Bulaştığı Hayvanı Zombiye Dönüştüren Virüs 'Zombi Geyik Hastalığı' ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

34PAYLAŞIM

Bu haber size ilk başta bir korku filmi senaryosunun başlangıcı gibi gelebilir. Fakat zombi geyik hastalığı bir gerçek ve ABD'de giderek yayılmaya başladı. CWD denilen hastalık bulaştığı hayvanı bazen bitkin, zayıflamış bazen de oldukça agresif hale getirebiliyor. Sizler için detayları All That is Interesting'den derledik.

Kaynak: https://allthatsinteresting.com/chronic-...

Zombi geyik hastalığı (CWD) nedir?

Kronik telef edici hastalık olarak da ifade edilebilen bu hastalık, bir virüs yoluyla bulaşıyor ve hemen hemen tüm geyik türlerini etkiliyor. Beyinde bulunan bir proteinin normal nöronları öldürmeye başlaması ile gelişiyor ve genellikle ölümle sonuçlanıyor. 

Bulaşan hayvan zayıflamaya başlıyor, ağzından sıvı akıyor, beyin çalışması giderek yavaşlarken kimi zaman agresifleşiyor.

CWD hastalığına yakalanmış bir geyik örneğini bu fotoğafta görebilirsiniz. CWD ilk olarak Colorado eyaletinde 1960'lı yıllarda görülmüştü; şimdi ise 251 farlkı ülkede virüs taşıyan geyikler var.

CWD'nin gözle görülür semptomları başlamadan önce virüs vücutta 1 yıla kadar durabiliyor. 

Zombi geyik hastalığının bulaşması ile hayvanlar arasındaki temastan, dışkı ya da virüs bulaşmış su ya da yem yemekten meydana geliyor. Hastalık için henüz herhangi bir tedavi ya da önleyici aşı yok.

Peki 'zombi geyik hastalığı' önce ABD sonra da dünya için neden büyük bir tehlike arz ediyor?

Kronik telef hastalığı belirli bir bölgede ortaya çıktıktan sonra, risk uzun süre o bölge için sürmeye devam etmektedir. Hastalık hızlı bir şekilde bulaşabilir ve enfekte bir geyik öldüğünde bile, enfekte olmuş leş ile temas eden diğer hayvanlar için bir risk oluşturur.

CWD'li bir hayvanı teşhis etmek kimi zaman oldukça zordur, çünkü yetersiz beslenme gibi sıradan bir durum da dahil olmak üzere diğer hastalıklarla benzer semptomları paylaşır. Hastalığı teşhis etmenin zor doğası (özellikle vahşi topluluklarda) yayılmasını kolaylaştırır, çünkü önlem alınması hemen hemen imkansızdır.

ABD ve virüsü bulunduran ülkeler şimdilik vatandaşlarından hasta hayvanlar ile ilgili dikkatli olmalarını ve gecikmeden ihbar etmelerini istiyor.

Peki bu nörolojik hastalık insanları etkileyebilir mi?

Öncelikle, henüz insanlarda kaydedilmiş herhangi bir zombi geyik hastalığı vakası olmadığı belirtilmelidir.

Fakat bir zamanlar deli dana hastalığının insanlara bulaşacağı tahmin edilmediği gibi, bu hastalıkta da oldukça dikkatli olunması gerekiyor.

Minnesota Üniversitesi'nin bulaşıcı hastalıklar araştırma merkezi başkanı Michael Osterholm şöyle anlatıyor;

"Önümüzdeki yıllarda enfekte olmuş geyiklerin etini tüketen insanlara kronik telef hastalığının görmek oldukça mümkün. Bunlar da açıkça yüzümüze vuracak ve göz ardı edilemeyecek sayılara ulaşacak." 

Uzmanlar şimdilik hasta hayvanlara temas ederken oldukça dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

Minnesota Üniversitesi veterinerlik bölümünden profesör Jeremy Schefers ise şöyle demiş, 

"Bu hastalıkla başa çıkabilmek için daha farklı bir yol izlemeliyiz. Öncelikle virüsün tespiti konusunda daha hızlı çalışan bir test bulmamız gerek."

Zombi geyik hastalığındaki ilerleme, deli dana hastalığına yol açan protein ile büyük yakınlıklar gösteriyor. Bu yüzden insana geçmesi riski oldukça korkutucu.

Vahşi yaşam hastalıkları uzmanı ve çevrebilimci Krysten Schuler'e göre zombi geyik hastalığı oldukça ciddi bir durum ve insanların bilinçli olması gerekiyor.

