Görüş Bildir

Cimnastik Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı Kimdir? KPSS 2021 Sınavında Sorulan Ayşe Begüm Onbaşı Hayatı...

Anasayfa > Güncel

Cimnastik Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı'nın hayatı ve başarılı KPSS 2021 sınavıyla birlikte bir kez daha gündem oldu. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda bireysel kadınlar finalinde altın madalya kazanan Ayşe Begüm Onbaşı, tarihi başarısıyla ülkemizi gururlandırmıştı. İşte Cimnastik Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı'nın hayatıyla ilgili bilgiler...

Ayşe Begüm Onbaşı Kimdir?

Ayşe Begüm Onbaşı Kimdir?

9 Aralık 2001 tarihinde Akhisar, Manisa'da doğan genç sporcu, 3 yaşında jimnastiğe başladı. 7 yaşına girdiğinde profesyonel sporcu oldu. 11 yaşında ise ilk defa milli olan Ayşe Begüm Onbaşı birçok farklı yaş kategorisinde 60'ı aşkın madalya kazandı.

Dünya çapındaki ilk başarısını 12-14 yaş kategorisinde dünya üçüncüsü olarak kazanan Ayşe Begüm Onbaşı, 2016 yılında 15 yaşındayken Güney Kore'de düzenlenen '14. Dünya Aerobik Jimnastik Şampiyonası'nda 15-17 yaş kategorisinde altın madalya kazandı.

2019 yılında Portekiz'in Cantanhe şehrinde düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Kupası'nda 'Büyükler Tek Kadın Kategorisi'nde ilk kez yarışan Ayşe Begüm Onbaşı burada da altın madalya kazandı.

Son olarak Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen şampiyona'da mücadele eden Milli sporcumuz Ayşe Begüm Onbaşı, 21.850 puan topladığı performansıyla altın madalyaya uzanmayı başardı.

Ayşe Begüm Onbaşı Başarıları

Ayşe Begüm Onbaşı Başarıları

Küçük yaşta bale ve jimnastik ile tanışan Ayşe Begüm Onbaşı, 2019 yılı itibarıyla Akhisar Anadolu Lisesi’nden mezun oldu.

Profesyonel spor yaşamına 7 yaşında başladı. Başlangıçta grup etkinliklerinde yarıştı. 8-9 ve 10-12 yaş kategorilerinde başarılı oldu.

2011-2012'de milli takıma kabul edildi ve Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Bulgaristan'daki uluslararası yarışmalara katıldı. Daha sonra bireysel etkinlikte yarışmaya başladı.

2019 yılı sonuna kadar spor çalışmalarını Manisa Büyükşehir Belediyespor Spor Kulübü bünyesinde sürdürdü.

Güney Kore'de Haziran 2016'da düzenlenen 14. Dünya Aerobik Jimnastik Şampiyonası'nda 15-17 yaş kategorisinde altın madalya kazandı.

Onbaşı, Ocak 2020 tarihinden itibaren Akhisar Belediyespor'a katılmış ve spor çalışmalarını burada sürdürmektedir.

Meksika'da düzenlenen 2015 Dünya Şampiyonası'nda performansı sırasında düşmesine rağmen bronz madalya kazandı.

Güney Kore, Incheon'da düzenlenen 2016 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda, Genç Kadınlar Bireysel kategorisinde altın madalya kazandı.

Dünya şampiyonaları öncesinde gençler için aynı yerde düzenlenen 7. Dünya Yaş Grubu Müsabakalarında takım arkadaşları Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin ile birlikte Trio etkinliğinde gümüş madalya kazandı.

Onbaşı, İspanya Guadalajara'daki 2. Akdeniz Şampiyonası 2017'den ve Portekiz Cantanhede'deki 7. Uluslararası Açık Müsabaka 2017'den toplam üç altın madalya ile döndü.

İtalya, Ancona'da düzenlenen 2017 Aerobik Jimnastik Avrupa Şampiyonasında Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bir altın madalya daha yakaladı. Fas Marakeş'teki 2018 Gymnasiade'de gümüş madalya kazandı. Portekiz Guimarães'da düzenlenen 2018 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonasında Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bronz madalya kazandı.Temmuz 2016 itibarıyla 'Madalya Canavarı' lakaplı Onbaşı, ulusal ve uluslararası yarışmalarda 35 altın madalya da dahil olmak üzere 60'tan fazla madalya kazandı.

Ve son olarak Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda muhteşem performansıyla altın madalya kazanan Ayşe Begüm Onbaşı, 19 yaşında sayısız başarılarına bir yenisini daha ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?