Görüş Bildir
Haberler
CHP'den Şero Onaylı Genelge

CHP'den Şero Onaylı Genelge

CHP'den Şero Onaylı Genelge

CHP, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları günü dolayısıyla bir genelge yayımlarken, belgenin altında partinin kedisi Şero'nun da imzası yer aldı.

Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Genel Sekreter Gürsel Tekin'in de imzasının bulunduğu genelgede CHP'li belediyelerden hayvan haklarını önceleyen bazı iyileştirmeler yapmaları istendi.

CHP basın bürosu, Şero'nun 'uygundur' imzasıyla gönderilen genelgenin, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü dolayısıyla tüm CHP'li Belediyelere gönderilidğini duyururken, genelgede sokak hayvanlarının da tıpkı insanlar gibi 'ekolojik sistemin bir parçası olduğu' vurgulandı. 'Sokak hayvanlarının yaşam haklarının korunması ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi açısından yerel yönetimlere önemli sorumluluklar düşmektedir' notunu düşen CHP, hayvan haklarıyla ilgili atılması gereken adımlara dikkat çekti:

'Sokak hayvanlarının rehabilitasyonu kadar yaşadıkları alanlarda vatandaşlarla uyum içinde yaşamaları için gereken tüm önleyici ve koruyucu eylem ve mekanizmalardan bizler sorumluyuz. Bu bilinç ve farkındalıkla CHP'li belediyeler olarak olması beklenenden daha fazla çalışmamız gerekmektedir. Sokakta yaşayan hayvan nüfusunun fazla olması, belediye hizmetlerinin ve imkanlarının yetersizliği ve diğer sosyal meselelerin önceliği gibi bir takım nedenlerden ötürü kimi yanlış ve eksik uygulamalar, vatandaşlarımız ve sivil toplum örgütlerimiz tarafından sıkça dile getirilmektedir. Planlı ve programlı birkaç adımla bu sorunların çözümlenebileceğini başarılı belediyelerimizin çalışmalarından görmekteyiz.'

'Hayvanlar sizden kaçmıyorsa komşularınız güzel insanlardır'

Hayvanları Koruma Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarısıyla belediyelere de bu konuda yetki ve sorumluluk verildiği dikkat çekilen genelgede, belediyelerde veteriner işleri müdürlüğü kurulması, veteriner sayısının artırılması, hayvan barınaklarının koşullarının Avrupa standartlarına getirilmesi, kentlerin uygun yerlerine suluk ve yem makinelerinin yerleştirilmesi gibi hayvan haklarını önceleyen bazı iyileştirmelerin yapılması istendi.

Genelgede, 'Bir kentin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada yaşayan komşularınız güzel insanlardır' sözünden referansla hareket etmenin önemine de değinildi.

Kaynak: AA

Kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/chpden-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0