"Bilim insanları şimdilik türler arasında bulaşma olmayacağına inanıyor. Fakat bir hastalığın bir türden diğer türe sıçraması genellikle çok kısa sürede gerçekleşen bir durum."

Hastalık ABD'nin 24 eyaletine yayılmış durumda, ülkemizde ise herhangi bir kayıt altına alınmış vaka bulunmuyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
post-apokaliptik

Bugüne kadar, insanlarda Kronik Tükenmişlik Hastalığının ortaya çıktığına dair güçlü bir kanıt yoktur ve insanlara hastalığa yol açan prionların bulaşıp bulaşmadığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, yapılan deneysel çalışmalar, hastalığın insanlar için risk teşkil edebileceği endişesini ortaya koymakta ve insanların hastalığa maruz kalmasının önlenmesinin önemli olduğunu göstermektedir. Herhangi bir prion hastalığının, potansiyel olarak Kronik Tükenmişlik Sendromu ile enfekte geyik veya elk etiyle temas etme riski yüksek olan kişilerde daha yüksek oranda ortaya çıkıp çıkamayacağını belirlemek için ek çalışmalar devam etmektedir. Doğal flora zombi geyik hastalığına yakalanmış olan hayvanlar açısından değerlendirilmelidir. Not olarak 1997’den beri, Dünya Sağlık Örgütü bilinen tüm prion hastalıklarının ajanlarının insan besin zincirine girmesini önlemenin önemini tavsiye etmektedir.

post-apokaliptik

Bugüne kadar, insanlarda Kronik Tükenmişlik Hastalığının ortaya çıktığına dair güçlü bir kanıt yoktur ve insanlara hastalığa yol açan prionların bulaşıp bulaşmadığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, yapılan deneysel çalışmalar, hastalığın insanlar için risk teşkil edebileceği endişesini ortaya koymakta ve insanların hastalığa maruz kalmasının önlenmesinin önemli olduğunu göstermektedir. Herhangi bir prion hastalığının, potansiyel olarak Kronik Tükenmişlik Sendromu ile enfekte geyik veya elk etiyle temas etme riski yüksek olan kişilerde daha yüksek oranda ortaya çıkıp çıkamayacağını belirlemek için ek çalışmalar devam etmektedir. Doğal flora zombi geyik hastalığına yakalanmış olan hayvanlar açısından değerlendirilmelidir. Not olarak 1997’den beri, Dünya Sağlık Örgütü bilinen tüm prion hastalıklarının ajanlarının insan besin zincirine girmesini önlemenin önemini tavsiye etmektedir. Kaynak:

alpaslan-kaya2

bu hırs ne ya birgün herkez ölücek sonuçta

alpaslan-kaya2

iyi dikkat edin gölgeleri yok boynunu çeviriyor gölgesi yok clickbait

corpse-bride

ınsan nüfusununda uremesıne enınde sonunda doga tepkı gosterecek zaten mantarmıydı neydı fazla yayılınca kendı kendını yok etmeye baslıyordu bızde oyle olacagız elımde ımkan olsa ınsanların buyuk kısmını kısırlastırırdım utopıa dızısındekı gıbı

feyk

normalde dogada bir canli asiri urediginde bu isi hastaliklar yapar. bir ekosistemde tek tur asiri urediginde ayni zamanda aralarinda hastaliklarin bulasmasi icinde uygun ortam yaratmis olur, eninde sonunda bir salgin bas gosterip kalabalik icinde hizla yayilarak asiri nufusu temizler, tek bir turun her yere hakim olmasini engelliyerek dogadaki canli cesitililigini saglar. 14 ve 15. yuzyillarda kara vebanin yaptigi tam olarak buydu ama sonrasinda insanlar teknolojik olarak ilerleyip bu donguyu kirdilar, doganin kontrol mekanizmalarinin disina ciktilar. bilim ve teknoloji ile tanrisal seviyede bilgilere ve guclere ulasarak doganin otesine geciyoruz ama sorun suki o gucleri dogru kullancak olgunlukda degliz, ozumuzde hala memeli bir hayvaniz, aklimiz gidisatin sonunu goruyor olsada hala hayvani icgudulerimizi kontrol edemeyip asiri uruyoruz, gozgore gore dunyayi felakete surukluyoruz.

Gizli Kullanıcı

Lütfen bana dokunma olmayan cocuklarıma üzüldüm yazını gördükten sonra...

Görüş Bildir