Bütün Dünya Ülkelerinin Acilen Örnek Alması Gereken, Hayran Olunası Finlandiya Eğitim Sisteminin 14 Özelliği

238PAYLAŞIM

Araştırmalara göre, Finlandiya'daki öğrenciler bütün dünyada en mutlu olanları. Diğer ülkelere göre okulda en az okulda onlar zaman geçiriyor ve ev ödevlerine günlük en fazla 30 dakika ayırıyorlar. 

Biz de sizler için bu muazzam eğitim sisteminin özelliklerini derledik. Gelin bakalım...

1. Her şey ücretsiz.

Finlandiya'da eğitim tamamen ücretsiz. Eğitimin dışında, Finlandiya'daki insanlar öğle yemeklerine, kitaplara, gezilere ve diğer okul ihtiyaçlarına da ücret ödemiyor. Eğer öğrenci okuldan en az 2 km uzakta oturuyorsa, ücretsiz olan okul servisi ile gidip geliyor. Bütün bunlar ülke tarafından karşılanıyor ve ülkü gelirinin % 12.2'den fazlası eğitim için harcanıyor.

2. Her öğrenciye bireysel yaklaşılıyor.

Öğrencilere, yeteneklerine göre farklı görevler veriliyor. Fiziksel ve zihinsel özellikleri farklı olsa bile öğrenciler birlikte okuyorlar. Eğer bir öğrenci, herhangi bir şeyi yapamazsa, öğretmeni ona özel ders veriyor. Bunların dışında öğrenciler için farklı yabancı diller öğrenme imkanı da sunuluyor. Öğrenci bir dersi kendisi için yararlı bulmazsa ya da hoşuna gitmezse, kitap okuyabiliyor.

3. Puanlar öğrenciler tarafından veriliyor.

Finlandiya'daki derecelendirme sisteminde 10 puan var ve 3. sınıfı bitirmeden önce notlandırma yok. 3. sınıftan, 7. sınıfa kadar, "daha iyi olabilir" den "harika"ya kadar sadece sözlü puanlama var. En güzel kısmı ise sadece öğrenciler notlarını biliyor.

4. Derse pijamalarıyla gelebiliyorlar.

Finlandiya'da üniforma yok. Öğrenciler derse nasıl giyinip gelmek isterse, öyle geliyor. Bu yüzden sınıfta ayakkabıları olmadan sadece çorapları ile duran öğrenciler görebilirsiniz.

5. Ders sırasında öğrenciler yerde ya da koltukta oturabiliyor.

Öğrenciler sıralarda oturmak zorunda değil. Kendilerini nerede rahat hissederlerse, dersi orada oturarak dinleyebiliyorlar. Eğer hava sıcaksa, dışarıdaki çimlerde ya da amfi tiyatro şeklinde hazırlanmış banklarda ders işliyorlar.

6. Çok çok az ev ödevleri oluyor.

Finlandiya'daki öğretmenler, öğrencilerin ödev yapmak yerine ailesi ile vakit geçirmesini ve dinlenmesini istiyorlar. Ev ödevleri genelde çok eğlenceli oluyor ve çok az zamanlarını alıyor. Örneğin, eğer ders Tarih ise, öğrenci dedesi ile 50'lerde hayatın nasıl olduğu hakkında röportaj yapıyor ve modern zamanlar ile arasındaki farkları buluyor.

7. Her zaman sınav yok.

Öğretmenler, "Öğrenciler, hayata ya da sınavlara hazırlanabilirler. Biz ilkini seçiyoruz."diyor. Bu yüzden okullarda sınav yapmıyorlar. Öğretmen kendi tercihine göre isterse test verebiliyor. Finlandiya'daki tek zorunlu sınav, öğrenciler 16 yaşına gelip, ortaokulu bitirdiklerinde yapılıyor.

8. Finlandiya'daki okullarda ders işleme şekli tamamen farklı.

Finlandiya'da eğitim sisteminde bir değişiklik yapıldı. Artık okullarda geleneksel derslerin dışında, gündem olan konular da anlatılıyor. Derslerin dışında, 6 hafta süren bir süreç oluyor, öğrenciler bir konuya farklı bakış açıları ile yaklaşıyorlar.

9. Dünyadaki en uzun teneffüslere sahipler.

Ders ne kadar eğlenceli olursa olsun, öğrenciler için her zaman teneffüsler daha ilgi çekicidir. Finlandiya'da ders araları 15 dakika sürüyor.

10. Finlandiya'daki öğretmenler de eğitim sistemi kadar coollar.

Finlandiya'da öğretmen olmak biraz zor. Birçok aşamadan ve mülakattan geçmeleri gerekiyor. Öğretmenlerin aylık ortalama gelirleri ise 3,500 euro. Finlandiya'da öğretmenlik olmak çok saygın bir meslek. Çok katı bir sistemleri yok, öğretmenler hangi kitapları ve programları kullanacaklarına kendileri karar veriyorlar.

11. Öğrencilere genelde hayat boyu ihtiyaçları olacak şeyler öğretiliyor.

Yüzme derslerinde, boğulan bir insanı tanımayı öğreniyorlar. Ev idaresi derslerinde, yemek yapmayı, dikiş dikmeyi ve örgü örmeyi öğreniyorlar. Doğaya özen göstermeyi de öğrendiklerini göz ardı edemeyiz. Bu arada Finlandiya'da okuyan öğrenciler kolaylıkla İnternet sitesi ve portföy kurabiliyorlar.

12. Bütün okullar eşit derecede iyiler.

Finlandiya'da gideceğiniz okulu seçmenize gerek yok. Herkes evine en yakın okula gidiyor çünkü hepsi aynı derecede iyiler. Nerede yaşadıkları fark etmeksizin, bütün öğrenciler kaliteli okullara gidiyorlar.

13. Öğrenciler, öğle aralarında yiyecekleri yemekleri kendileri seçiyorlar.

Finlandiya'da okul yemekleri çeşit çeşit ve ücretsiz. Yemek menüsü 1 ay önceden okulun İnternet sitesinde yayınlanıyor. Bu sayede öğrenciler istedikleri yemekleri seçebiliyorlar. Bu arada menüde hem diyet hem de vejetaryen yiyecekler de mevcut.

14. Okullarda yatılı partiler yapılıyor.

Bazen öğrenciler pijamalarını getirerek, öğretmenleri ile birlikte okulda kalıyorlar. Film izliyorlar, oyun oynuyorlar, spor yapıyorlar ve uyuyorlar. Daha sonra sabah olduğunda kahvaltı yapıyorlar.

Bonus: Köpeklere kitap okumak...

Kütüphanelerde özellikle eğitilen "okuyan" köpekler var. Bu köpekler çocukların yanlarına oturuyor, kitap okumalarını dinliyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen_of_the_7_kingdoms

ee,kamera nerde?böyle bi dünya mı var?

semasamur

bizim okulda bir kez gözetmeniz sınav yaptılar ve ilk kez bu kadar güzel ve sessiz bir sınav geçirdik iyi tarafı ise okulumuz bunu devam ettirmeyi düşünüyor:)))

aysumune

Seviyeyi aya çıkarmışlar, ne desek boş

gzm-ynklr

Çok iyi bravo.

willow-green

Ruya gibi ya. 😍😍😍 Keske gelecekteki cocugum boyle imkanlara sahip olabilseydi.

Görüş Bildir