların ayakları bağlanmış."

Su Xi Rong’un ayakları.

"Dışlanmak istememişler. İyi bir geleceğe sahip olmayı ve refah içinde iyi bir evlilikleri olmasını garantilemek istemişler."

Shi Yu Hong, 78.

https://twitter.com/secretbunny1/status/610119278830972928

Her zaman yüksek topukluları ayak bağlamanın eşiti olarak gördüm: Ve "uzun görünen bacak" mantığı: kimin için çekici?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ellen

ayakkabıyı giyince güzel hoş görünüyor çıkarınca öğğ...

miss-simpson

39 numara kocaayağımla mutluyum ulan

pelin-karakaya

Kadın niye hep güzel olmak zorunda bırakılıyor ki? Doğal hali neyinize yetmiyor, anlamıyorum? Ayrıca yetmek zorunda mı, onu da anlamıyorum.

deleteankara

Öyle olmak zorundalardı çünkü kendilerine verilen tek toplumsal rol bir erkekle evlenmek ve üremekti, dolayısı ile daha güçlü ve kendilerini daha rahat ettirebilecek ekonomik refaha sahip erkeklerle bu gibi ritüeller ile evlenmeyi umarak kendileri arasında bir rekabet yarattılar aslında. Ancak günümüz dünyasında kendi parasını kazanıp, kendi hayatını idame ettirecek toplumsal rollerin kadına verilmesi bir sorun teşkil etmediğinden bunu sorgulayabilirsiniz, ancak o zamanlar kadından beklenen ve yapabileceği tek şey buydu. Eski Roma'da kadına isim bile verilmezdi, 1 ya da 2gibi numaralandırılırdı. Utanç verici.

omer-ersagun-guldamla

sizin güzellik algınıza ben...

nazogelin10

Amma da irkcisiniz haaa.... Sayfayi ve yorumlarinizi okurken ayaklardan degil sizlerin yorumlarinizdan igrendim... Küfürler almis basini gidiyor, hele irkcilikta ülkemin insanlari bas ceker...afferim sizlere , ne müslümansiniz ama haaaaa .

busra-kurtulus

İşinize gelince millete ırkçı dersiniz. Kendi ırkınızı küçümseyen herkesin yanında yer alırsınız. Tarafınızı bi belli edin önce. Neyi savunduğunuz belli değil. Sen nasıl müslüman oluncağını öğret ozaman öğrenelim.

ezgi-nil07

bize ırkçı deme çünkü onlar müslümanları katlediyorlar biz şuraya iki küfürlü yorum yazdık diye ırkçı oluyoruz az bile ama elimizden bu geliyor

Görüş Bildir