Chernobyl'in Bu Yıl Yayınlanan En İyi Dizi Olduğunu Sizlere 16 Nedenle Kanıtlıyoruz!

2.3bPAYLAŞIM

Geçen hafta yayınlanan bölümüyle final yapan dizi, IMDb'de gelmiş geçmiş en yüksek puan dizi oldu. İşte bu puanı hak etmesini sağlayan 16 madde...

Dikkat! Bu içerik SPOILER içermektedir!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/luisdelvalle/re...

1. Bu mini dizi, yaşanan gerçek olaylardan uyarlandı.

Chernobyl, birçok insan tarafından, insanlık tarihinin en kötü nükleer felaketi olarak kabul edilen Sovyet Ukrayna'daki Çernobil nükleer santralinde 1986 yılının Nisan ayında gerçekleşen faciayı çevreleyen olaylara dayanıyor.

2. Dizinin yaratıcıları, ayrıntıları doğru bir şekilde kullandıklarından emin olabilmek için kapsamlı araştırmalar yaptı.

Dizinin senaristi Craig Mazin, bir nükleer reaktörün çalışma şekliyle ilgili bilgi alabilmek için bilim insanları ile görüşmeler gerçekleştirdi. Yazılı ifadeler ve tarihçilerin materyalleri olmak üzere birçok kaynağa başvurdu.

3. Chernobyl aslında alışılmadık bir korku dizisi...

Klasik korku türü yolunda ilerlemeyen dizi yine de oldukça korku verici, özellikle yaşananların gerçek olduğunu düşündüğümüzde.

4. Aşırı sürükleyici bir dram dizisi...

Birçok yasal drama ve jeopolitik entrikalara şahit oluyoruz.

5. Dizinin şüphe oluşturma şekli ustalıkla yaratılmış.

Felaketin etrafında dönen gerginlik hissi bölüm boyunca daima mevcut. Sıradan korku dizilerinin aksine, hiçbir zaman tehditten uzaklaşmış hissini yaşayamıyoruz. Gerilimi dizi boyunca hissediyoruz.

6. Görsel olarak ise adeta bir sanat eseri.

Özellikle radyasyonun etkilerini gösteren ve iliklerimize kadar korkuyu yaşadığımız sahneler, facianın kurbanlarının başına gelenleri gösterirken onların neler yaşadığına ve hislerine tanıklık etmemizi sağlıyor.

7. Dizide tek bir ana karakter yok. Yaşanan felaketi birçok insanın bakış açısıyla gözlemliyoruz.

Sonuç olarak da dizi, hem siyasetçilerin, hem bilim insanlarının hem de sıradan insanların felaket sırasında ve sonrasında yaşadıklarını seyirciye hissettirebiliyor.

8. Neredeyse dizideki her karakter, kendilerine ait önemli bir an yaşıyor.

Karakterler sadece birkaç bölümde gözükmüş olabilir. Hatta isimlerini hatırlamıyor olmanız da oldukça muhtemel. Ama onların orada olduklarını ve tarihteki rollerini unutmak mümkün değil.

9. Favori karakteri seçmek oldukça zor.

Zaten bu dizide önemli olan şey favori karakterimizi seçebilmek ya da "kötü adam"ı parmağımızla gösterebilmek değil. Diziyi ilgi çekici kılan şey hikayenin kendisi.

10. Dizi 1986'da gerçekleşen olayla ilgili olsa da, 2019 yılında bile güncel hissettirebiliyor.

Olaylar, hükumetin büyük bir felakete çözüm bulma biçimini ve bunu nasıl gizlemeye çalıştıklarını derinlemesine gösteriyor.

11. Ayrıca kadınların uğradıkları davranışlara ve onların dikkate alınmamasına dair de üzeri kapalı bir eleştiri yapılıyor.

Sahnelerden birinde, radyasyon konusunda uzmanlığı olan bir bilim insanının, sadece idarede olan ve olaya dair hiçbir şey bilmeyen bir adam tarafından görmezden gelindiği görüyoruz.

12. Yapımın her bir detayı olağanüstü.

Tüm sahnelerin özen ve kalitesini, özel efektlerden ve oluşturulan setlerden anlayabilirsiniz. Sonuç ise malum, resmen Oscar adaylığı olan bir film ile eşdeğer.

13. Şaşırtıcı bir şekilde eğitici.

Chernobyl o kadar iyi araştırılma yapılmış bir dizi ki, bizler sadece oturup izlemekle kalmıyor, aynı zamanda, radyasyon ve fizik hakkında pek çok şey öğrenebiliyoruz.

14. Ve tabii ki, oyuncuların performansları mükemmel bir seviyede.

Sözümüze güvenin. Bu dizi, bir sonraki ödül sezonunu ele geçirecek.

15. Eleştirmenler de dizinin büyük hayranları durumunda.

Rotten Tomatoes'da %95 aldı.

