Charlie Hebdo Saldırısının Birinci Yıldönümü

 > 
57PAYLAŞIM

Fransa, dünyayı sarsan Charlie Hebdo saldırısının birinci yıldönümünü anıyor. Terör saldırısında 11 çalışanını yitiren Charlie Hebdo dergisi, birinci yıl anısına özel sayı çıkardı. Saldırıda yaşamını yitirenleri anan özel sayı 1 milyon adet basıldı.

Hep Bir Ağızdan "Je Suis Charlie" Diyen Dünyadan 49 Çarpıcı Fotoğraf - onedio.com
Hep Bir Ağızdan "Je Suis Charlie" Diyen Dünyadan 49 Çarpıcı Fotoğraf - onedio.com

Saldırının birinci yılı dolayısıyla France İnter Radyosu’na konuk olan Charlie Hebdo’nun Genel Yayın Yönetmeni Riss ise, laiklik vurgusu yaptı: “Charlie Hebdo her zaman laikliği savundu. Ve şu bir gerçek ki, bu fikri savunmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Hala saldırıya, şiddete uğramaya, sorgulanmaya ve köktencilik olarak sunulmaya devam ediyor. Herşey tersine döndü, alt üst oldu.”

Charlie Hebdo Saldırısı ve Sonrasında Fransa'da Yaşananlar - onedio.com
Charlie Hebdo Saldırısı ve Sonrasında Fransa'da Yaşananlar - onedio.com

Paris’te geçtiğimiz yıl, 7 Ocak sabahında, Said ve Şerif Kouachi kardeşler, dergi binasını basarak 8’i gazeteci, 11 kişiyi otomatik silahlarla tarayarak öldürmüştü.

Saldırıda dünyaca tanınan ünlü karikatüristler Cabu ve Wolanski ile Genel Yayın Yönetmeni Charb’ın da aralarında olduğu 8 gazeteci ve Charb’ın koruma polisi Ahmed Merabet de yaşamını yitirmişti.

Derginin her sayısını aldığını belirten bir okur, Charlie almaktan vazgeçmemek gerektiğini dile getirdi: “Bir yıl önce ne olduğunu hala hatırlıyoruz. Unutmamalıyız, çünkü hala devam ediyor. Kasım ayında aynı şey tekrar etti. Asla vazgeçmemeliyiz. Her hafta alıyorum, hiçbir şey değişmesin diye. Ama bu sayıyı özellikle anmak için almak istedim”

İşte Fransa'nın dört bir yanından Charlie Hebdo'nun yıldönümü sayısını okuyanlar:

Euronews

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir