Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tuvalet Bulmanın Bile Lüks Olduğu 17 Ülke

 > 
329PAYLAŞIM

Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı rapora göre üçüncü dünya ülkeleri olarak adlandırdığımız, genelinin Afrika'da olduğu ülkelerde yaklaşık iki buçuk milyar insan kişisel ihtiyaçlarını giderecek hijyenik tuvaletler bulmakta zorluk çekiyor. 1990'dan bu yana ise yaklaşık iki milyar insanın temiz ve hijyenik tuvaletlere ulaşması sağlandı fakat bu sayı dünya nüfusunun %68'lik bir kısmına tekabül ediyor. 2000'lerde ise bu oranın %77'lere çıkartılması amaçlandı.

Kaynak: https://agenda.weforum.org/2015/07/these...

1. Orta Afrika Cumhuriyeti

Afrika kıtasının ortasında yer alan 5 milyon nüfusu olan bu ülkede nüfusun %21.8'lik bir kısmı tuvalet kullanabilmekte.

2. Mozambik

Afrika kıtasının güneydoğusunda yer alan 25 milyon nüfuslu Mozambik Cumhuriyeti'nde nüfusun %20.5'i tuvalet kullanabilme şansına sahip.

3. Gine

Afrika kıtasındaki geçmişte Fransız sömürgesi olan 12 milyon nüfuslu Gine Cumhuriyeti'nde tuvalet kullanabilen nüfusun oranı %20.1'dir.

4. Benin

Afrika kıtasının batısındaki, geçmişte Fransa sömürgesi olan bu 10 milyon nüfuslu ülkede tuvalet kullanabilen insanların oranı %19.7'dir.

5. Burkina Faso

Batı Afrika'da bulunan ve denize kıyısı olmayan 17 milyon nüfuslu bu ülkenin ise nüfusunun sadece %19.7'lik bir kısmı tuvalet kullanabilme imkanına sahip.

6. Uganda

Yine Afrika kıtasında olan Uganda denize kıyısı olmayan ülkelerden bir tanesi olup nüfusu yaklaşık olarak 35 milyon civarındadır ve bu ülkede de herkes tuvalet kullanamıyor. %19.1'lik bir oranda kalıyor..

7. Papua Yeni Gine

Avustralya kıtasında bulunan bu devlet Yeni Gine adasının doğusunu ve çevre adaların bir kısmını kapsar. Nüfusu yaklaşık 6 milyon olan bu ülkede ise tuvalet kullanabilme oranı biraz daha azalmış ve %18.9 olmuştur.

8. Liberya

Afrika'nın batı kıyısında yer alan Liberya Cumhuriyeti'nin yaklaşık 4 milyon olan nüfusunun %16.9'luk bir kesimi tuvaletleri kullanabiliyor ne yazık ki..

9. Eritre

Doğu Afrika'nın kuzeyinde olan Eritre'nin nüfusu 6 milyon küsürdür. Burada tuvalet kullanımını nüfusun %15.7'lik bir kısmı gerçekleştiriyor.

10. Tanzanya

Afrika'nın orta doğu bölgesinde yer alan 50 milyon nüfusu olan bir ülkedir. Tuvalet kullanımı ise nüfusun %15.6'sı ile sınırlı kalmıştır.

11. Gana Cumhuriyeti

Sahilleri ile büyüleyen, Afrika'nın batısında bulunan 26 milyon nüfuslu Gana'da ise nüfusun sadece %14.9'luk bir kısmı tuvalet kullanabiliyor.

12. Sierra Leone Cumhuriyeti

Batı Afrika'da bulunan, 6 milyon nüfusu olan bir ülkedir. Bu ülkede de tuvaletlere erişim %13.3'te kalıyor.

13. Çad

Orta Afrika'da bulunan, nüfusu 13 milyon olan bir kara ülkesidir. Burada da tuvaletlere olan erişim nüfusun %12.1'i ile sınırlı kalıyor.

14. Madagaskar

Afrika'nın doğusunda Hint Okyanusu'nda yer alan, nüfusu yaklaşık 20 milyon olan bir ada ülkesidir. Burada da tuvaletlere erişimi olan nüfusun oranı %12 dir.

15. Togo Cumhuriyeti

Yaklaşık 7 milyon nüfusu olan Togo'da nüfusun %11.6'lık bir kesiminin tuvaletlere erişimi bulunmakta.

16. Nijer

Afrika'nın batısındaki denize kıyısı olmayan bu ülkede tuvalet kullanabilme lüksüne sahip insanların oranı ise %10.9.

17. Güney Sudan

Dünyanın en yeni ülkelerinden biri olan Güney Sudan'da ise tuvaletleri kullanabilen nüfusun oranı içler acısı bir şekilde düşüş gösteriyor ve %6.7'lere kadar iniyor maalesef. Bu da yaklaşık 10 milyon nüfusu olan bu ülkede 9 küsür milyon insanın tuvalet kullanamadığı anlamına geliyor..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nebusimdi

Bu ülkelerin doğal kaynaklarıyla Batı'lı "gelişmiş" ülkeler her gün daha zengin oluyorlar.

fatihaktas

Sahip olduğumuz imkanları gözden geçirmek için güzel bir galeri. Biraz farkındalık sadece biraz.

feyk

Bunlar gene halkinin cogunun kirsalda yasadigi sehirlesmemis ulkeler. Hindistanda olanca nufusa ragmen halkinin 3de 2sinin tuvalete erisimi yok. Hatta bazi okullarinda bile tuvalet yok. Okul mudurune tuvalet diyorlar, yakinda tarlalar varya ne gerek var diyor. Icat cikarmiyin der gibi. Halki gunduzleyin tuvaletlerini tutup gece tarlalara iniyor. Kadinlarin en savunmasiz oldugu en cok tecavuze ugradigi zamanda bu. Buda baska bir hindistan gercegi.

ultrasoner

Sivaslı abi olsaydı "nereye sıçıyor bu millet" diye sorardı kesin.

calisanbeyin

Allah yardımcıları olsun

Görüş Bildir