Canlı Yayında Kızların Görücü Usulü Evlendirilmesi Gerektiğini Savunan Sevda Türküsev, Deniz Akkaya'yı Çıldırttı

435PAYLAŞIM

Duyduklarım karşısında şok yaşıyorum...

Sevda Türküsev'i tanımıyor olabilirsiniz. Zira biz de kendisini yaptığı işlerle değil, insanların hayatlarına uzattığı dili ile tanıyoruz.

Kısa bir hatırlayalım kendisinin tepki çeken açıklamalarını. Özgecan Aslan cinayeti sonrası Twitter'da başlarından geçen taciz olaylarını #sendeanlat etiketi ile paylaşan kadınlara yönelik "Susun ve doktora gidin. Hayat dizi değil. Kendinize gelin, dizilerdeki gibi kahraman mı olacaksınız sanıyorsunuz?" sözlerinin sahibi kendisi.

Hadise için sarf ettiği, "'Cesurca poz verdi’ demişler. Halk dilinde ona bir tarafını göstermek denir! Cesurca pozlar adı altında kadınlara soyunmayı bilinçaltında meşrulaştırdılar. Şu dönemde gerçek cesaret, edebinle giyinmek oldu!” sözleriyle de kadınların tepkileriyle karşılaşmıştı kendisi.

İşte gazeteci ve yazar Sevda Türküsev, Uçankuş TV'de yayınlanan Canlı Masa programında "görücü usulü evliliğin ülkemizin bir değeri olduğunu ve görücü usulü evlilikler azaldıktan sonra şiddetin arttığını" söylemesiyle bugün yeniden gündeme geldi.

Türküsev'in, "Görücü usulü evlilikler varken kadına şiddet bu ülkede bu kadar rakamlarda değildi. Çünkü görücü usulünde gelenekler vardır. Aileler birbirlerini araştırır ve bir referans vardır. Ne zaman serbest yaşama, evlilik öncesi yaşama geçildi; flörtlere başlanıldı... Bu rakamlar o zamandan bu zamana arttı. Bence görücü usulü evlilikler çok daha sağlıklı" sözlerinin ardından programın sunucusu Deniz Akkaya tepki gösterdi.

Akkaya, "Pek tabii ki insanlar flört edecek ve birbirlerine uygun olup olmadıklarını anlayacaklar. Tabii ki de iki kişi birbirine uyumlu mu diye birbirine bakacak. Benim anam babam benim gideceğim adamın huyuna değil malına bakar. Ben böyle bir şey kabul edemiyorum." sözleriyle Türküsev'e çıkıştı.

Kadına şiddet ile görücü usulü evliliğin bir bağlantısı olmadığını savunan Akkaya, "Kadına şiddet o zaman da vardı ancak Twitter ve sosyal medya olmadığı için bunları bilmiyorduk. Sizin eskiden böyle bir şey yok demeniz çok trajikomik. Görücü usulü evlenmek kadar kötü bir şeyi nasıl desteklersiniz? Görücü usulü gibi bir avamlığı ben destekleyemem. Senin dediğin görücü usulünde kadına fikri sorulmuyor. Bu adamla ben evleneceğim, ben yatağa gireceğim, ben çocuk yapacağım buna niye anam babam karar veriyor? Yazıklar olsun, kız çocuklarını mahveden zihniyetler sizsiniz işte." sözleriyle adeta çıldırdı.

Akkaya'nın "Kız çocukları görücü usulü ile evlenmeyecek bu ülkede. Kız çocukları kimi seviyorsa onunla evlenecek sözlerine karşılık Türküsev, "Görücü usulü bizim örfümüz adetimiz. Görücü usulünde aileler tanıştırır, erkek ve kızın bir ay bir buçuk ay yemek yemeleri sağlanır. Birbirlerinden elektrik alıyorlar mı bakılır. Kıza ve erkeğe evlenmek istiyor musunuz diye sorulur." diyerek sözlerinin arkasında olduğunu savundu...

