Çeşit Çeşit Halüsinasyon Türleri ve Bunlara Sebep Olan Hastalıkları Bir Bir Açıklıyoruz!

0PAYLAŞIM

Birçok halüsinasyon çeşidi var peki siz kaçını biliyorsunuz? Öğrenmek için sizi içeriğe alalım. 👇

Öncelikle halüsinasyondan başlayalım. Halüsinasyon beynin yarattığı, gerçekte var olmayan şeyleri var saymaktır.

Peki kaç türlü halüsinasyon görülebilir, sırayla açıklayalım.👇

Görsel halüsinasyon

Olmayan şeyleri görme veya olanı yanlış görme olarak tanımlanabilir. Görünen şey bazen basit bir ışık veya şekilken bazen daha karmaşık görseller, insanlar, cüceler, böcekler veya kişinin beyni ne üretiyorsa onu görebilir. Bu durum halüsinasyonun görme çeşididir.

İşitsel halüsinasyon

Zihnin içinden veya dışardan olmayan seslerin duyulma durumudur. Kişi olmayan sesler işitir ve genelde bu sesler rahatsız edici şeyler söylemekte yahut emirler verme tarzında gerçekleşebilir. Halüsinasyonun en yaygın biçimde görülen çeşidi olan işitsel halüsinasyonu yakın zamanda sevdiğini kaybetmiş insanlar da deneyimleme durumu içinde olabilir.

Koku halüsinasyonu

Olfaktörel halüsinasyon olarak da adlandırılan bu durumda var olmayan ve genelde kötü kokular alınması şeklinde gerçekleşir. Dışkı, yanık, duman, çürük kokusu alınır. Bu halüsinasyonun yaşanması beyin tümörü, travma veya zehirlenme gibi durumlardan da kaynaklanabilir.

Tat alma halüsinasyonu

Gustatuar halüsinasyonu da denilen bu durumda yenilen şeyin gerektiği tatta olmadığını düşünme, metalik bir tat hissetme çeşididir. Bu halüsinasyon çeşidi şizofreni, epilepsi gibi hastalıklarının da belirtileri olabilir.

Dokunma halüsinasyonu

www.rikavon.co.il

Vücutta var olmayan şeylerin gezdiği hissidir. Genellikle böcek, örümcek vb. varlıkların gezdiği yahut batma, karıncalanma gibi hislerin olduğu sanılan halüsinasyon çeşididir. Uyuşturucu kullanımı sonucunda görüldüğüne rastlanmaktadır.

Somatik halüsinasyon

İç organlar başta olmak üzere vücutta yanma veya midede yılan vb. hayvanların gezdiği hissini tanımlayan halüsinasyon çeşididir.

Peki ama neden?

salom.com.tr

Şizofreni

Algılama ve düşünme yetilerinde meydana gelen bozulmaların sebep olduğu bir hastalık olan şizofreni hastalarının en çok yaşadıkları görme halüsinasyonudur. Hastaların %70'i görme halüsinasyonu yaşarken bunu %60'lık bir kısım ile işitsel halüsinasyon çeşidi takip ediyor.

Parkinson hastalığı

Genel olarak yaşlılarda görülen ve nörolojik bir hastalık çeşidi olan Parkinson hastaları görme halüsinasyonları yaşıyor. Hastalığın başında kişiler halüsinasyon olduğunun farkındayken hastalığın ilerleyen seviyelerinde bu ayrımı yapamaz hale gelirler.

Beyin tümörü

Bu hastalıkta tümörün beynin hangi kısmında olduğu önemlidir. Buna bağlı olarak yaşanan halüsinasyon çeşidi değişebilir. Örneğin tümör görme kısmında varsa hasta var olmayan şeyler görerek halüsinasyonun görme çeşidiyle karşı karşıya kalabilir.

Alzheimer

Beyinde hasar yaratarak doğru biçimde çalışmasını engelleyen alzheimer hastalığı ise halüsinasyon görme nedenlerinden biri.

Charles Bonnet Sendromu

Görme bozukluğu olan bu hastalık, kişilerin zamanla var olmayan görüntüleri, şekilleri görmelerine neden oluyor.

Epilepsi

Epilepsi hastaları da halüsinasyon durumunu yaşamaktadır fakat hangi halüsinasyon çeşidinin gerçekleşeceği, beynin hangi bölümünün etkilendiğine göre değişmektedir.

Alkol ve uyuşturucu kullanımı

Zararlı maddelerin kullanım miktarına bağlı olarak da halüsinasyonlar gerçekleşmektedir.

Uyku

funnyjunk.com

Uykuya dalarken (hipnogojik) veya uyanırken (hipnopompik) yaşanan zaman diliminde görülen halüsinasyonlardır. Düşme hissine, görme halüsinasyonlarına rastlanmaktadır.

Yüksek ateş

Genelde çocuklarda olmak üzere yüksek ateş de halüsinasyonlara sebep olan durumlardandır. Çocuklarda yüksek ateş kalıcı hastalıklara da yol açabilir.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce bu durumlara şahit oldunuz mu veya bir tanıdığınız var mı? Yorumlarda buluşalım.👇

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Tek Geliştirilebilir Zeka Türü Olan EQ'nuzu Arşa Çıkartarak Fark Yaratmanızı Sağlayacak Taktikler - onedio.com
Tek Geliştirilebilir Zeka Türü Olan EQ'nuzu Arşa Çıkartarak Fark Yaratmanızı Sağlayacak Taktikler - onedio.com
Gerçekten Aşk Nedir? Filozof Arthur Schopenhauer'dan Aşka Dair Duygusallıktan Uzak 14 Alıntı - onedio.com
Gerçekten Aşk Nedir? Filozof Arthur Schopenhauer'dan Aşka Dair Duygusallıktan Uzak 14 Alıntı - onedio.com
İlk Bakışta Klavyede Tuşlara Rastgele Basılmış Gibi Gözükse de Temelinde Müthiş Bir Mantık Barındıran 16 MBTI Kişilik Tipi - onedio.com
İlk Bakışta Klavyede Tuşlara Rastgele Basılmış Gibi Gözükse de Temelinde Müthiş Bir Mantık Barındıran 16 MBTI Kişilik Tipi - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet_ar85

Askerlik te var hakkari sınırda bitireli 10 yıl hala ağaçların arkasından birileri saklanarak koşuyor alıştım artık kimseye de söylemiyorum. Sonuçta biliyorum gerçek olmadığını...

bioshock

Annemi beyin tümöründen kaybettim.. içinizi rahatlatacak birşey söyleyeyim bir hastalık varsa dikkat etmenize gerek kalmıyor bangır bangır buradayım diyor bunları okuyup korkmayın sadece çatal bıçağı ters tutmak ve oldu ki yaptı devam ediyormu ters tutarak denemeye gibi belirgin hatalar varmı yada anormal çıkışlar olabilir ortamda yanık kokusu var gibi

eylul-zengin

başın sağolsun kardeşim...

aytunc

Allah rahmet eylesin dostum. Bende babamı beyin tümöründen kaybettim kesinlikle sana katılıyorum. İlk farkettiğimde cebinde çakmağını arıyor fakat bulamıyordu elini cebine attım ve çakmak oradaydı. Sonrası çok hızlı ilerleyen semptomlar ve kaçınılmaz son...

bioshock

çok güzel özetledin yaşadığımızı.. Gliobastoma Grade 4 hekim varsa okuyan bilir daha beteri yok resmen.. başın sağolsun

Görüş Bildir