Görüş Bildir
Haberler
'Cemaat HSYK Seçimlerine Müdahale Ediyor'

'Cemaat HSYK Seçimlerine Müdahale Ediyor'

Ulaş
01.10.2014 - 22:04
İçeriğin Devamı Aşağıda

Adalet Bakanı Bozdağ, 12 Ekimde yapılacak HSYK seçimlerine Fethullah Gülen Cemaati'nin müdahale ettiğini söyledi. 'Cemaat kendi adamlarını seçtirmek istiyor. Bu hâkim ve savcıların kendi seçimidir, Cemaat'in değil' dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Meclis'teki resepsiyonda 12 Ekim'deki HSYK seçimlerini değerlendirdi. Bozdağ şöyle konuştu:

'Bu seçim hâkim ve savcıların kendi seçimidir. Kendileri hakkında son ve kesin kararı verecek yetkiye sahip üyeleri belirleyecekler. Sandıktaki sonucu herkes görecek. Şimdiden hayırlı olsun. Cemaat kendi adamlarını seçtirmek istiyor. Hükümeti de bunun içine sokmaya çalışıyor. Türkiye'deki hâkim ve savcıların seçimine Cemaat aktif bir şekilde müdahil olmaya çalışıyor. Tüm gücüyle çalışıyor. Bu hâkim ve savcıların kendi seçimidir, Cemaat'in değil. Hâkim ve savcılar son ve en doğru kararı kendileri verecek. Türkiye'de cemaat yargısı olmaz.'

Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen'in iadesi konusunda ise, 'Kırmızı bülten konuları idari tasarruf değildir. Herhangi bir mahkeme kararı olduğunda söz konusu olabilir. Şu anda bize gelen herhangi bir mahkeme kararı yok' diye konuştu.

HSYK seçimleri Hükümet ile Fethullah Gülen Cemaati kavgasının gölgesinde yapılacak. Hem Yargıtay hem de Danıştay'daki HSYK üyeliği seçiminde hükümetin desteklediği adaylar kazanamamıştı. Son olarak Danıştay'da YARSAV'ın desteklediği Taci Bayhan ile bağımsız aday Şaban Işık'ı HSYK'nın yeni üyeleri olarak seçmişti. Hükümete yakın Yargıda Birlik Platformu destekli bir üye ise yedek üyeliğe seçilmişti.

12 Ekim'de yapılacak kritik HSYK seçimlerinde üyelik için 45'i adlî, 16'sı idari yargıdan 61 aday yarışacak.

  • Al Jazeera
Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/boz...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
itsasin

devletin içine cemaat girmiş buna kargalar bile güler diyenlerden bir beyan daha