16. Son olarak, oldukça kısa bir dizi. Hafta sonunuzu geçirmeniz için mükemmel.

Eğer televizyon seyrederek geçirmek için çok vaktiniz yoksa tam size göre. İzlemenize değeceğinden emin olabilirsiniz.

İzlemediyseniz, fragmana buradan bakabilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
armagan-gunduz

#1 ''insanlık tarihinin en kötü nükleer felaketi'' çernobil değildir. hiroşima'dır. ikincisi ise nagazaki'dir. çernobil ancak üçüncü olabilir. ha, ''en büyük nükleer kaza'' derseniz tamam.

eresbos

Ölen kişi bakımından mı söylüyorsun bunu? Çünkü dizide hiroşimaya atılan bombadan 2 kat daha fazla radrasyonun yayıldığı söyleniyor.

fatmakevser

izleyin, izlettirin

oguzhan-bozyel

Dizinin teknik kalitesi ve seyir zevki acisindan ne kadar basarili oldugunu kesinlikle kabul ediyorum. Ancak dizinin gercekleri yansittigindan, belgesel nitelikleri tasidigindan bahsetmek fazlasiyla bilincsizce ve amatorce. Tabi ki buyuk bir amerikan yapiminin sosyalizmden ya da sovyetlerden ovguyle bahsetmesini bekleyemeyiz fakat tam tersi algiyi olusturma cabalarina suursuzca canak tutmak anlamsiz. Ben bir komunist degilim ancak neye dair olursa olsun masaya sadece gerceklerin yatirilmasi taraftariyim. (Bu arada gercekleri merak eden anahtar kelimeleri internete yazip konuyla alakali arzu ettigi gercek delillere ulasabilir.) Bu kadar populist ve icinde yalanlar barindiran icerikleri sunmayi birakin artik lutfen.

mahmud-rauf

Kardeş kusura bakma da asıl senin yorumun bilinçsizce ve amatörce, bilip bilmeden konuşuyorsun resmen.Çernobil dizisini izledikten sonra Çernobil ile ilgili gerçek video kayıtlarına baktım, saatlerce hemde.Bu dizi neredeyse %100 oranında gerçekle örtüşen bir dizi.İngilizcen iyiyse git bak Çernobil kazasından sonra çekilen resimlere, kamera kayıtlarına vesaireye.Hepsi Youtube'da var. GERÇEKTEN oraya yangına giden itfaiyeciler akut radyasyon zehirlenmesinden feci şekilde can verdiler -ruhları şad olsun-, vücutlarının her yerlerinde radyasyon yanıkları oluştu o itfaiyecilerin. GERÇEKTEN bir sürü asker iki dakika süreyle vardiyalı olarak reaktörün çatısını temizlediler, ve o çatıya çıkıp o bayrağı astılar.GERÇEKTEN Sovyetler Birliği olayın üstünü kapatmaya çalıştı.Dava duruşmasında sanık olarak yargılanan Dyatlov ve beraberindeki iki kişi GERÇEKTEN dizidekine çok benziyorlardı ve o dava GERÇEKTEN gerçekleşti. Bunların hepsinin video kayıtları, fotoğrafları Youtube'da var.

mahmud-rauf

İngilizce Wkipedia'da Sovyetler Birliğinin olayın üstünü kapatmaya çalıştığı yazıyor.İnanmayanlar, özellikle İngilizcesi iyi olanlar gidip baksınlar. Senin yaptığın şu sinir bozucu yorum o dönemki insanların dizide gösterilen acıları çekmediklerini düşündürtüyor izleyiciye, ve böyle bir şeyin kesinlikle olmaması gerek.Bu diziyi izleyen herkesin dizide anlatılanların neredeyse tamamının gerçek olduğunu bilmesi gerekiyor.Sen de bilip bilmediğin konular hakkında yorum yapma, lütfen.

ege-gungormez

fark edemediğim için soruyorum hangi noktalarda uyuşmazlık ve sıkıntılar gördünüz aklınıza gelebilenleri yazarsanız sevinirim

ercannedio

Çernobil'deki patlama yüzünden ölen insan sayısı kaç gözüküyor ona bakın. Buradan bile o dönemki sosyalist rejiminin bişeyleri saklamaya çalıştığını görebilirsiniz.

antebellum

diziyi izlerken asıl eleştirinin üstteki yetkililere getirildiğini gördüm ki haklı bir eleştiriydi, ama sosyalizm eleştirisi göremedim tam olarak neye dayanarak böyle bir şey söylediniz? yani chernobyl felaketi kapitalist bir düzende de gerçekleşseydi yetkililer tarafından böyle tepkiler verilebilirdi.

eresbos

Adamlar faciayı 18 gün sonra sonra dünyaya haber vermişler buradan da mı anlaşılmıyor olayın üstünü örtmeye çalıştıkları.

Görüş Bildir