"Görücü usulü evlilik bitti ve serbest yaşama başlandı. Bununla da kadına şiddet ve cinayet arttı. Ten uyumu diye bir saçmalık yok. Deniz hanım siz desteklemiyorsunuz diye bu ülkenin bu değerine laf söyleyemezsiniz. Siz evlilik öncesi ilişkiyi öneren bir insansınız ben de bunu desteklemiyorum" diyen Türküsev'e Akkaya, "Bağnazlığın bu kadarı da fazla!" diyerek tepki gösterdi!

Tansiyonun hiç düşmediği bu tartışmanın tamamını da buraya bırakalım.

Nutkum tutuldu gerçekten Türküsev'in söyledikleri karşısında... Bir yazar, sosyal medyanın kadınların sesini duyurma gücünün farkında olmak yerine, kadına şiddetin arttığını savunuyor ve bunu evlilik öncesi ilişkiye bağlıyor... Gerçekten inanılmaz!

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Ahlaksızlık Sizin Kafanızda! Sahne Kıyafeti Açık Olduğu İçin Eleştirilen Hadise Sonunda Patladı, Ebru Polat'tan Destek Geldi! - onedio.com
Ahlaksızlık Sizin Kafanızda! Sahne Kıyafeti Açık Olduğu İçin Eleştirilen Hadise Sonunda Patladı, Ebru Polat'tan Destek Geldi! - onedio.com
Yeni Şafak Yazarından Kadınlara: 'Susun ve Doktora Gidin' - onedio.com
Yeni Şafak Yazarından Kadınlara: 'Susun ve Doktora Gidin' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dogus-topaloglu

Bu tarz bi durumda dünyanın gelişmiş ülkelerini ele alın oralarda kadına verilen değeri, evliliklerin başarı ortalamasını, çocukların sosyal refah düzeyinin ortalamasını alın görücü usulümü fazla yoksa bireyin kendi kararı ve tercihleri doğrultusunda yaptığı eş seçimlerimi fazla görürsünüz..

bunedio.net

yanlız gorucu tanımını yanlış bılıyorsunuz zorla evlılık değılkı. aıleler çevresınde gozu tuttuğu kışıyı çocuğuyla tanıştırır çocuk severse evlenır zorlama yok

tipik-biri

Çocuk severse değil de her iki tarafta birbirini severse diyelim. Demek istediğinizi anladım, günümüzde Güney Kore'de görücü usulü yemek randevusuna çıkıyorlar. Aileleri, arkadaşları vasıtasıyla oluyor bu. Hatta bildiğim kadarıyla bunun için çöpçatanlık şirketleri bile var. AMA maalesef bizim ülkemizde görücü usulü genellikle fikrine önem vermeden ve zorlama ile oluyor, hele ki geçmiş dönemlerde. Sevda hanımın mantığına bakarsak taş devrinde kimse kimseyi öldürmüyordu bile(!) "Gözlerini elinle kapadığında var olanlar yok olmuyor, sadece sen göremiyorsun" Sevda hanım bunu anlayamamış eskiden ülkemizdeki görücü usulü hakkında.

edwardo

Bu kadın bir yerlere kendine duyurmaya çalışıyor. Nagehan Alçı'nın farklı versiyonu

fbc

Kadına şiddet artıyor bu bir anda olmadı kademe kademe her taraftan desteklendi. Suçlular suçsuz sayıldı. Erkek eşini dövebilir diye dini yalanlar konuşuldu. Az gelişmiş insan hayvanlarının erkekleri de şiddeti sürekli artırdı baktı kadının sığınacak hiç yeri yok daha fazla ileri gitti. İnsanlar güven ortamında değil. Ekonomik bir bunalım da var. Bu durumda daha kolay saldırganlaşan eğitimsiz ve cahil erkekler eşlerine sözlü ve fiziksel saldırılarını arttırdı. Bu saldırılar artıkça hiç bir şey olmadığını fark etti ve kendini yenilmez sanırcasına masum kadınların canlarını aldılar.

efe-guvensel

deniz akkaya görücü usulünü çok yanlış anlamış

Görüş Bildir