Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bugün Ekmek Su Kadar Doğal Olmasına Rağmen Bir Zamanlar Sapkınlık Olarak Görülen 13 Durum

262PAYLAŞIM

Belki de bütün bunların asıl düşündürmesi gereken şey şu: Bugünün anormali de gelecekte normalleşebilir. 

1. 19. yüzyılda yatakta kitap okumak ölümcül bir aktiviteydi. Hatta bir gazetede “Bu korkunç felaketten uzak durun” tarzı bir yazı bile çıkmıştı.

Neden mi? Yatağın yakınındaki mumların kitabı tutuşturmasından ve evde büyük bir yangına sebep olmasından korkuluyordu da ondan.

2. Kahve her zaman sabahların vazgeçilmezi değildi. 16. yüzyıl Mekke’sinde politik ayaklanmalara sebep olabilecek bir içecek olarak görülüyordu ve bir süre sonra yasaklandı.

17. yüzyıl Avrupa'sındaysa İslami kökenlerinden dolayı “şeytanın içeceği” olarak adlandırılmıştı.

3. Yağmurun durmak bilmediği Londra’da şemsiye hayati bir eşya şüphesiz. Ama 1700’lerde öyle değildi. Çok fazla ‘Fransız işi’ görülüyor ve sürekli tefe konuyordu.

Londralılar sokakta şemsiyeyle gezmeye cesaret edemiyordu.

4. Bugünkü modern bikininin ilk tasarımı o zamanlar için o kadar sıra dışı ve utanç vericiydi ki yaratıcısı Louis Reard onu giydirebileceği bir manken bulamadığı için bir striptizciyle anlaşmak zorunda kalmıştı.

Aynı dönemde bikini giymek Vatikan tarafından günah olarak nitelendirildi. Hatta ABD’deki bazı eyaletlere 1940’lara kadar bikini giymek yasaktı.

5. Faizle borç vermek ve bu yolla gelir elde etmek Kuran’da ve İncil’de yasaklanmıştır. Fakat bugün adına kısaca bankacılık deniyor.

6. Alışveriş arabaları 1937’de icat edildiğinde büyük tepkilerle karşılaştı. Erkekler bu aleti erkekliklerine sığdıramadılar, kadınların tepkisiyse “Puset sürerken bu arabaları nasıl kullanacağız” oldu.

Bu arabalara ilk kullanan market, arabaları müşteriler için sürecek personel istihdam etmeye başladığında problem çözüldü.

7. 1900’lere kadar çoğu insan geceleri zehirli zannediyordu. Geceleri asla dışarı çıkmıyor, camları da sıkı sıkı kapatıyorlardı.

Sonradan zehirli olanın gece değil, gece ortaya çıkan böcek ve sivrisinekler gibi nokturnal canlılar olduğu fark edildi ve bu saçma bahis geride bırakıldı.

8. Bugünün tartışılmaz ihtiyacı olarak görülen zorunlu eğitim, 20. yüzyıl başlarında ABD’deki bazı kesimler tarafından muhalefetle karşılandı.

Çünkü zorunlu eğitimin ABD’nin kuruluş ilkeleriyle ve özgürlük prensibiyle çeliştiğini düşünüyorlardı. Tabii bazı aileler ise çalışarak evi geçindiren çocukları için bu endişeyi yaşadılar.

9. Bildiğiniz üzere matbaanın kullanılmaya başlamasının ardından kitaplar kolaylıkla seri üretilmeye başlandı. Bazı bilim insanlarıysa bu durumun medeniyeti ortadan kaldıracağını düşünüp paniklediler.

Zira herkesin istediği kitaba kontrolsüz biçimde ulaşabilmesi ancak barbarlık yaratabilirdi.

10. 1920’lerden itibaren hızla yaygınlaşmaya başlayan otomobiller bile bir zamanlar ahlakı bozduğu gerekçesiyle tepki gördü.

Bazı insanlara göre otomobiller gençleri dinden uzaklaştırıyor ve sürekli seks yapmalarına imkan tanıyordu. Sık sık otomobil kullanan gençler ailelerinin sözlerini dinlemiyor ve derslerini ihmal ediyordu. Sanırım tarihte gençlerin ahlakını bozduğu düşünülen bir şeyler hep bulunmuş.

11. ATM’ler ilk piyasaya sürüldüğünde herkes onlardan nefret etti. Hatta New York’ta oldukça merkezi bir noktaya konulan bir ATM’yi 6 ay boyunca neredeyse kimse kullanmadı.

12. Tiyatronun kalbinin attığı İngiltere’de tiyatro gösterisi yapmak, bir zamanlar yasaktı.

17. yüzyılın ortalarında İngiliz tiyatrosu, ahlaksızlık ve inançsızlık yaydığı gerekçesiyle parlamento tarafından yasaklandı. Tiyatroseverlere de tövbe etmeleri salık verildi.

13. Ampulün icadı İngiliz hükümeti tarafından şöyle karşılandı: “Atlantik'in ötesindeki dostlarımıza göre bir icat, fakat pratik ve bilimsel insanın ilgisine mazhar olamaz.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

#9 u haklı buldum. Rok gibilerin yetişmesinden bahsetmişler. #10 umarım doğrudur. Hemen araba almaya gidiyorum 😆😆 Türkiyede araba fiyatları bu yüzden mi yüksek acaba🤔🤔

hipergrafi

Satranç ve kahve. Fıkra gibi ama bir zamanlar Hristiyanlar islami bir gelenek olduğu, Müslümanlar ise kafir icadı olduğu gerekçesiyle yasaklamış. Şu an ise iki medeniyette kendine mal etmeye çalışıyor

gunec71

Yunanlılar onu da sahiplendi...

miragerr

İnsanlar her çağda bilime ve bilgiye karşıymış bak bunu bildiğim iyi oldu. Şu an ki gerzeklikleri açıklıyor.

semih-kurnaz

#7 İnsanlar bu kadar da salak olamaz artık diyecektim, gece çıkan böceklerin zehirlediklerini duyunca bir rahatladım çünkü 21. yy'da yaşıyoruz ve insanlara kabus yaşatacak düzeyde zehirli bir ortam oluşturacak yoğunluğa ulaşacak düzeyde ise galiba 10 bin yıl öncesinde falan gece vakti ortalık kaos alanına dönüyordur herhalde..

papichulopapichulo

dogru demisler moruq herkes her turlu bilgiye ulasamamali. Internet de oyle herkes helip konusabiliyor. Olmamali boyle bir sey bilgi kirlilikiliklikiigi her yerde Serdarrr serdar aHHHaaahHHHHH oyle vurma

Görüş Bildir